20 TL Altındaki Türk Kırmızıları Tadımı

Ucuz/Sofra Şarabı önemsememiz gereken, ülkede şarap kültürünü geliştirecek isek üzerine düşmemiz gereken bir kategori. Neden derseniz?

IMG_6946 (Medium)

*Öncelikle öğrencilere veya maddi gücü daha kısıtlı olan kesimlere şarabı sevdirecek ve zenginin/sosyetenin içkisi algısını kıracaksak ki sevdirmemiz ve kırmamız gerekiyor, fiyatı uygun olan şarapların “öylesine” değil, başarılı ve doğru bir şekilde üretilmesi önem arz ediyor.

*Şarap üreticilerine güveneceksek, düşük fiyat segmentindeki şaraplarına özen gösterdiklerini, tüketicileri önemsediklerini bilmeliyiz; yüksek fiyatlı ve çok iyi şaraplar üretmek marifet değil, her bütçeye hitap edecek güzel şaraplar üretmek marifet.

*Her zamanın bir şarabı vardır. Gidip de günlük soframızda durmaksızın en üst kalite Bordo şaraplarını içemeyiz, bazı şaraplar özel anlar ve özel günler içindir, bazıları olağan hayatın içkisidir, kimi yazın sıcağında havuz başında, bazısı kışın soğuğunda şömine karşısında içilir, bazen tek kadeh yeter, bazen şişeler biter de gider. (Tabii Sideways’teki gibi McDonald’s’ta oturuken Cheval Blanc 61 de içilebilir.) Bu içmelerin tümünde farklı karakterde şaraplar aranır ve ucuz sofra şaraplarının da doğru yeri ve zamanı vardır.

IMG_6939 (Medium)

İşte bunları düşünür, ne zaman şarap alışverişi yapsak bir tane de ucuz şarap sepete atar, böylelikle farklı farklı şarapları denemeyi ihmal etmezdik. Murat (Şarap Atölyesi), hep beraber fiyatı 20 TL’nin altındaki kırmızıları tadalım deyince tereddütsüz kabul ettik.

Farklı farklı yerlerden şarap almak, fiyat istikrarını yakalamayı mümkün kılmayacağı için bütün şarapları Metromarket’ten aldık. Sonra gidip Gayrettepe’deki sevgili komşumuz Esra’nın (Tasteandtips) evinde toplandık ve beklentisizce tadıma başladık.

IMG_6973 (Medium)

Tattığımız şarapları bütünüyle saymayacağız ancak bayağı bir şarap denendiğini söyleyebiliriz. Genel itibarıyla biraz hayal kırıklığına uğradık, içilebilir bile bulmadığımız pek çok şarap ile karşılaştık. Burada başka bir noktayı da açık yüreklilikle ifade etmeli, 22 şarabı hep beraber ve saatlere yayılan bir zaman zarfında tattık, kah tükürdük, kah tükürmedik ve bir yerden sonra değerlendirme yapmak, şarapları birbirleri arasında kıyaslamak iyice zor bir hal aldı; bu nedenle tam manasıyla nesnel davranamamış, her şaraba hakkını verememiş olabiliriz.

Yine de yüzümüzü güldüren şaraplar çıkmadı değil, aşağıda tekil favorilerimizi ve grup bazındaki en iyileri belirteceğiz ancak genel kanımızı tekrarlarsak, üreticilerimizin bu fiyat segmentindeki şaraplara biraz daha özen göstermesi gerekiyor gibi. Sırada aklımızda yer eden şarapların listeleri:

Süray

-Sava Premium, Pamukkale

-Vinea Öküzgözü, Doluca

-Arya Kalecik Karası-Boğazkere, Pamukkale

-Cumartesi, Kayra (Mantar yerine çevir-aç kapağa sahip olduğu için özel bir ödülü daha hak ediyor.)

-Halikarnas Kuntra, Talay

Tadım Grubu

-Vinea Öküzgözü, Doluca

-Dokuz Sekiz, Arda

-Cumartesi, Kayra

-Barudi, Prodom

Çok önemsediğimiz bu fiyat segmentinde (20-30 TL bandı diyelim) yer alan ve sizlerin beğendiği şarapları da lütfen bize bildirin, şarap dünyamıza katkı yapacaksak hep beraber yapalım. Bizlerle instagram/e-posta/facebook üzerinden iletişim kurabilir, yazının altına yorum bırakabilirsiniz; geri dönüşlerinize ihtiyacımız var.
IMG_6950 (Medium)

73 comments on “20 TL Altındaki Türk Kırmızıları Tadımı”

 1. çetin çağdaş dedi ki:

  20 liraya iyi şarap bulmak hazine bulmak gibi birşey olur ve aslında ben bir hazine biliyorum, şarapseverlere hediyem olsun LA MARTE… 20 liraya nefis fransız şarabı. Sadece Çağdaş marketlerde bulunuyor, bulursanız mutlaka deneyin ve teşekkürü unutmayın…bu fiyata rakipsizdir diyebilirim..zira artık içilebilir şarabın fiyatı 30 liraya doğru gidiyor

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   İlk işimiz bu şarabı keşfetmek olacak, dediğiniz gibi ucuz ve keyifle içilebilir şarap bulmak, hazine avcılığı adeta. Şerefe!

 2. Ataç Akademir dedi ki:

  Şaraptan çok anladığım söylenemez ama Sevilen Majestik – Öküzgözü ve Turasan’ın Peribacası 20TL altında kalan etiketleriyle gayet güzel şaraplar. Özellikle peynir ve ızgara kırmızı ellerle gayet tamamlayıcı. Gençlik döneminden kalma alışkanlığım olan tuzlu fıstık – şarap ikilisi içinde idealler

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Ataç Bey, anlayıp anlamamak çok önemli değil gerçekten, bir şarabı keyifle içiyorsanız gönül rahatlığıyla herkese önerebilirsiniz bence. Sevilen ile ilgili çok olumlu geri dönüşler aldık, Peribacası’nı da muhakkak deneyeceğiz. Tuzlu fıstık-şarap ikilisi de ne yalan söyleyeyim can çektirdi. =)

   1. Oktay dedi ki:

    Sava classic 2017 içerken hoş bir yorum oldu..:
    )
    ,

 3. Harun Gencer dedi ki:

  Sevilen Majestik ucuzlarda her zaman favori şarabımdır. Beyazı da harikadır. Bu arada Tellibağ’da oldukça güzel ucuz ve sadece Migroslar da bulunan bir sofra şarabıdır.

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Majestik fazlasıyla önerildi, kesinlikle değerlendireceğiz!

  2. ABE dedi ki:

   Tellibağ bedava olsa yine içmem.

 4. Emre Aytaç dedi ki:

  İzmir’de yaşayan bir şarapsever olarak LA (Lucien Arkas) şarapçılığın İdol şarabını şiddetle öneririm. Kalite/fiyat oranı çok iyi. Metro marketlerde bulabilirsiniz.

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Teşekkürler, umarız en kısa zamanda deneyebiliriz.

  2. Yusuf Akkır dedi ki:

   İdol cabarnet/merlot kupajı yumuşak ve dengeli içimiyle harika

 5. Arman Çarıkçı dedi ki:

  Metro Marketlerde indirimde olduğu zaman aldığım Sevilen İsabey Kalecik Karası / BOğazkere-Öküzgözü (6’lı kolide aldığımda 18 lira olmuştu); Yanık Ülke’nin Strabon’u 16 tl (Açtıktan sonra 1 saat kadar dekante etmek gerek) ve Barbare’nin Cabarnet Savignon-Merlot’su ile Syrah-Grenache- Mourverde’si oldukça başarılı Türk Kırmızı gündelik sofra şarapları. Gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Barbare’leri bizler de indirimlerden toplamıştık, rekolteleri eski gibi görünmesine rağmen iyi dayanmışlardı. Sevilen’in özellikle Sauvignon Blanc’i de çok hoş. Bu güzel öneriler için her türlü teşekkür ederiz. =)

 6. Hasan Osman dedi ki:

  1. Yanık ülke 2014 premium sek kırmızı
  2. Pamukkale trio cabernet savignon merlot shiraz
  3. L.A. Antre beyaz 2015
  Bu fiyat bandında bende iz bırakanlardandır.

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Cevap için çok teşekkürler. Biraz zaman geçsin bu tadımı yenilemek lazım, Yanık Ülke ve LA’yi sosyal medya üzerinden de öneren çok olmuştu.

 7. Atila dedi ki:

  Şarapta denetim yok gibi geldi migrostan aldığımız telli bağ dikmen dışında ucuz içilebilir şarap bulamadım eski bir biracı olarak şarabı çok sevdim tuhaf bir şekilde şekerim düzeldi yoksa ewrakamı

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Şarapta bilinen, bizler gibi şarapseverlerin denediği ve önerdiği markaları aldığınız sürece en ufak problem yaşamazsınız. Merak etmeyin.

 8. sinan dedi ki:

  20 lira alti bu saraplardan en tatli olani hangisi acaba

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Denediğimiz şarapların hiçbiri tatlı değildi maalesef.

 9. Yusuf dedi ki:

  Dikmen in 1LT lik mantarsız şişesi migros larda 24 TL civarında (1TL fiyatı) bence bu fiyata en iyi kırmızı şarap bu tavsiye ederim.

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Öneri için teşekkürler.

 10. bülent özbil dedi ki:

  Ben Kavaklıdere nin Kavak ını içiyorum. Memnunum. Özellikle beyazının içimi hoş.

 11. feray dedi ki:

  merhabalar siteyi tesadüf keşfettim ve içerikler gayet hoş, bundan sonra severek takip edeceğim. Bende düşük bütçesi olan bir şarapsever olarak tavsiye edebileceğim şaraplar
  – Pamukkale Senfoni Çalkarası Tatlı Kırmızı Şarap. En son 21 tl gibi bir fiyata almıştım
  – Vee çok sık tükettiğimiz Buzbağ serisi

  tavsiye edilir.

  1. Merhabalar,

   Sitemizi beğenmenize çok sevindik. Merak ettiklerinizi her zaman sorabilirsiniz. Öneriler için de ayrıca teşekkürler. Buzbağ’ı özellikle bizler de seviyoruz, Rezerv’i de gayet başarılıç

 12. ZEHRA dedi ki:

  ŞARAPTAN ÇOK ANLAMAM…AMA ŞU ANA KADAR İÇTİĞİM ŞARAPLAR İÇİNDE EN BEĞENDİĞİM “HAYALLER CUMARTESİ HAYATLAR PAZARTESİ” TEK GEÇERİM 🙂 NE SUSAMAK NE ERTESİ GÜM BAŞ AĞRISI

  1. Ayrıca çevir-aç kapağa sahip olması harika bir özellik. =)

  2. Ksktogi dedi ki:

   Kırmızı şaraba 1/4 oranında sade soda ekleyerek
   Tüm sorunların sıfırlandığını görmek mümkün

   1. Oktay dedi ki:

    Dostum, özür lerimle…İğrenç bir durum…

 13. Rakıcı dedi ki:

  Herkese teşekkürler.

 14. mahmut dedi ki:

  avşa adasının baba bortaçina kırmızı şarabını tek geçerim..nasıl bu listede bulunmaz anlayamadım..hertürlü peynir ve kırmızı etle mükemmel uyumlu..nefis tadı koyu kırmızı rengi harika..ertesi güne mide bulantısı ve başağrısı ile kesinlikle de uyanmazsınız..şiddetle tavsiye ederim bunu.

 15. Ahmet dedi ki:

  Çok çeşitli markalar denemiş ve şaraptan çok anlamayan biri olarak bugüne kadar içtiğim en güzel şarap “sava” dır.

  1. O halde Pamukkale’nin ürettiği diğer şaraplara da şans vermenizi öneririz. Özellikle Nodus serisindeki kırmızılar şahane, Anfora Cabernet Franc da pek güzel.

 16. Nimet tan dedi ki:

  Herkese selamlar. Ben de artık takipciyim. Benim onerim Punta cabarne,shirah,merlo karışımı. Sadece carrefour da satılıyor
  Fiyat 18.95. Saydığıniz sava premium dan çok daha üstün .garanti

  1. Merhabalar. Hoşgeldiniz. =) Sava’ları biliyor, seviyor ve tüketiyoruz.

   1. ali dedi ki:

    turasan hayyam da güzel şarap ilk içtim ama

 17. Seda dedi ki:

  Biricik sarabi cok guzel 13 tl ve tatli icimi guzel.Ben aci geldigi icin sarap sevmiyorum ama gayet guzel.Deneyin derim:)

  1. Vallahi Biricik şarabını ne gördük ne duyduk. =) Denk gelirsek denemeye çalışırız. Bu arada ancak kötü şaraplarda acılık olur, iyi şaraplar öyle bir his oluşturmaz. Siz de 2015 ve 2016’nın en iyi yerli şarapları listemizdeki ürünleri bir deneyin o zaman.

   1. Özkan Özensel dedi ki:

    Biricik şaraplarını zincir marketlerde bulmanız zor. Tekel bayiilerine bakmanız gerekecek. Şu anda Biricik 75cl Kırmızı-Beyaz 15 TL, Biricik 1,5 lt Kırmızı-Beyaz 27 TL

 18. Emine dedi ki:

  Yazınızı ve yorumları tesadüfen buldum ve mutlu oldum, artık takibinizde olacağım 🙂 Son içtiğim üç şarap ta birbirinden güzeldi, Anchira öküzgözü, vinbodrum shiraz, majestik sevilen .. Bu fiyatlarda iyi şarabı bilmeye çok ihtiyacımız var 🙂

  1. Vinbodrum’u bulup da içebilmiş olmanıza çok sevindim, sevdiğim bir üreticidir. =) Dediğiniz bütün şaraplar uygun fiyatları ile benim de beğendiğim ürünler. Hoşgeldiniz bu arada siteme. =)

 19. Özgür Mutlu dedi ki:

  Merhaba, sadece migroslarda satılan Doluca-Hayal ile shiraz ve csauvignonu 26.9₺ ya, metro da satılan Yanık Ülke-Miratus ile meşe fıçının tanenleri nasıl yumuşattığını, 30₺ ya hissedebilirsiniz. Artık 20₺ altında içilecek şarap bulmak zorlaşacak

 20. Cihan dedi ki:

  20₺ nın altında olan bütün şaraplar güzeldir içilir sevin onları :))

  1. Artık pek 20 TL altı şarap kalmadı ya. =)

 21. Necmi dedi ki:

  Edrine 22 Papazkarası Yüksek Alkollü ibaresi ile satılan. 16.50 TL. Hala Edrine ve Edrine 22 adı altında satılan şaraplarını içen varsa nacizane uyarayım. ” Edrine 22 Yüksek Alkol” çıktıktan sonra eski çıkardığı şarapların tadı bozuldu. Doluca Mistik. Bu da 20 TL altında. Trakya’da sevilen şaraplardır. Bulamazsanız gönderebilirim 😀

  1. Yakında Edrine’yi tanıtan bir yazı gelecek desem nasıl olur. =) Doluca’nın Mistik’ini yeni gördüm, etiketi çok çekici, denemek aklımda.

   1. Özgür Mutlu dedi ki:

    Doluca-Mistik, Doluca-Kırmızı ile aynıdır. Etiketi değiştirip doluma devam edilir. *Küçük bir ipucu

   2. Necmi dedi ki:

    Hangi üzüm çeşidinden yapıldığı yazmayan şaraplardan “uzak durun” derler. Bilmiyorum belki de sofra şarabı olduğu için yazmamışlardır. Edrine ve o bölge özel ilgiyi hak ediyor gerçekten. Bağların bulunduğu bölge Osmanlı zamanında önemli şarap üretim bölgelerindendi. Sonra ekonomik gerekçelerle bağlar söküldü. Şimdi yine “ekonomik gerekçelerle” ağır vergiler yüzünden eski popularitesini kazanmaya başladı. Tabii daha çok “butik” olarak 😀

    1. Vallahi Edrine’nin üretim hacmi butik olmanın ötesinde, Trakya’nın bir numarası onlar. =) Ben şarap dünyasındaki laflara çok takılmıyorum, üzüm türü yazar veya yazmaz, çok mühim değil. Şarap lezzetli olsun yeter.

 22. Semih Karaytuğ dedi ki:

  Biricik diye bir marka var. Denizli kökenli şaraplardan.
  Bizim mahalledeki tekel büfesinin iddiasına göre en çok satan şarabı o imiş.
  Klasik boy (750 ml) yanında 1500’lük şişileri de var. Büyük boyu 25 TL’den alıyorum. Bence çok iyi fiyat.
  Kırmızısını o kadar sevemedim ama beyazı favorim.

  1. Vallahi doğru olabilir. En çok satan şaraplar, bizim pek bilmediğimiz o tür markalardan çıkıyor. =) Denk gelirsem, deneyeceğim.

 23. Faruk dedi ki:

  Alınacaksa Kavaklıdere Dikmen en iyisidir.Cumhuriyetin ilk yıllarında üretime başlamış uzun yıllar ciddi bir rakibi olmadan devam etmiş ancak kalitesi tescilli bir marka.Diğerleri de iyi olabilir ama bunu anlamak ve doğru şarabı seçmek için bir şarap kültürü altyapısı gerekir.Oysa Dikmen’i gözü kapalı alabilirsiniz.Fiyatları çok uygun.

 24. vinowannabe dedi ki:

  Sade Beyaz ve Leyla’dan yazıda ve yorumlarda bahsedilmemesine şaşırdım. Benim sürekli aldığım iki şarap, ama uygun fiyatlı sevdiğim bir kırmızı henüz bulamadım, yazıdaki ve yorumlardaki önerileri deniycem 🙂

  Bu arada yazılarınızda tarih görünmüyor, bir el atsanız 🙂 ya da ben mi göremiyorum?

  Çok güzel bir başlık, teşekkürler…

 25. Merhabalar,

  Yazının linki olan, http://adimadimgurme.com/2016/08/16/20-tl-altindaki-turk-kirmizilari-tadimi/, kısmından tarihe bakabilirsiniz. 2016 Ağustos’a ait bu yazı mesela. Zaten eski olması nedeniyle de maalesef ki güncelliğini yitirdi. Leyla’yı Instagram’dan paylaşmıştım. Orada takip ederseniz daha güncel önerilerime denk gelebilirsiniz. =)

 26. Hasan dedi ki:

  KÜP Çalkarası Boğazkere. Metro marketten geçen hafta 18 TL ye aldım. Et yemeği ile harika uyum sağladı. Bu fiyata bu lezzeti bulmak müthiş.

  1. Oktay dedi ki:

   ne diyeyim…Ben Bozcaaada şaraplarının sade ama saf içimine rağmen size gıpta ettim…Değişiklik güzeldir…:)

 27. Murat dedi ki:

  Yıllardır şarap içerim. Hatta bira votka filan tercih etmiyorum artık. Çok şarap denedim. İsmini bile hatırlamadığım bir çok şarap. Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki şarabın üzerinde öküzgözü, Boğazkere yazıyorsa o şarap %90 içilebilir oluyor. Bunların dışında biricik de iyidir. Ucuz şarap alacaksanız bu kriterleri göz önünde bulundurarak alın üzülmezsiniz.

  1. Öneriler için teşekkürler. =)

 28. Ahmet memet dedi ki:

  Turasan hayyam var dün gece iki arkadaş zevkle içtik. 1,5 lt için 25 tl fiyat oldukça tatminkar özellikle 70 liklerin 20 tl olduğunu düşünürsek

 29. Karakartal dedi ki:

  Avanos vadisi içimi güzeldir

 30. ünal dedi ki:

  Gecenlerde bi arkadasım bi şişe şarap getirdi içtik cok hoşuma gitti fiyatının 15 tl oldugunu söyledi şaka yapıyor sandım meger doğruymuş karahöyük sarabını içerseniz sizde benim gibi 15 tl olduguna inanamayacaksınız

  1. Oktay dedi ki:

   Bne 15 Tl’ye bir şarap aldım.Bayramiç…:). Vişne tadı var…Alkol oranı Hoş..:)

 31. İnci Çiçeği dedi ki:

  Merhaba,
  Erkek arkadaşımla birlikte rakı ve biradan sonra yeni yeni şarap içmeye başladık ikimizde hiç tecrubeli değiliz ufak bir araştırma yapayım detken ne mutlu ki sizi buldum
  tek tavsiyem yılbaşında tükettik hatika keyif alkol oranı yüksek içimi çok rahat yumuşak aldık Bozcada’dan aaldığım Çamlıbağ – Merlot gittiğinizde almadan dönmeyin nette araştırırsanız istanbul’ da bazı satış noktaları mevcut.

  1. Öncelikle güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Maalesef ki bu yazı bir miktar güncelliğini kaybetti. En İyi 10 Yerli Şarap derlemelerinden yararlanabilirsiniz.

   Çamlıbağ’a gelirsek, favorim markalarımdan biridir. Şaraba başlamak için en iyi kırmızıları sunar. Sitede de Çamlıbağ hakkında bir yazının bulunduğunu söylemek isterim. =)

   1. Mustafa dedi ki:

    Güzayın ahenk ve Öküzgözü 15 lira fiyat ve lezzet ile tek geçerim hatta 1- 60 tl bandında!!! Bu arada aynı üzümden bende malatya da evde şarap üretsemde arada güzay alır içerim deneyin derim

  2. Oktay dedi ki:

   siz daha yeni başlamışsınız..yerli üreticileri bulun..tabii bizimkilere ulaşmanız zor..Biz bile rica minnet (kendileri için yaptıklarından) buluyoruz.

 32. barış şahin dedi ki:

  Bir de kendi üretebileceğimiz( benim de 3 yıldır ürettiğim gibi..kalecik karası ve narince..) şaraplarımız var ki bence harikalar….Maliyet ise litrede 6 tl…Afiyet olsun:-)

  1. Evde kendi şarabını üretene saygım sonsuz. Afiyetler olsun. =) Fiyat da şahane imiş, vergisiz. 😀

 33. Zohre dedi ki:

  Bu konu basligi altinda yorum yapan herkese tesekkurler. En kisa zamanda onerilerinizi deneyecegim.
  Saygilarimla.

 34. aln dedi ki:

  barbare ambiance 2013…metro markette 19.90, bence 20 tl altında şu anki en iyi şarap

 35. CEMAL ÇETİN dedi ki:

  Kasım 2018 itibarı ile…
  fiyatlar uçtu ..şu an içilebilecek benim yerli kırmızı listem .. fiatlar kasım sonu

  1 **yanık ülke merlot(vb) 35tl Metro;
  2 sava premium 22 tl Carrefour
  3 Çamlıca Kuntra. bozcaadaFiyat önemsiz-40
  4 sevilen parsel IX 35tl ise alınır Metro
  5 Kocabağ Avanos vadisi 25 tl ise Metro
  6 pamukkale kalecik karası 35-40 ise
  7 corvus ne olursa bozcaada -metro
  8 küp çalkarası 20 ise metro
  9** suvla Kabatepe 35 tl metro
  aklıma gelenler afiyet olsun…
  Camal Çetin

  1. Süper bir liste olmuş. Çok beğendim. Güncel bilgiler için herkes yararlanabilir bana göre.

 36. Naci Hiddet dedi ki:

  5 sene öncesi… Vay be. şimdi alayı 50 lira falan oldu bu şarapların.

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Gerçekten de tarihe bırakılmış bir not oldu bu yazı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir