Trakya Bağ Rotası

trakya

Trakya Bağ Rotası‘nın şarap sektörü adına son yıllarda atılmış en önemli adımlardan biri olduğu muhakkak. Bu yapılanma kapsamında Tekirdağ, Şarköy, Gelibolu ve Kırklareli bölgelerindeki 12 üretici bir araya getirilerek tanıtımları yapılmış. Alkol yasaklarının can acıtmaya başladığı ve reklam/tadım yasakları ile sarsılan şarap dünyamız için böyle bir çalışma yapılması cesaret işi. Şarap sevgisini geliştirmek için üreticilerin varı yoğuyla çalışması takdire şayan.

Bunun yanı sıra, Trakya’nın hemen dibinde İstanbul gibi muazzam bir pazar var. Şarabı seven bir kitle var. Bu insanları üreticilerle buluşturacak kapı açmak önemli bir atılım. Sıradan bir şarapseverin bu rotayı incelemesi ve hafta sonu tatili olarak atlayıp bağ gezisi yapması çok kolay. Geçen yaz 12 üreticiden 6’sını ziyaret etme fırsatı bulduk, ilk iş olarak bu gezilerimizdeki gözlemlerimizi paylaşacağız. Önümüzdeki bahar ise diğer 6 üreticiyi ziyaret etmek planlarımız arasında yer alıyor. Heyecanla bekliyoruz.

Butik üreticilerimiz, birbirlerini ve şarabı destekleyen böyle bir çalışmayla üstlerine düşeni yaptılar. Bundan sonrası biz şarapseverlere düşüyor; o üreticileri ulaşmalı, hikayelerini öğrenmeliyiz. Yola çıkacaklara nerede kalınır, nerede yemek yenir, nasıl etkinlikler ile bu rota zenginleştirilir sorularının cevaplarını vermeliyiz, Trakya’yı keşfetmeliyiz. Bütün bu saydıklarımızı başarmak için elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz!

Gezdiğimiz üreticiler:

Arcadia Şarapçılık

Chamlija Şarapçılık

Chateau Nuzun

Barel Şarapçılık

Umurbey Şarapçılık

Barbare Şarapçılık

Melen Şarapçılık

Chateau Kalpak

Gali Şarapçılık

Suvla Şarapçılık

Gezmeyi planladıklarımız:

– Vino Dessera

– Gülor Şarapçılık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir