Barbare

Barbare Şarapları, Can Topsakal’ın vizyonu ve Fransa’daki kuvvetli ilişkileri sayesinde ortaya çıkmış, Chateau-neuf-du-pape ve Bordeaux’u örnek almışlar; danışman olarak, arkadaşlık bağları sayesinde ünlü önolog Xavier Vignon istihdam edilebilmiş. Ama bütün bunlar Can Bey’in belirttiği gibi, para için değil, keyif için yapılan şeyler, güzel şeyler, hoş şeyler.

IMG_5142

Barbare bağları, Tekirdağ’ın Barbaros kasabası ile Yazır köyü arasında yer alıyor, asma fidelerinin dikimi 2001 ile 2003 yılları arasında gerçekleştirilmiş. İlk ürün 2007’de alınmış, şişelenmesi ise 2011. Organik tarım yapıyorlar, sertifikaları var. Sulama sadece 20 dönümlük alana ekili Merlotlara yapılıyor, bunun nedeni ise tam o kısmın aşağısının kayalık olması ve asmalarının köklerinin bu engel nedeniyle su bulmak için yeterince derine inememesi, diğer bağ alanlarında sulama yok.

IMG_5172

IMG_5180

Ayrıca Barbare 6 odalı butik otel Barbaros Bağ Evini geçe kalmadan açarak işin başından doğruyu yapan üreticilerden. Çünkü İstanbul’dan gelen tüketici iyi vakit geçirip, lezzetli yemekler yiyeceği bu tür bir şarap/bağ oteline ihtiyaç duyuyor. Zaten zaman içerisinde artan talebi karşılamak için oda sayısının 18’e çıkartılmış olması önemli bir gösterge. Bu seferki ziyaretimizde konaklama şansına erişemesek de ortam çok hoş.

IMG_5141

Şaraplara dönecek olursak, düşük verim felsefesini benimsemişler ki dolgun ve yoğun üzümlere sahip olarak, güzel şarap elde edebilsinler. Üzümün toplanacak olgunluğa eriştiğine ilişkin en önemli göstergelerden birinin kabuk kalınlığı olduğunu ve bunun ancak çiğnenerek anlanabileceğini söylüyor bizlerle ilgilenen Özcan Bey, asıl uzmanlık işte burada diye de ekliyor. (Bu arada Özcan Bey ve eşi Perihan Hanım artık Barbare’de çalışmıyorlar, gülen yüzlerini özleyeceğiz.)

IMG_5166

IMG_5136

Barbare’nin üretim felsefesi DENGE, DENGE, DENGE üzerine kurulu, aslında dengeyi sağlamak bütün şarap dünyasının önceliği gerçekten de, mesela sadece fıçının hırçın tanenleri törpülemesine güvenmiyorlar ve baskın meşe tadı istemiyorlar; bunların arasında bir ahenk yakalamak için şarabın bir kısmı fıçıdan, bir kısmı tanktan gelebiliyor.

IMG_5156

İlk tespitimiz bütün şarapların burunlarının kuvvetli olduğu yönünde. Giriş seviyesindeki şaraplar fiyat/performans oranı olarak başarılılar, orta klasmandaki Prestige ve Elegance ise kesinlikle şarap dünyamızın en önemlilerinden, her zaman güvenebileceğiniz, dolgun içimli, gövdeli, lezzetli ve evimizden eksik etmediğimiz kırmızılar. Hatta Barbare’den dönerken arabanın bagajında 3 tane Prestige, 3 tane de Elegance bulunuyordu desek bu şaraplara olan aşkımız ortaya çıkacaktır. Bunların haricinde fiyatlama açısından en üst seviyede yer alan Premier’leri deneyemediğimiz için bir yorumda bulunamıyoruz. Üreticimizin uyguladığı diğer bir doğru strateji de gelip de üretim yerinden şarap alan biz gibi sevdalılara perakende fiyattan daha ucuz satış yapması, kısaca İstanbul’dan sadece şarap almaya gelseniz bile aradaki indirimle benzin parasını çıkaracağınızı garanti edebilirim.

IMG5144

2015’te yazın geç geldiğini ve bu seneden memnun olduklarını söylüyorlar, hatta 2007 ve 2012 ile tarihteki en iyi senelerden biri olmasını muhtemel görüyorlar. Bu nedenle 2015 rekolteli Barbare ürünleri piyasaya çıktığında kaçırmayın deriz.

IMG_5139

Bu aralar Barbare’nin bağları tehlike altında, Çanakkale yolu ve bağlantılı yolların yapımı nedeniyle 10 dönüm arazi devletçe istimlak edilmiş bile, buradaki üzümleri erken hasat etmek zorunda kalmışlar ve muhtemelen Rose şaraba dönüşecekler. Projenin gelişimine göre bağların diğer kısımlarının da kaybedilme şansı var, hatta bağlar ve bağ evi başka bir bölgeye bile taşınabilir. Bakalım neler olacak.

IMG_5134

Barbare şarapçılık ile turizmi beraber düşündüğü için gelenleri ağırlama konusunda başarılı, hele biraz sohbet ettikten sonra şaraptan anladığınızı, özel ilgi duyduğunuzu fark ederlerse sizlerle özel olarak ilgileniyor, merak ettiğiniz her sorunuzu büyük bir içtenlik ile cevaplıyorlar. Barbare’deki güzelim terastan bağlara bakarak şarap yudumlamak harika bir duygu.

IMG_5150

2 comments on “Barbare”

  1. Ahmet Nacar dedi ki:

    Metro mağazalarında uygun fiyata bulmak mümkün. Üzülerek belirtmek isterim ki oraya verilen ürünler içim rahatlığı olmayan şurası son derece zayıf ürünler. Bu nedenle mi o fiyatlarla sunulduğunu düşünmek istemiyorum. Mümkün olduğunca yerli şarap tüketmeyi bir görev addeden biri olarak bu durum cesaret kırıcı. Bilginize sunarım. Ahmet Nacar. Göz hst uzm.

    1. Adım Adım Gurme dedi ki:

      Sanıyorum Metro Market’teki 16-20 TL arası Barbare’nin en alt segment şaraplarını kast ediyorsunuz Ahmet Bey. Zayıf dememek lazım ama çok bir şey vaad etmeyen ürünler, yine de fiyat/performans dengeleri yerinde, o şaraplarla da keyifli bir akşam geçirilebileceği inanıyoruz bizler ki eve de alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir