2015 Yılının En İyi 10 Yerli Şarabı

Yeni yıla girerken, geri kalana bakmak ve geçen zamanın muhasebesini yapmak için karşı konulamaz bir istek duyarız. Bizler de düşündük taşındık, içtiklerimiz arasından en beğendiğimiz 10 tane yerli şarabı sizler için seçtik. (Sıralama yaparken özel bir şey gözetmedik, aklımıza geldiği sıra ile yazdık.) Böyle listeler söz konusuysa laf fazla uzatılmaz; aşağıya alalım sizleri:

11950746_1618977948351023_1841064589_n

1) Urlice Merlot Roze

Roze deyince aklınıza her ne geliyorsa, Urlice’nun bu ürününün onu yansıtmadığına eminim. Karakteristik ve kendine has, koyu vişne renginde, baloncukları ile sizi şaşırtan ve fazlasıyla mutlu eden bir şarap.

007

2) Chateau Kalpak 2011

3) Chateau Kalpak Twin 2011

İki Kalpak’ı da beraber değerlendirmek lazım. Yıl içerisinde içtiğimiz kırmızılar arasında en öne çıkan şaraplar bu ikisiydi. Mükemmel olgunlaşmış üzümler, titiz bir üretim süreci ve yerinde fıçı kullanımı sonrasında ortaya çıkan şarapları yudumladığınızda, ipekten eldivenin içerisindeki demir yumruğu hissediyorsunuz; zarafet ve kuvvet bir arada.

001

4) Usca Sonnet 5, Bornova Misketi 2013

Usca yazımızı hatırlayanlar, bu şarabın orada da övüldüğünü anımsayacaklardır. Bizden alıntılamak gerekirse: “Parfüm gibi bir şarap kendisi, koklamaya doyamıyorsunuz. Damakta da bir o kadar leziz.”

sert

Keyif Adamı’nın instagram hesabından alınmıştır.

5) Kavaklıdere Tatlı Sert Kırmızı Öküzgözü 2007

Tatlı Sert, damıtılmış alkol katılan, kurutulmuş meyve aromaları ve tatlı baharat kokularıyla bezeli, damakta dolgun ve uzun bitişli, hafifçe soğutularak, sadece keyif almak için içilmesi gereken özel bir şarap. Bu sene katıldığımız Kavaklıdere Grand Tasting’de 1940 rekolteli bir Tatlı Sert tadan Keyif Adamı’nın, şaraba hayran olduğunu ifade etmesi ayrıca hatırlanacak bir anı idi.

anax1

6) Yedi Bilgeler Anaxagoras 2013

Anaxagoras, neyse ki tadım notunu yayınlayabildiğimiz şaraplardan, yazıyı okuyarak değerlendirmelerimizi hatırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bu şarap 2015’teki özel anlarımızdan birine eşlik etti; Arye’nin doğum günü sırasında yudumlandı ve güzel günümüze anlam kattı.

pendore

7) Kavaklıdere Pendore Syrah 2010

Pendore bağlarından gelen Syrah’ın, 2008-2009-2010-2011 ve 2012 rekoltelerini dikey tadım seansında tadarak gelişimini gözlemleme fırsatı elde ettik. Dikkatimizi 2010 rekoltesi çekti, geçmiş rekoltelere göre daha meyvemsi, daha yuvarlak, tam içim olgunluğunda, kuvvetli bir şaraptı.

pure

8) Gali Pure Merlot 2011

Gali’nin tek aşkı Merlot, bağlarının işlemesi zor ancak mevcut oldukları teruar müthiş. 2011 rekolteli bu kırmızı ise zengin ve vahşi, olgunlaşması için daha yıllar var. Ancak dinlendikçe, dinginleşeceğine ve içindeki potansiyelin ortaya çıkacağına eminiz.

sauvig

Umurbey Şarapları’nın instagram hesabından alınmıştır.

9) Umurbey Sauvignon Blanc 2014

Sauvignon Blanc deyince Umurbey’in başlı başına bir marka olduğunu kabul etmek lazım. Her yıl daha iyisini ve güzelini üretiyorlar neredeyse. 2014 rekoltesi de hayran kalınacak bir ürün olmuş; burunda ve damakta baş döndörücü.

narince2

M.E.Turkat’ın instagram hesabından alınmıştır.

10) Chamlija Narince 2014

Istranca’nın eteklerinden, yerel üzümümüze uygun bir coğrafyadan gelen bu monosepaj Narince, güçlü asidite ve mineralitesi ile “İyi beyaz nasıl olmalıdır?” sorusunun cevabı.

 

İşte listenin sonuna geldik ve 2015’teki anılarımızı yaad ettik. Bu liste hakkında yorum yaparken fazlasıyla öznel seçimler barındırdığını ve yıl içerisinde deneyebildiklerimiz ile sınırlı kaldığını aklınızın bir köşesine not ediniz.  Herkese iyi yıllar!

NOT: Seçkinin 2016 yılına ait olanı için tıklayınız!

17 comments on “2015 Yılının En İyi 10 Yerli Şarabı”

 1. Tommy dedi ki:

  Kalpak cok merak ediyorum ya 😀 Urlice Merlot Roze! kayhuuu, nerede alabilecegimi soyleee deneyiiim ;)))

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Kalpak deneyince hak vericen bize Jihye, özel bir şarap. Roze’un satışı yok maalesef, tek şans doğrudan Urlice’ye başvurup onlardan almak.

  2. barış dedi ki:

   İyi günler Tommy Kalpak (BBK-Twin 2011) Quick Wine Gourmet Ankara Bilkent Station içerisinde bulunan kavımızdan temin edebilirsiniz…

 2. Mert dedi ki:

  Keşke fiyat konusunda da bilgi verseydiniz.

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Fiyatlar şarabı aldığınız yere göre değişeceğinden, vereceğim fiyatları tamamıyla baz almanızı tavsiye etmem. Ben buradaki çoğu şarabı, ziyaretlerim sırasında, doğrudan üreticiden aldım; bu nedenle şarapların marketlerde daha pahalıya satılmaları muhtemeldir.

   1) 30-40 TL bandında.
   2-3) 70-80 TL bandında.
   4) 30-40 TL bandında.
   5) 110-120 TL bandında.
   6) 30-40 TL bandında
   7) 200+ TL
   8) 70-80 TL bandında
   9) 30-40 TL bandında.
   10) 30-40 TL bandında.

 3. Müslüm SARI dedi ki:

  Roze için kefil olabilirim, çok leziz bir şarap, genelde favori tercihimdir. ve burada ilk sırada görmek beni şaşırtmadı… 🙂 bazen şaraplar herkesin damağına hitap etmeyebilir lakin, Roze güzelliği başka. 🙂 🙂
  Urlice Merlot Roze

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Biz valla bütün şaraplara kefiliz. :d Urlice’nin bu Roze’si cidden farklı, keşke daha çok noktada rahatça bulabilsek ve bol bol içebilsek.

 4. Rafet Turk dedi ki:

  Kırmızı şarabın da tatlisi içilir mi hiç ? Firmalar bu ara çok yöneldi bu akıma ben hiç hoş bulmuyorum.Şarap kültürüne sahip olmayan bir millet olduğumuzdan ne koyarlar da önümüze iciyoruz iste

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Port veya Madeira tipi şarap diye aratırsanız Google’da; önyargılarınızı kıracak açıklamalar ile karşılaşabilirsiniz.

 5. Eylem Bostancı dedi ki:

  Keşke 2015 senesinde yeni çıkan şaraplar hakkında da bilgi verseniz.

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Maalesef o kadar çok şarap tadamadığım için o tür bir değerlendirme yapma imkanımız yoktu.

 6. yavuz vural dedi ki:

  Şarap serüvenim yeni.
  1961 lerde Haydarpaşa Lisesinde okurken Kavaklıdere Tatlı sertle tanışmıştık.İçimi kolay,ağızda bıraktığı aroma bize hoş gelirdi.Sonrasında rakı ile tanıştım.Masa sohbetleri,tadı ve kokusu güzel geldi.Sonrasında kuzenim Kaan şarabıtekrar tanıştırdı.Onda da Chateau Kalpak2011beni tekrar şaraba bağladı.Kokusu,aroması,rengi,tadı bir başka.

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Yavuz Bey, şaraba tekrardan dönüş için çok iyi bir ürün seçmişsiniz, Kalpaklar gerçekten çok hoş, yemeği keyifle bitirmek için Tatlı-Sertlere de tekrardan şans verebilirsiniz kesinlikle. =) Keyifli içimler, sevgiler.

 7. barış şahin dedi ki:

  usca bornova misketini tattım..Gerçekten olağanüstü bir şarap…İlk yudumda şok edici…

  1. Yeni rekoltesinde de yüksek performansını sürdürüyor.

 8. Sinan dedi ki:

  Bir şişe 1989 dolumu Villa Dona şarabım var. Yıllanan bir şarap mı yoksa bozulmuş mudur bilemiyorum. Bilgi sahibi olan var mı acaba?

  1. Şarabınızın maalesef ki yıllanma potansiyeli yoktur. Muhtemelen sirkemsi bir hale gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir