Yedi Bilgeler Şarapçılık ve Şarap Oteli – 1

yedi1

Yedi Bilgeler Şarapçılık’ı (Yedi Bilgeler) ilk duyduğum günden beri bir merak var içimde. Hem şarap üretip, hem de bağların içerisinde bir otel işletmek şahane bir fikir. Ancak böyle bir işe Türkiye’de soyunmak iddialı malumunuz. Sanıyorum yatırım başarı sağlanmış durumda çünkü açıldığı sırada 6 odalı olan otelimiz, genişleme çalışmalarının ardından 25 odalı bir hale gelmiş. Konuklar genellikle yabancı turistler. Fiyatlar günlük olarak, kahvaltı dahil, 270 ile 350 TL arasında değişiyor.

yedi2

yedi3

Yedi Bilgeler, Bilge ve Gülgün Yamen çiftinin eseri, ikisi de doktor ve halen aktif olarak mesleklerine devam ediyorlar. Yedi Bilgeler ise onların hobilerini, şaraba olan sevgilerini sergiledikleri göz bebekleri. Mimar Xavier Bindl bütün projenin çizimini üstlenmiş, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı gibi Anadolu’ya ve bölgeye hükmetmiş eski uygarlıkların motifleri ve mimari öğeleri tasarımda etkin olarak kullanılmış. Şarap üretim bölümünün işlevsel tasarımında ise Türkiye’nin yakından tanıdığı bir önolog olan Jean Luc Colin’in imzası var. Üzümler hasar görmemeleri için pompa kullanılmadan yükseltici bantlar yardımıyla taşınıyor ve fermantasyon tankına girmeden evvel ezme işlemi gerçekleştiriliyor. Fermentasyonun bitişinden sonra şarap, yer çekiminin gücünden yararlanmak suretiyle serbest akış kullanılarak stok tanklarına alınıyor.

yedi4

Toprak analizlerini Bordeaux’da yaptıran Yedi Bilgeler, bölgede ekilmesi en iyi sonuç verecek üzüm çeşitlerini belirleyip onları ithal etmiş ve bağlarını oluşturmuşlar. Bugün itibarıyla kendi bağlarında Merlot, Shiraz, Malbec ve Cabernet Sauvignon ekili. Sadece Chardonnay’ın özel bir durumu var; bu üzümler Denizli/Güney ilçesindeki başka bir bağdan alınıyor. Önologları Antoine Bastide. Antoine Türkiye’deki pek çok başka şarap üreticisinin de önologu laf aramızda.

yedi5

yedi6

Yedi Bilgeler isminin hikayesi bölgenin tarihinde gizli, antik çağlardaki ünlü yedi tane bilgeye gönderme var burada. Bu bilgelerin isimleri şaraplara verilmiş;

yedi7

* Chardonnay, Urlalı bilge Anaxagoras’ın adıyla şişelenmiş.
* Shiraz, adaletiyle bilinen eski şairlerden Solon’un adını almış.
* Filozofların babası Thales ve Bias’ın isimleri Cabernet Sauvignon, Merlot ve Shiraz kupajlarına verilmiş.
* Lasos ismi ise Shiraz’dan üretilen rose şarapta hayat bulmuş.

yedi8

Diğer bilgeler ise yeni şişelenecek şaraplara isim babası olmak için bekliyorlar. Lasos ve Anaxagoras hakkındaki tadım notlarımızı sitede yayınladık, bunların haricinde kupaj şaraplar olan Thales ve Bias mükemmeller, zengin bir yapıları var, ayrıca çok güzel yemek eşlikçileri. Thales benim, Bias eşimin favorisi oldu ama seçimlerimizi yaparken her ikimizin aklı da seçemediği diğer şarapta kaldı desem yeridir. Yedi Bilgeler’in şarapları üzerine eğildiği, layıkıyla ve kaliteli üretim yaptığı aşikar. Piyasadaki şarapları denenmeli. Hatta mümkünse şu an için çelik tanklarda dinlenen Phytagoras için heyecanlanmalı!

yedi9

Otel doğa ile iç içe, etrafta lavantalar ve zeytin ağaçları var. Uyanır uyanmaz karşınızda bağları görüyor, o müthiş manzaraya karşı keyifle gerinme şansı elde ediyorsunuz. Yeterli büyüklükteki havuzunda serinleme ve etrafındaki şezlonglarda güneşleme şansınız var. Odaların tasarımı üzerine fazlasıyla düşünülmüş, özen gösterilmiş. Her yerde sizleri mutlu edecek şirin detaylar var. Burası sessiz, sakin, kafa dinlemek isteyenlerin rahatlıkla tercih edeceği güzel bir tesis.

yedi10

Yedi Bilgeler‘de düzenli olarak Jazz konserleri düzenlenmekte, “JazzEge” adı altında yapılan bu etkinliklere katılma fırsatı bulamasak bile fikir takdire şayan. Yedi Bilgeler’in insanın içini açan atmosferinde müzik ile iç içe olmayı kim istemez zaten. Ayrıca, konser veren sanatçılara şaraplarından imzalatıp sonra onları mahzene koyuyorlar, şık bir davranış.

yedi11

Aşağıda gördüğünüz gibi tatilimiz boyunca bize eşlik eden Arye hemen benim boyum kadar bir kangal ile arkadaşlık kurmuş, ona sataşıyor. Neyse, otelde 4 gece geçirmiş bir çift olarak bazı eleştirilerimizi buradan paylaşmak önemli.

yedi12

Yedi Bilgeler kendisini Booking.com üzerinden “hayvan dostu tesis” olarak tanımlamakta. Buna güvenerek Arye ile gelmek istediğimi belirterek kendilerine e-posta yollamıştım rezervasyon yaptırmak amacıyla. Bu e-postaya verilen cevapta köpek kabul ettiklerini ancak odanın içerisine sokulmasına izin vermediklerini, istersem dışarıda yatırabileceğimi söylediler. Tabii ki böyle bir saçmalığı kabul etmedim, hangi köpek sahibi, yanında götürdüğü halde ondan ayrı kalabilir ki…

yedi13

Sonrasında Arye’yi odaya alabileceğimi ancak köpeklerin yatağa çıkmasının yasak olduğunu belirtti görüştüğümüz hanımefendi. Bu istek gayet makuldü, zaten mantıklı bir köpek sahibi onu yatağının üstünde gezdirmez. Tabii köpek muhabbetimiz bununla sınırlı kalmadı maalesef, öncelikle otele ayak basar basmaz köpeği yatağa çıkarmamamız gerektiği hatırlatıldı, ondan sonraki gün temizlik esnasında yatakta sanki köpek kılına denk gelindiği belirtilip, Arye’yi yatağa çıkartıp çıkartmadığımız tekrar soruldu. Biz bu kadar saçma sapan muhabbetin üzerine artık delirerek dalga mı geçiyorsunuz diye çıkıştık. Neyse ki hatalarını anlayıp özür dilediler ve bir şişe şarap hediye ettiler. Köpek sahibi insanlara biraz daha güvenseler yetecek aslında…

yedi14

Böyle doğanın içerisinde, lavantalarla bezeli mekanın kahvaltıda kutulanmış ürün tercih etmesine anlam veremedim. Haydi Nutella türü bir ürünü mutfak şefine ürettirmek zor geldi diyelim ki buna ihtimal vermiyorum çünkü yemeklerden anladığımız kadarıyla şef bu tür isteklerin altında kalkabilecek kapasitede ve yetenekte. Doğal ve leziz bir tereyağının tedarik edilip, kahvaltıda sunulması gerekiyordu bana göre.

yedi16

yedi17

Yaşadığımız birkaç küçük sorun haricinde Yedi Bilgeler’deki konaklamamız boyunca büyük zevk aldık. Her gün mutlu uyandık, doğayla kucak kucağa olmanın keyfini çıkardık, akşam şezlonglara serilip gökteki yıldızları saydık. Çok ama çok güzel şaraplar tattık, çakırkeyf olup bağlara karşı seyre daldık.

2 comments on “Yedi Bilgeler Şarapçılık ve Şarap Oteli – 1”

  1. gökhan dedi ki:

    Tadımların ücretli olması ve ya en azından makul ücretli olmaması hoşumuza gitmedi ki tattırarak daha fazla satış yapabilir işletme diye düşünüyorum..

    1. Adım Adım Gurme dedi ki:

      İlk olarak kanunlar gereği ücretsiz tadım yaptırmak yasak ama tabii ki her üretici buna uyuyor mu derseniz, cevabımız hayır olacaktır. Bazısı ücretsiz olarak tadım yaptırıyor. Bunlar cici ve güzel üreticileri. Bir diğer kesim var ki kanuna uygun olarak ücret alıyor ama bu ücreti göstermelik tutmuyor, işte sizin de belirttiğiniz gibi bunun olmaması lazım. Kadeh başına 1-2 TL gibi sembolik bir ücret alınsa anlarız ama daha fazlası makul değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir