USCA

Doğa tutkunu iki ailenin birleşmesi sonucu 2003 yılında ilk bağlarını diken Usca Şarapçılık (Usca), 2007 yılında ise kurumsal kimliğine kavuşmuş; günümüzde Urla Bağ Yolu’ndaki güzergahlardan olan butik bir şarap üreticisi kendileri. Şirketin büyüme ve gelişme sürecinde hobileri konusunda çok yol kat etmiş Usca’nın sahipleri, şarap konusunda ta Fransa’lara gidip, eğitim almışlar. Şarap üretim sanatını en iyi şekilde icra etmeyi amaçlamışlar. Burada şato tipi bir şarapçılık yapılıyor; hedefleri doğanın onlara sunduğunu, manipüle etmeden biz tüketicilere aktarmak, bunu yaparken de organik bağcılık tekniklerini uygulamak.

1usca

Önolog olarak Antoine Bastide D’izard’ı seçen Usca’nın bağ evini bulmak zor değil, tabelalar sizleri rahatlıkla yönlendiriyor. Çalışanlar güleryüzlü, ziyaret boyunca bize gerçekten samimi bir şekilde davrandılar. Ayrıca Arye’yi bağ evinin içine kabul ettiler; köpekleri sevdikleri aşikar. Taş bina şeklinde inşa edilen bağ evi zevkli biri tarafından tasarlanmış ve döşenmiş; içinizi açıyor, mutluluk hormonlarınızı harekete geçiriyor. Tadım yapmak için hoş bir ortam sunuyor sizlere.

Usca’daki güzel insanlarla ilk olarak şaraba bakış açıları hakkında biraz konuştuk, Foça Karası, Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Syrah ve Bornova Misket üzümlerinden monosepajlar veya kupajlar yaptıklarını söylediler. Ürettikleri şarapların ise ‘Sonnet’ markası altında pazarlandığını öğrendik.

2usca

Foça Karası, seçilen diğer üzümlerin yanından farklı bir noktada duruyor, bölgenin yöresel bir üzümü ve uzun çalışmalar sonucunda yeniden canlandırılmış; bu özellikleri nedeniyle Usca markasını öne çıkaran üzüm türlerinin başında geliyor.

Sonnet markasının ilham kaynağını ise Usca’nın sitesinden bir alıntı ile anlatmak istiyorum:

Bildiğimiz ölçü birimleriyle anlatamadığımız lezzetleri ve bukeleri,
Bilmediğiniz cümlelerle anlatmaktansa;
Bildiğinizi düşündüğümüz W.Shakespear’in Sonnet’leriyle eşleştirerek hissettiklerimizi anlatma gayreti içinde olduk.
Biliyoruz ki Alegoriler ve Semboller bilinmeyenlileri anlatırken en önemlisi sizi de tanımlara ortak eder…

Anladığınız üzere her bir şarap Shakespear’in Sonnet’lerinden biriyle eşleştirilmiş ve o Sonnet’den bir kuple şarabın boynuna iliştirilmiş kartın üzerine yazılmış. Mükemmel bir pazarlama çalışması ve çok estetik bir görüntü. Eğer birisine Usca’nın Sonnet’lerini hediye edeceksiniz, bu hikâye ile hediyenizi sunarak önemli bir etki yaratabilirsiniz.

3usca

Sohbetimizin ilerleyen safhaları tadım ile devam ediyor, önümüze bardaklarımız diziliyor, yanına hafif bir aperatif tabağı getiriliyor; tek eksik tükürme kovası vermemeleri… Daha pek çok şarap üreticisi gezeceğimiz için damağımızı bu aşamada çok yormak istemiyoruz ve kovayı biz rica ediyoruz.

4usca

Doğru bir sıralama ile şaraplar servis ediliyor, şarapların sıcaklıkları ise olması gerektiği gibi. Yavaş yavaş ve sakince şaraplarımızı yudumluyor, dilimizde damağımızda gezdiriyoruz. Her şarabı tattıktan sonra Usca çalışanları geliyor, bizlere o şarap özelinde bilgiler aktarıyor, fikirlerimizi soruyor. Nazik ve içtenler.

5usca

Bizleri en çok 5 numaralı Sonnet’nin ithaf edildiği 2013 rekolteli Bornova Misket üzümünden yapılan beyaz etkiliyor. Parfüm gibi bir şarap kendisi, koklamaya doyamıyorsunuz. Damakta da bir o kadar leziz.

6usca

7usca

Şarap tadım faslının sonrasında üretim alanı ile mahzene doğru yollanıyoruz. Şarabın üretim aşamaları, mahzenin özellikleri anlatılıyor, gönlümüzce etrafı inceliyor, merak ettiklerimizi soruyoruz.

Mesela aşağıda gördüğünüz şişelerin etiketlerini yapıştırmak için gerekli olan makine, elle kullanılıyor. Şimdilik az miktarda üretim yaptıkları için bu tür bir alet yeterli oluyormuş.

9usca

Bu zevkli ziyaretin ardından, bizlerle ilgilenenlere teşekkür ediyor ve yavaştan yola koyuluyoruz. Genel olarak Usca’nın misafirperverliği ile çalışanların ilgili tavırları bizleri mutlu ediyor. İşlerini aşkla yaptıkları her hallerinden belli, buraya geldiğinizde bir şarapsever olarak sizlere değer verileceğini garanti ediyoruz.

2 comments on “USCA”

  1. Ali alataş dedi ki:

    1970 li yıllarda Şanver şarapcılıkta muhasebe dalında çalıştım.çok güzel bir uğraş içindesiniz başarınızın devamı dilerim.

    1. Adım Adım Gurme dedi ki:

      Bu güzel yorumunuz için bizler teşekkür ederiz, daha iyisini yapabiliriz umarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir