+1 Dinlendirme

Son dönemlerde gördük ki Anadolu Efes, amiral gemisi olan iki ürününün, Efes Pilsen ve Efes Malt’ın üretim tekniğinde değişime gitmiş ve yaşanan teknik değişim yenilenen ön ve arka etiketlerde vurgulandığı üzere “+1” ifadesiyle hayat bulmuş. Konu ilgimizi çekti, detayına bakalım istedik.

“artıbir” aslında “+1 dinlendirme” manasına geliyor. Farklı bir akış içerisinde maltın dinlendirme süresi iki katına çıkartılarak, maltın lezzetinin biranın içine derinlemesine nüfuz etmesi sağlanmış. Gelelim tadım kısmına. İlkin Efes Pilsen ile başlıyoruz. Öncelikle biranın etiketi gençleşmiş ve modernleşmiş, şık olmuş.

Bardağa döktüğümüz biranın rengi ve köpüğü kıvamında, ilk yudumu alıyoruz. Bira kesinlikle rahat içimli hale gelmiş, damakta akıcı ve aromatik olarak zengin. Ayrıca biranın lezzeti belirginleşmiş, damağı etkisi altına alıyor. İlk yudumu hemencecik takip edecek şekilde ikinci yudumu alıyoruz. Bira damakta gerçekten de kayıp gidiyor! Bu biradan art arda birkaç şişe devirmek işten bile değil. Lager tipi biralarda böyle bir karakter yakalamak önemli. Çünkü, en azından biz, bu tür biraları sıcak havalarda ferahlamak, yağlı yemeklerin yanında damağımızı serinletmek gibi amaçlarla tercih ediyoruz ve biranın karakterinin bu denilenleri başarabilmesine önem veriyoruz.

Sıra geldi Efes Malt’a. Maltın karakterine atıf yaparcasına altın sarısı bir etiket bizleri karşılıyor. Önceki Malt bize hafifçe tatlımsı gelirdi, bu tatlımsılık ise birkaç bardak bira içtikten sonra iç baymaya başlar, bu durum içim hızını azaltır ve hatta belki içimi sonlandırmamıza sebebiyet verirdi.

“artıbir” tekniğiyle yapılan bu birada ise tatlımsılık hissi azalmış, bira daha dengeli hale gelmiş. Akıcılık artmış. Ancak bira, malt karakterinin ön planda olmasından dolayı kardeşine göre biraz daha gövdeli ve doygun hissi veriyor ki bu da iyi bir şey. İki biranın birbirine benzemesini istemeyiz. İki bira birbirinden farklı olsun ki biz de her ikisini yeri gelince gönül rahatlığıyla tercih edebilelim. Mesela ilk bira için yağlı yemeklerin yanında tercih ederiz demiştik, maltı ise soslu, aromatik yapı yönünden kuvvetli yemeklerin yanında yudumlamak isteriz.

Normalde en büyük korku, bu tür değişimlerin dış görünüşten ibaret kalması, ürünün içeriğinin değişim rüzgarını layıkıyla yansıtamamasıdır. Bu seferki değişim ise doğrudan doğruya üretim tekniğindeki bir gelişimden kıvılcımlandığı için en başından korkuyu gereksiz kılıyor. Gerçekten de biralara lezzet olarak önemli katkıları olan yeni +1 dinlendirme yöntemi, iddiasının hakkını vermiş.

Neyse efendim, lafı daha fazla uzatmaya gerek yok. Biralarınızı lıkır lıkır içiniz!