MMG

MMG Şarapçılık’ın (MMG) kuruluşu, Metin Güner’in emekli olup şarapçılığa merak salması ve sonrasında bunun bir aşka dönüşerek Urla’da kendisine bağ alması ile başlıyor. Onun bu tutkusu, bütün aile üyelerine yayılıyor ve şu an MMG, eşinin, oğlunun, kızının çalıştığı bir aile şirketi durumunda.

MMG’yi bulmaya çalışırken çeşitli sorunlar yaşadık, hangi yöne gitmemiz gerektiğini anlatan tabelaların nereyi işaret ettiğini yer yer anlayamadık; telefon ile MMG’yi arayıp destek aldık falan derken neredeyse vazgeçmek üzereydik ki o anda doğru sapağa geldiğimizi anladık ve kendimizi bağ evinde bulduk. Şarap üretim alanına Şatomet adı verilmiş; ilk 4 harf şato şarapçılığına gönderme, met ise Metin Güner’in isminin kısaltılmış hali. Bağ evinin içinin tasarımı hoş, pek çok yerde ilgi çekici aksesuarlar mevcut; biz de bunları incelemekle biraz vakit öldürüyoruz.

mmg1

mmg2

Metin Bey’in oğlu Mert ilgileniyor bizimle, çevreyi dolaşmamız bittikten sonra verandaya çıkıyoruz ve mükemmel bir manzara ile karşılaşıyoruz. İşte bu manzara karşısında şevkle tadım yapılır diyoruz. Mert Bey teker teker şarap kadehlerimizi getirmeye başlıyor; en iddialı oldukları üzümün Bornova Misket olduğunu dile getiriyor. Bir süre sonra şaraplarımızın eşlikçisi olarak leziz peynirlerle bezeli bir tabak da masadaki yerini alıyor. Tadımın ardından MMG’nin bazı kırmızılarının hiç fena olmadığını düşünüyoruz, tercihimiz kupajlarından yana. Şarapların fiyatları genel olarak uygun.

mmg3

mmg4

Şaraplarımızı tadarken Arye Hanım kendine yine bir oyun arkadaşı bulmuş: hayatımda gördüğüm en tatlı Beagle, çok iyi beslenmiş, hatta birazcık tombiş kendisi. Hemen peşlerine takılıyorum, biraz oynuyoruz, onları bol bol seviyorum ve beraberce fotoğraf çektirmeyi ihmal etmiyoruz. Urla’da uğradığımız bütün şarapçıların köpekleri sevmesi müthiş bir şans, hiçbir yerde en ufak zorluk yaşamadık.

Tadım bitince üretim alanına iniyor, sonrasında mahzeni geziyoruz. Biraz sektör üzerindeki vergi yükü, üretim izinlerini almanın zorluğu, şarap dünyasına yönelik yasaklar altında nasıl satış ve pazarlama çalışmaları yapılabileceği üzerine sohbet ediyoruz. Önümüzdeki dönemde İstanbul’da daha etkin olmayı düşündüklerini öğreniyoruz.

mmg6

Bu arada MMG’de üzümler elle toplanıyor ve gece hasadı yapılıyor, kalite standartları yüksek. Gece hasadının özelliği ise havanın gündüze nazaran daha serin olması; üzümlerin şaraba dönüşmeden evvel yüksek bir sıcaklıkta olmamaları gerekiyor ki şarap yapımında kullanılabilsinler. İşte gece toplanan üzümlerin sabaha karşı rahatça ezilmeleri, preslenmeleri ve fermente olmaları daha kolay. Diğer türlü gündüz toplanan ve güneş gören üzümleri tekrar soğutmak gerekiyor. Ayrıca gündüz yaşanan ısı değişimleri üzümlerdeki şeker oranını etkileyebiliyor, gece serinliğinde böyle bir problem ortaya çıkmıyor, şeker oranı dengeli. Tabii ki üzümleri hasat eden çalışanlar için de bu durum daha iyi, güneşin alnında üzümleri toplamak yerine, uykularından bir miktar feragat ederek yıldızların altında işlerini yapıyorlar.

mmg7

Mahzen gezisinin ardından beğendiğimiz şarapları satın alıyor ve paketletiyoruz. Bu aşamada, aslında MMG’deki tadımların ücretli olduğu ancak şarap aldığımız için bizden herhangi bir ücret alınmayacağını söylüyor Mert Bey. Gezdiğimiz diğer üreticiler arasında ücretli tadım yaptıran tek yer MMG olunca haliyle biraz şaşırsak da aldığımız şaraplara karşılık jest yapmaları sevindirici. Her halükarda tadıma başlamadan evvel ücret bilgisi verilse daha iyi olurdu diye düşünmeden edemiyoruz. Ayrılırken, baba Metin Bey ve anne ile hoşbeş etme fırsatımız oluyor, içten bir şekilde davranıyor, bizleri uğurluyorlar. Bütün aile üyelerinin bir kolundan tuttuğu bu tür işletmeler kesinlikle sıcak ve samimiler, çoğumuzun da gelecek için hayaliler.

mmg8

MMG ziyaretimizin sonrasında Urla Bağ Yolu’ndaki gezimiz son bulurken, müthiş zevk aldığımız bu rotadaki yolculuğumuz keşke hiç bitmeseydi, durmadan yeni şaraplar tatsak, burnumuza hücum edecek yeni kokuları merakla beklesek, damağımızda oluşacak bir sonraki aroma şölenine katılmak için sabırsızlansak diye hayıflanmadan edemiyorduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir