Umurbey

Yazır Köyü’nde başlıyor Umurbey’in hikayesi, Tekirdağlı çiftçi bir aileden gelen ve Amerika’da hayatını devam ettiren Umur Arıner’e babası, ben bırakıyorum bu işi, gel sen devral deyince, o da atlayıp toprağına, tarlalarına dönüvermiş. Buğday ve ayçiçeği ile başlayan ekim dikim işleri, 1993 yılında Umur Bey’in şarap sevdasına yenik düşüp bağcılığa merak salması ile başka bir hal almış. Kalite şiarıyla yola çıkılan şarap macerasında başkalarından üzüm almamak, şato tipi üretim, düşük verim, hijyenik ve teknolojik üretim gibi pek çok ilki gerçekleştirmişler; bu özellikleri ile Umurbey en eski butik şarapçılarımızdan. 1997’de ilk beyaz şaraplar piyasa sürülürken, kırmızılar için 2002 yılına kadar beklenmiş.

IMG_7746 (Medium)

Bu arada Avustralya’dan Türkiye’ye dönen kız kardeş de Umurbey’e dahil olmuş ve yeni bir iş bölümü yapılmış, üretim Umur Arıner’den sorulurken, pazarlama ve satış kısmını Yonca Arıner ele almış. İkisi de canla başla çalışarak şirketi bugünlere getirmişler. Zaman içerisinde Tekirdağ’ın merkezinde Umurbey Winehouse isimli bir şarap evi de açılmış.

Şarap evi yerine üretim alanına gidiyor, kapıda harika kurt köpekleri ile karşılaşıyoruz, tabii durur muyuz, başlıyor bu çocukları sevme faslı, adet olduğu üzere fotoğraf çekinmeyi de ihmal etmiyoruz. Şaraphaneye girer girmez ise Umur Bey’i iki tane konuk ile hararetli bir sohbet içerisinde buluyoruz, hemen ortama adapte oluyor, o arada bardağımıza Sauvignon Blanc’in yeni rekoltesi, 2015’i dolduruyoruz.

IMG_7723 (Medium)

Rengi açık, berrak, burun limon ve tropikal meyve, damakta rahatça kayıyor ve asiditesi kendisini hissettiriyor. Harika şarap. Zaten Umurbey Sauvignon Blanc’te yıllardır bir marka, her rekolte çok iyi ürünler çıkartıyor, kendilerini geliştiriyorlar. Hemen bu konuyu soruyor, nedir bu işin sırrı diyoruz? Biz bile bu coğrafyanın böyle bir sonuç vereceğinden emin değildik, Sauvignon Blanc ekili bölümün yarattığı özel mikroklimatik iklim bu duruma sebebiyet verdi cevabını alıyoruz; tabii yapılan bir doğru daha var, hijyenik ve doğru üretim koşullarını sağlamak. Ayrıca Umur Bey, Sauvignon Blanc’e gerçekten özel önem verdiklerini belirterek, mesela 2011 yılında kükürt kullanımında yaşanan bir sorun nedeniyle şarabın tadının bir miktar bozulduğunu, bu nedenle şarapları piyasaya sürmeyip o yılı pas geçmeyi göze aldıklarını bile dile getiriyor.

IMG_7721 (Medium)

Sırada kırmızılar var, uygun fiyatı ile dikkat çeken 2012 Cabarnet Sauvignon/Merlot Blend, kırmızı meyvelerin hakim olduğu bir burna sahip, orta gövdeli ve fiyatıyla kıyaslayınca tek kelime ile mükemmel şarap. Umur Bey, “arkadaş şarabı” diyor içtiğimiz kırmızı için, bol bol şarap içileceği ve öyle aman aman büyük büyük şarapların aranmayacağı sofralar için vazgeçilmez, dostlarınızla rahatlıkla şişelerce içebileceğiniz bir fiyat/performans ürünü.

IMG_7726 (Medium)

Finali, Umurbey 2012 Reserve, %80 Cabarnet Sauvignon, % 20 Merlot ile yapıyoruz. Adından söz ettirecek, başta vişne olmak üzere pişkin kırmızı meyve, fıçıdan gelen baharatsı ve kahve aromaları ile güzel bir buruna sahip, tanenleri yuvarlanmış, içimi keyifli bir şarap. Beyazları ile tanıdığımız Umurbey’in böyle kırmızılara sahip olmasıyla mutlu oluyoruz.

IMG_7739 (Medium)

Sohbet sürerken Türkiye’de tatlı şarap konusunda seçenek çok az, siz bir şeyler yapmayı düşünüyor musunuz? diyerek serzenişimizi dile getiriyoruz, şaşırtan bir cevap alıyoruz: Umurbey 2003’te Asil Küfe (Botrytis) maruz kalmış üzümlerden tatlı şarap yapmış! Ancak fiyatı pahalı diye satmakta zorlanmış, elindeki ürünü ancak 2015 yılında bitirebilmiş. Anlıyoruz ki aslında şarapçılarımız değişik denemeler yapmaya hazırlar ancak onların değişik/özel ürünlerini talep eden bir piyasa maalesef yok, tabii ki reklam yasakları nedeniyle ürünlerin tüketicilere duyurulamaması da önemli bir sorun.

IMG_7747 (Medium)

Hoş sohbetin ardından, üretim alanını geziyoruz, taa 1998 yılından kalma çelik tanklara hayranlıkla bakıyor, fıçılardan dinlenen şaraplara göz gezdiriyor ve yavaştan İstanbul’a dönmek için yola koyuluyoruz. Şarabı sevin veya sevmeyin, ama Umurbey’e hoş ve keyifli bir sohbet için kesinlikle misafir oluverin. IMG_7719 (Medium)

One comment on “Umurbey”

  1. Morgan Sundberg dedi ki:

    Where can we buy your wines in Bodrum Turkey and in USA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir