Urla Şarapçılık

Urla Şarapçılık, bölgedeki diğer tesislerden büyüklüğü, mimarisi ve kullandığı teknolojik altyapı ile farklılaşıyor. Tabii ki bu farklılık için büyük bir yatırım yapıldığı belli ancak ilk görüşte paranın doğru noktalara harcandığını anlıyorsunuz. Tesise girer girmez etrafınıza hayran hayran bakmaya başlıyorsunuz, her detay ince bir şekilde düşünülmüş, tasarımlar çok estetik. Burası Urla için bir hediye, hem de müthiş bir hediye!

Urla Şarapçılık’ın ürettiği şarapların üzerinde bu muazzam kompleksin mimari görüntüsünü kuş bakışı görebilirsiniz, aşağıda bir örneği mevcut:

urlasarap1

Fark edeceğiniz üzere, girişte sağlı sollu üzüm bağları sizi karşılıyor, önünüzde ise ana bina bulunuyor. Burada, tadım yapabileceğiniz şaraphane var, ayrıca şaraphanenin hemen karşısında 2 Rooms Hotel yer alıyor; 2 odalı, minicik, şirin mi şirin bir otel. Bağlar 1999 yılında dikilmiş, üretim ise 2008 yılında başlamış. Kısaca, hayaller bu aralıkta gerçeğe dönüşmüş.

urlasarap2

Bağları geçip, arabamızı park eder etmez, palmiye ağaçları ile bezeli havuzun önünden tadım alanına doğru yavaş yavaş ilerliyoruz. Etrafı dikkatle incelemenizi salık veriyorum, her baktığınız yerde “hikayesi” olan detaylarla karşılaşmanız olası. Arye’yi tadım alanına kabul etmiyorlar; onu dışarı bağlıyor, sonrasında içeriye kuruluyoruz.

urlasarap3

Hava sıcak olduğu için öncelikle rose ve beyazlar ile ferahlıyoruz. Beyazlar sanki fazla soğuk servis ediliyor, bunu bizimle ilgilenen çalışana bildiriyoruz ancak kendisi servis sıcaklığının doğru olduğu konusunda ısrarcı. Bundan sonra damaklarımızı kırmızılar ile şenlendiriyoruz. Şunu söylemek gerekir ki Urla Şarapçılık’ın kırmızıları gerçekten başarılı. Amiral gemileri “Vourla” adı ile ürettikleri şarap, zaten öğrendiğimize göre çoğu kişi, “Vourla’yı içip çok beğendik, sonra geldik sizi bulduk” diye ziyarete geliyormuş. Bu arada, Vourla’nın şişesinin üstündeki parmak izinin kime ait olduğunu bilen var mı?

Biz tadına aşina olduğumuz ve zaten sevdiğimiz için Vourla’yı denemiyoruz; Nexus ve Tempus ile başlıyoruz. İkisi de başarılı ve leziz şaraplar, yoğun tanenleri mevcut ancak bu tanenler şarabın diğer bileşenleri ile ahenk içerisinde. Yine de kırmızıları tadarken ara vermek, damağı dinlendirmek lazım, yoksa bir yerden sonra tat alma duyunuz köreliyor. Bundan sonraki şarap ise ek bir ilgiyi hak ediyor: Nero d’Avola&Urla Karası.

Urla Karası yöreye ait, bizden bir üzüm. Urla Şarapçılık’ın titiz araştırmaları sonucu ortaya çıkartılmış, bağların dikimi ve bakımı yapılmış. Güzel bir keşif. Nero d’Avola ise İtalya’dan Sicilya menşeili üzüm çeşidi, manası Avola’nın karası; bizimle ilgilenen hanımefendinin aktardığına göre artık bu üzümün klonlarını İtalya dışına çıkartmak yasaklanmış. Yani yudumladığımız bu şarabın içerisindeki her iki üzüm de hikayesi olan, özel üzümler. Şarabımız ise bu üzümlerin hakkını veren, başarılı bir ürün olmuş.

Tadımımızı sonlandırmamızın ardından üretim alanı ve mahzene geçiyoruz. Mahzen binaya girerken gördüğümüz havuzun altında konumlandırılmış, havuzun kırdığı güneş ışınları içeriye sızıyor. Bizlere aktarılana göre havuz güneşin zararlı ışınlarını kırıyor ve mahzene yansıyan bu ışınların yıllanan/dinlenen şaraplara hiçbir zararı olmuyor, güzellik uykuları bozulmuyor. Yaratılan estetik görüntüyü kelimelerle ifade etmek zor, görüntülerle ifade etmek olası.

urlasarap4

Tabii bizim çektiğimiz fotoğraf o müthiş görüntülerden birine örnek değil, o nedenle Urla Şarapçılık’ın sitesinden aldığım fotoğrafı fikir vermesi açısından aşağıya ekliyorum. =)

urlasarap5

urlasarap6

Gözümüze çarpan yerlerden biri de bu konsol oluyor, rakamlar, yeşiller, kırmızılar derken çözülmeyi bekleyen bir denkleme benzeyen bu kısmın ne işe yaradığını soruyoruz ve öğreniyoruz ki işte bu alet teknolojinin nimetlerinde biriymiş. Şarabın üretim aşaması ile ilgili bütün bilgiler, analizler bu pano üzerinden takip edilebiliyor ve istendiği anda üretim sürecine müdahale edilebiliyormuş. Hatta Urla Şarapçılık’ın Fransız danışmanları internet üzerinden bu sisteme bağlanarak da eş zamanlı olarak üretim sürecini kontrol edebiliyor ve gereken dokunuşları yapabiliyorlarmış.

Şunu düşünmek gerekiyor; şarap üretim bilimi, bilimin her dalında olduğu gibi doğru derlenmiş veriye muhtaç. Üretim sürecindeki hangi değişikliğin, nihai ürüne nasıl etki ettiğini anlayabilmek önemli. İşte Urla Şarapçılık’ın kurduğu sistem, her türlü veriyi derlediği için işin bilim kısmına önemli bir hizmet veriyor. Zaman geçtikte, eldeki verilerin damıtılarak çok daha mükemmel şaraplar yapılmasına olanak sağlayacağını düşünüyorum. Üretim süreci konusunda daha fazla detaya girmek istemiyorum çünkü Urla Şarapçılık kendi sitesi üzerinden bu konuda gayet doyurucu bilgiler vermiş, oradan okuyabilirsiniz.

urlasarap7

Bu arada Urla Şarapçılık’tan kullanılmış fıçı satın alabiliyorsunuz. Fıçıların kullanım ömürleri dolduktan sonra isteyen restoranlara, firmalara veya siz, biz gibi şarapseverlere bunları satıyorlarmış. Favori şarabınızın dinlendiği fıçıyı alıp, evinize dekor yapmak çok hoş bir fikir.

Üretim alanı ve mahzendeki gezimizin ardından tekrardan tadım bölümüne geçiyoruz ve fiyatları inceliyoruz. Şarabı merkezinden aldığımız için liste fiyatları üzerinden %15 indirim mevcut, ayrıca dönem dönem belirli şaraplara yönelik özel indirimler oluyormuş; sorup öğrenmekte fayda var. Mesela biz gittiğimizde Chardonnay’den üretilen beyaza yönelik bu tür bir kampanya mevcuttu.

urlasarap8

Çıkarken beni bir sürpriz bekliyor, Arye kendisine iki tane arkadaş edinmiş, bu arkadaşlar da oyunbaz Golden’lar. Etrafta çılgınlar gibi koşturuyorlar, bütün tesisi dört dönüyorlar. Sonra arabaya kadar bizlerle geliyorlar; onlara su ikram ediyorum, koşunca susamışlar tabii, lıkır lıkır içiyorlar. Sağolsunlar benimle poz vermeyi kabul ediyorlar. Çok tatlı bu yavrucaklar, gelip de sevmemezlik etmeyin.

Çıkarken bağlara göz atmayı ihmal etmiyoruz. Üzümler olgunlaşıyorlar, bizlere güzel güzel şaraplar vermek için güç, kuvvet depoluyorlar, güneşten sonuna kadar faydalanıyorlar.

urlasarap10

urlasarap11

İşte bir gezimiz daha böylelikle sona eriyor, Urla Bağ Yolu’nun yıldızlarından olmaya aday Urla Şarapçılık’ın tesisi o kadar etkileyici ki çölde bulunan bir vaha gibi. Kesinlikle bölgenin yüz akı. Şarabı seven, sevmeyen herkes buraya uğramalı, havasını solumalı, atmosferini hissetmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir