Chateau Nuzun

IMG_5355

Necdet ve Nazan Uzun tatlı ve mütevazi bir çift. Şaraba olan sevgileri gözlerinden okunuyor, maceraları 2004 yılında Marmara Ereğlisi’nde bulunan Çeşmeli Köyü’nden toprak alıp bağları dikmekle başlamış, sonra üşenmemişler ve yeni bir yola baş koyup organik tarıma geçmişler; 2010 yılında sertifikalarını almışlar. Burada şato şarapçılığı yapılıyor, ne olursa olsun başka bağlardan toplama üzüm almıyorlar, varsa yoksa kendi yetiştirdikleri, gözleri gibi baktıkları, üzerlerine titredikleri üzümleri.

IMG_5327

Bir yandan etrafı geziyoruz, diğer yandan Necdet Bey anlatıyor; güneye ve kuzeye bakan bağların aldıkları güneş ışını miktarı farklı mesela, toprak yapısı bölge bölge değişiyor keza, tabii alınan rüzgar miktarı da… İşte bu tür farklılıklar şaraba dönüşecek üzümün oluşumunda önemli ve hangi üzümün nasıl bir karakter kazanacağını belirliyor. Bağlarda fazlasıyla ot ürediğini görüyor ve sormadan edemiyoruz, Necdet Bey, otların toprağı daha sıkı tuttuğunu, erozyonu önlediğini söylüyor.

IMG_5312

İlk kez 2008’de üzümlerini toplayıp şişelemişler, bundan sonra gelen 2009 ise efsanevi bir rekolte olarak anılıyor şarap dünyamızda. Nedeni de doğanın dayatması ile zorunlu bir “düşük verim” uygulanmış olması. 2009 ilkbaharında yağan dolu, üzümlerin çoğunu telef etmiş, elde kalan Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah ve Pinot Noir’ı toplanıp, zoraki bir kupaj yapılmış. 2009’da dönüm başına 75 kg rekolte alınırken, 2011’de 650 kg, 2012’de 600 kg alındığını söylersek 2009’un neden efsanevi bir rekolte olduğunu anlatabiliriz sanırız. Bu seferki ziyaretimizde 2009’u tadamasak da bu özel şarabın hikayesini anlatmasak Nuzun’un tarihçesi eksik kalırdı.

IMG_5350

Mahzen müthiş bir mimariye sahip olan binanın altında konumlanmış, içeriden soğuk su boruları geçirerek ısı değişiminin fazla olmaması sağlanmış. Nuzun’un mahzenini gezmesi keyifli, fıçıları okşamak, dinlenen şarapların ortama sinen kokusunu içe çekmek insanı mutlu ediyor.

IMG5344

Nuzun’da önolog yok, kendi isteklerini önemsiyor, keyiflerine göre şarap yapıyorlar. Asıl tutkuları kırmızı şarap olduğu için onu üretiyorlar, beyaz şarapları yok, bir de roseleri var ama ilginç bir şarap bu. 2012 rekolteli roseyi deneme fırsatı elde ediyoruz. Normalde roseler genç içilmesi gereken şaraplardır, pek yıllanmazlar, bu nedenle 2012’nin “içi geçmiş” bir şarap olmasını beklerdik ancak hiç de öyle değildi işin açığı! Hatta Necdet Bey, “Bu rosemiz biraz daha yıllanır bile.” diyiverdi. =) Rosenin içinde biraz Zinfandel olduğu detayını verelim.

IMG_5352

Bunun haricinde değişik değişik şaraplar deniyoruz;

  • Chateau Nuz 2011
  • Chateau Nuzun Cabernet Sauvignon-Syrah 2008
  • Chateau Nuzun Merlot 2010
  • Chateau Nuzun Cabernet Sauvignon 2010
  • Chateau Nuzun Cabernet-Merlot-Pinot Noir-Shiraz 2010

Her şarabı denedikten sonra, damakta oluşan farklılıkların nedenlerini açıklıyor Necdet Bey, şarabın hangi tür meşe fıçılarda ne kadar beklediği, üzümlerin hasat zamanı, o yılın iklimsel etkilerinin tada olan yansıması gibi konular konuşuluyor.

IMG5340

Favorilerimizden biri Nuz 2011 oluyor, “Nuz” markası, “Nuzun”un bir küçüğü olarak düşünülebilir, bu şaraplar daha kısa süre fıçıda dinleniyorlar ve uygun fiyatlılar; tam da bizim damak tadımıza uydular. 2011 yılı ılıman geçmiş ve üzümler geç hasat edilmiş; neticede yüksek alkol ve asiditenin hoş bir bileşkesi var bu rekoltede.

(N)ecdet ve (N)azan Uzun yani Nuzun’u ziyaret ettikten sonra üreticilere sempati duymamanızın imkanı yok. Sorulara sıkılmadan cevap veren, şaraplarına ve şarapçılığa hakim, yüzlerinden gülümsemenin eksik olmadığı üreticilerimizden Necdet ve Nazan Uzun. Her ziyaretçiye şaraplarını sevdirecek potansiyelleri var. Zaten “Şatonuzun”, yani bizim şatomuzun ürünü bu şaraplar, aidiyet hissediyor insan.

Yazılarımızı okuyanlar bilirler, eğer bağın köpeği varsa ona sarılmadan bırakmayız, bu pozda da tatlı mı tatlı Merlotyu yakalamışız. =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir