Barel

IMG_5422

En eğlenceli gezimiz hiç şüphesiz Barel’e yapılandı. Çünkü bizleri karşılayan ve eşlik eden Barkın çok enerjik ve misafirperverdi. Kendimizi evimizde hissettik, rahatlıkla Barel Bağ Evi’ndeki ortamın içine gömülüp keyfimize baktık.

IMG_5367

Barel Bağları ve Şaraphanesi, Tekirdağ’ın Karaevli Köyü’nde yer alıyor. Barel ismi, markanın sahibi Akın ailesinin iki ferdinden geliyor: Barkın ve Elif isimlerinin birleşimi. Hasat zamanı elle toplanan üzümler bağların yanındaki şaraphanede işleniyor ve ortaya lezzetli şaraplar çıkıyor. İlk şişeleme 2011’de yapılmış. Hele Barel’in şaraplarını Bağ Evinde yudumlamanın tadı ayrı, mekanın yemekleri, özellikle taş fırının etkisiyle pizzaları fazlasıyla başarılı. Trakya Bağ Rotası sırasında durup dinlenmek için seçilecek en iyi alternatiflerden biri Barel anlayacağınız. Doğayla iç içe olup, minderlere yayılıp, salıncaklarda sallanmak iyi gelecektir. Aşağıdaki fotoğrafa bakıp da iyi geldiğini teyit edebilirsiniz. =)

IMG_5396

Soluklanmamızın ve güzelce soğutulmuş Rosemizi içmemizin ardından bağ gezimize başlıyoruz. Bölgenin özellikleri, hangi tür asmaların dikildiği, şarap üretim felseleri gibi konularda sohbet ederek ilerliyoruz. Aşağıdaki fotoğrafta gezimizin organizatörü siyah giyimli Keyif Adamı‘nı Barkın ile sohbet ederken görüyorsunuz.

Bağları gezmek güzel, hayatınızda yapabileceğiniz en zevkli etkinliklerden. Şaraba dönüşmeyi bekleyen salkım salkım üzümler o kadar tatlı oluyor ki yiyince aklınızdan çıkmıyor. Bir de Barel‘e gittiğimiz zamanki gibi hasat sonrası yapılan bağ ziyaretleri var, buradaki amaç ise bağa dadanıp, hasatta gözden kaçmış, sağa sola gizlenmiş üzümleri bulup ağzınıza atmak.

IMG_5403

Sıra geliyor şaraphane ziyaretine, toplanan üzümlerin tabi tutulduğu ilk işlem sapların ayrılması, aşağıda göreceğiniz makinenin işlevi bu.

IMG_5430

Ayıklanan saplar, insan gücüyle kaldırılıyor. Bu sapları ezip, başka doğal mamüller ile karıştırıp toprağa geri kazandırıyor çoğu üretici laf aramızda. Bu arada insan gücünden kastımız aslında Adımadımgurme olarak biziz! İçtiğiniz şaraplarda emeğimiz var!

Bu aşamadan sonra üzümler sıkma makinesine alınıyor ve nazikçe eziliyor. Üzümün çekirdeğini patlatmak şaraba acı bir tat vereceği için sıkım hafifçe, üzümleri incitmeden yapılıyor.

IMG_5429

IMG_5428

Ortaya çıkan üzüm suyu yani şıra, kabuklarla beraber bekletiliyor, aslında kırmızı şarap rengini kabuklardan alıyor yoksa kırmızı şarap yapımında kullanılan üzümlerin suyunun rengi beyaz/sarı tonlarında. (Beyaz şarap yapımında kabuklarla bekletme işlemi yok.) Sonra mayanın eklenmesi, fermentasyonun başlaması, şekerin alkole dönüşmesi derken şarabımız hazır hale geliyor; üreticinin felsefesine göre çelik tanklarda veya fıçıda dinlenen şarap, ardından şişeleniyor. Barel’in fıçı görmüş şarabı pek az, not olarak düşelim.

IMG_5369

Bağları gezdik, yedik, içtik. Peki ya Barel‘in şarapları nasıl? Ürünler hatasız ve temiz, hafif içimli ve gündelik tüketime uygunlar, fıçı görmüş şaraplarda ise bu etki önde değil, aromatik ve meyvemsi, genel itibarıyla lezzetliler.

Barel’in şaraba olan yaklaşımı mükemmel, takdir etmemek elde değil. Fiyatlarını uygun tutarak mümkün olduğunca fazla kişiye ulaşmayı amaçlıyorlar. Bu duruş önemli çünkü ülkemizdeki en büyük sorun uygun fiyatlı ve iyi şarapların az sayıda olması, tam da bu nedenle maddi gücü üst seviyede olmayan tüketici, ucuz ancak başarısız şarapları içip şaraptan soğuyor ve ileride maddi durumu düzelse bile tekrar şaraba yönelmek için isteksiz davranıyor. Ucuz şaraba çoğu kişinin “Köpek öldüren” gözüyle bakması tesadüf değil ama Barel’in 15 TL’lik Maa’sını içen birinin düşüncesinin değişeceği kesin, fiyat/performans oranıyla kişisel favorilerimizden olan Maa, adını maaile kelimesinden alıyor, yani bir hep birlikteyiz diyor bu şarap ile Barel bizlere.

IMG_5418

Barel’in duruşu samimiyet üzerine kurulu, tüketiciye üstten bakmak yok, onların yanında durmak var. Maa’nın bir büyüğü Gunn, yukarıdaki fotoğrafta kocaman kadeh içerisinde havalanıyor, içmesi keyifli, iyi bir yemek eşlikçisi. Reserve şarapları ise özel günlerde yudumlanacak keyifli kırmızılar.

IMG_5379

Barel seni çok seviyoruz ve şarap dünyamızdaki duruşuna bayılıyoruz. Öptük. Sevgiler.

IMG_5408

One comment on “Barel”

  1. Kalender dedi ki:

    Cok güzel,ama Barel Sarapcilik hangi tarihte gezildi? Bir bilsek ne güzel olurdu….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir