Vinbodrum

Bodrum Şarapçılık’ı telefonla arayarak “Sizleri ziyaret edebilir miyiz?” sorusunu yöneltmeden evvel kendileri hakkında neredeyse hiçbir fikrimiz yoktu ve bugüne kadar şaraplarını tadamamıştık.

Aslında her şey, “Hazır ülkenin dört bir yanını geziyorken, nerede hangi şarap üreticisi var, bunu bi’ öğrenmek lazım.” fikrinin kafamı kurcalaması ile başladı. Bütün şarap üreticilerinin toplu listesini hangi kaynaktan temin edebilirim diye kara kara düşünürken, aklıma herkese üretim lisansı veren Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (TAPDK) sitesini incelemek geldi ve Voilà! Excel’de düzenlenmiş, bütün şarap üreticilerinin adı ve adresi olan o güzelim, derli toplu listeye ulaşmıştım. İlk işim, o hafta sonu uğrayacağımız Bodrum ve civarında bu işlere gönül vermiş birileri olup olmadığını anlamak oldu. İşte Bodrum Şarapçılık’ın ismini öğrenmem böyle cereyan etti.

Yazının başında sorduğumuz soru karşılığında Erhan Yürüt gayet içten davranarak, ziyaretimizden mutluluk duyacaklarını belirtip, adreslerini tarif etti ve sonrasında bilahare görüşmek için sözleştik. Bodrum Şarapçılık’a vardığımızda anladık ki orada olduklarını gösteren bir tabela bile yoktu çünkü burası yalnızca şarapların üretildiği bir alan değil, Yürüt ailesinin evleriydi de! Üst katta onlar otururken, alt kattaki alanlarını şarap üretimi için kullanıyorlardı.

bodrum1

Erhan Bey ve Yürüt ailesinin kalanı ile tanışmamızın ardından üretim alanına geçip; tadım yapmak ve hoşbeş etmek için masalara kuruluyorduk. İlk olarak Merlot ve Shiraz karışımı roselerini içtik; şimdi burada durup bazı şeylerden bahsetmem gerekiyor çünkü bana göre Bodrum Şarapçılık için en önem verilmesi gereken şarapların başında neden roselerinin gelmesi gerektiğini anlatacağım. Bodrum gibi bol bol turist çeken bir ilçede yiyeceğiniz hafif yemeklerin iyi bir eşlikçisi rose olacaktır; bunun yanı sıra sıcaktan bunalıp da serinlemek istediğinizde yine iyi soğutulmuş bir roseden başka sığınacağınız olmayacaktır. Yani rose şarap bu yöre için joker bir üründür. İşte bu nedenle bölgeyi ziyaret edenlere hitap edecek yöresel şarap evi olmak hedefindeyseniz, başarılı bir rose üretmek elzemdir.

Bu kadar lakırdının üzerine fazla uzatmadan söylememiz gerekiyor ki Bodrum Şarapçılık’ın bu rosesi gerçekten şahane, her şeyiyle olması gerektiği gibi. Erhan Yürüt röportajlarının birinde, “Her şarap üretildiği bölgede ve o bölgedeki yiyeceklerle en iyi lezzeti verir.” diyor. İşte Bodrum Şarapçılık’ın bu rosesi üreticinin şiarına uyan leziz bir örnek. Bu rose ile beraber, komşularının daha o sabah denesinler diye getirdiği inanılmaz leziz bir keçi peyniri yiyoruz; ben keçi peyniri sevmem diyen eşim bile bu güzelliklerin tadına bakmasının akabinde “Keçi peyniri sevmem de neymiş, eğer ki keçi peyniri buysa artık başka bir peynir sürmem ağzıma.” havasına bürünüyor. Ha leziz incirleri de unutmayalım.

bodrum2

Bodrum Şarapçılık’ın geçmişini anlatmaya başlıyor bizlere Erhan Bey, yıllar evvel Ankara’daki memuriyet hayatı devam ederken nasıl şaraba merak saldığının hikayesi kelime kelime dökülüyor ağzından. Zamanla şarap içmeye duydukları aşk, Yürüt çiftinin kafasında “Neden şarap üretmeyelim?” sorusunun alevlenmesine sebep olmuş, tabii o zamanlar internet bu kadar yaygın değil, her türlü kaynağa erişim kısıtlı, bilgiyi elde etmek gerçek bir emek istiyor. Ancak bana sorarsanız o günler sarf edilen emek, bugünün şaraplarının bu denli özveriyle yapılmasına sebebiyet vermiş.

Yürüt çiftinin şaraba olan ilgisi artarken, yardımlarına Yunus Emre Kocabaşoğlu’nun Veritas Şarap Kursu koşmuş, katıldıkları bu eğitim onlara şarap tadımı ve şarap dünyası hakkında iyi bir altyapı sağlamış. Sonra evde kendi kendilerine şarap üretmek için çalışmalar yapmaya başlamış, neyin nasıl olacağını deneme yanılma yöntemi ile çözmeye çalışmışlar. Üretim denemeleri devam ederken Ertan Anlı’nın bu alana yönelik kursu açılmış ve ona kaydolmayı ihmal etmemişler. Bu kurs onlar için çok yararlı olmuş, üretimin incelikleri konusunda Ertan Bey herkese yol göstermiş. Hatta bugünkü Gordias Şarapları’nın sahipleri de o kursun katılımcıları arasındaymış.

bodrum3

Üretim çalışmaları, her yeni ürünün daha iyi bir hale gelmesiyle, şarap üretim sanatının incelikleri zaman içerisindeki öğrenilerek devam etmiş; “Evde Şarap” topluluğunda etkin bir rol almışlar, hem diğer üyeler ile fikir alış verişinde bulunmuş hem de birbirlerinin şaraplarını tadıp, eleştirilerini yöneltmişler. Bu gruptaki çalışmalardan herkes bir şeyler öğrenmiş, güzel bir sinerji yakalanmış.

Zaman geçtikçe emekliliği yaklaşan ve planlarını buna göre şekillendiren Erhan Bey, yerleşmek için Bodrum’u tercih etmiş; aldığı evin alt katını özellikle geniş tutmuş ve buraya şarap üretimi yapmak için gereken alet/edevatı yerleştirmiş. Şaka maka bir çılgınlıktır gidiyormuş bu şarap üretme sevdası, Yürüt çifti bu işi kafaya koymuş. Alkol yasaklarının sıkılaştığı, vergi yükünün arttığı dönemler bile onları yıldıramamış; bu azimlerini gören diğer aile üyeleri desteklerini esirgememiş, hep beraber bu işe el vermişler. Bu noktada TAPDK’dan üretim izni almak için yazışmalara başlamışlar, uzun ve yorucu sürecin sonunda muratlarına ermişler ve 2013 yılında Bodrum Şarapçılık’ın üretim lisansı alınmış.

Bu arada masadaki rose bitiyor, ayrıca keçi peynirlerinin yerinde yeller esiyor! Yeni konuğumuz ise 2014 rekolteli Chardonnay oluyor. Keyifle süren sohbetimize daha çok keyif katan, diri ve gövdeli bir şarap. İşte bununla güzel bir balık yemek isterim!

bodrum4

Erhan Bey’in özdeyişi belli, “İyi üzümden kötü şarap yapabilirsiniz ancak kötü üzümden asla iyi şarap yapamazsınız.” diyor. Sonuçta, iyi şarap yapmanın anahtarı doğru bağcılıktan geçiyor. Şu an için Bodrum Şarapçılık’ın evlerinin kenarına diktikleri küçük bir kısım Bornova Misket asmaları haricinde kendilerine ait bağları yok. Arkadaşlarından, uzun süredir tanıdığı kişilerden üzümlerini temin edip, onları şaraba dönüştürüyorlar. Tabii ki üzümleri ve bağları gidip sık sık kontrol ediyor, gelişimlerini takip ediyorlar; zaten çalıştıkları kişiler güvenlerini kazanmış insanlar. Asıl amaç Bodrum ve yakın çevresindeki şaraplık üzümleri işlemek, üzüm üreticilerine destek olmak, gerçekten bu yörenin iklimini ve karakterini yansıtan şaraplar yapmak.

Bodrum Şarapçılık’ın toplam üretim kapasitesi 10 ton, yaklaşık 12 bin şişeye denk geliyor. Erhan Bey şarap yapmanın kolay olduğunu ancak mükemmelleştirmenin ise çok zor olduğunu vurguluyor. Şu an üretim işi ağırlıklı olarak Erhan Bey ve eşinde, satış ve pazarlama ayağına kızları bakıyor. İlk amaçları Bodrum pazarında büyümek ve şaraplarını burada satmak ancak zaman içerisinde Türkiye’nin diğer büyük şehirlerinde de şaraplarının satılmasını arzu ediyorlar.

bodrum5

Bu arada her şarap şişesinin üzerindeki etiket özel olarak tasarlanmış, hepsi birer sanat eseri. Bunları fazlasıyla beğendiğimiz için bizlere her etiketten birer tane hediye etme inceliğini gösteriyorlar. Etiketleri çerçeveletip, evimizin dekorasyonunda kullanmak aklımızda.

Eh sohbet bitecek gibi değil ancak bizim kalkmamız lazım, Yürüt ailesinden müsaade istiyoruz. Şaraplarımızı alıyor, hatıra fotoğraflarımızı çektiriyoruz; Arye’nin önümde uslu uslu oturduğuna bakmayın, ziyaret boyunca ne haylazlıklar yaptı bir bilseniz!

Yürüt ailesi bizleri o kadar güzel ağırladı ki… Hiç tanımadığınız kişilerden böyle yakınlık görmek çok hoş. Onların konuğu olduğumuz süre boyunca dostların yanında hissettik, hiç çekinmedik ve zevkle sohbet ettik. Bize gösterilen tavır karşısında mahçup olduk, gerçekten mahçup olduk. Tekrar tekrar teşekkürlerimizi iletiyoruz herkese ve vurgulamak istiyoruz: Biz de sizleri çok sevdik.

İşte şaraba hayran kişilerin hayallerinin peşinde koşması ve zorluklar karşısında yılmamasının hikayesi böyle. Biz şarapseverlerin çeşitli vesileler ile Bodrum’a eminim yolu düşecektir; işte bu ziyaretlerinizde gelin ve Bodrum Şarapçılık’ı ziyaret edin, amacınız şarap tatmak bile olmasın; bu güzel insanları tanımak sizlere yetecektir.

Not: Fotoğrafların görüntü kalitesi düşük olduğu için kusura bakmayın, ziyaretimiz sırasıda fotoğraf makinemizi yanımıza almayı unutmuşuz. Ama bu bir dahaki ziyaretimiz için bahane olsun madem!

One comment on “Vinbodrum”

  1. Ahmet dedi ki:

    Corvus corpus 2006 ariyorum fiyat sorun degil baglanti kurarsaniz memnun olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.