Nereden Şarap Alınır?

Şaraba olan ilgimiz arttıkça, farklı farklı şarapları denemezse ölecek hastalığına tutulduk. =) Bu da bizleri başka bir sorunla yüz yüze getirdi: “Nereden Şarap Alınır?”. Başladık araştırmaya, ilk kıstasımız en çok çeşide ulaşmak, ikinci kıstasımız ise makul fiyatlarla şaraba sahip olabilmekti. Zaman içerisinde düzenimizi oturttuk ve tecrübelerimizi paylaşalım istedik; en iyi seçeneği başta vererek, bir sıralama yapıverdik.

IMG_5112 (Medium)

1) Doğrudan Üreticiden

Her türlü ürünü, aracı olmadan, doğrudan onu üretenden almak zaten daha iyidir, bu şaraba özel bir kural değil. Tabii ki uygulanabilirliği zor çünkü üreticiler Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış durumdalar. Ancak böyle şeyler insanın gözünü korkutmamalı, yapılacak geziler heyecan yaratmalı, tatil planları yapılırken kişisel zevkiniz için sapılacak yollara zaman yaratılmalı.

Tabii bu işin ayrı bir keyfi de şarabı üretenin gözlerine bakıp, o aşkı görmek, yaptıklarını mutlulukla anlatmasına şahit olmak; bunları yaşadıktan sonra içtiğiniz hayat suyuna farklı gözle bakacağınız garanti. Maliyet yönü ise yüzünüzü güldürecek, aklımıza gelen en basit örnek, Barbare’nin en ünlü şarapları Prestige ve Elegance hakkında, 2015 yazında üreticimize yaptığımız ziyaret sırasında söz konusu şaraplar 55 TL’ye satılıyordu, aynı tarihlerde bu ürünlerin Macrocenter’daki fiyatı 85 TL idi. Tabii ki indirim oranları üreticiden üreticiye farklılık gösteriyor, bazısı en az 6 tane almanızı şart koşuyor vesaire vesaire… Nihayetinde, sevdiğiniz şarapları piyasaya kıyasla daha ucuza almanız büyük olasılık.

İstanbullular şanslı, öncelikle Trakya Bağ Rotası’ndaki üreticiler var, bunlar yetmezse Uçmakdere Şarapları var, Edirne’de Arda ve Edrine var. Hafta sonu kaçamağı için Avşa Adasına giderseniz, Büyülübağ değerlendirilmeli. Arabaya atlayıp, keyifli turlar yapıp, farklı farklı yerlere uğramak ve şarap almak gayet makul anlayacağınız. Ama en güzeli kalabalık bir grup olarak toplanıp, öyle ziyaret etmek; hem yol parasını bölüşmek, hem de eğlencenin, sohbetin, muhabbetin dibine vurmak.

Eğer İzmir’de iseniz Urla Bağ Yolu imdadınıza yetişir, ha yetmedi derseniz Nif Bağları var, Sevilen Şarapları var, LA Şarapları var, Paşaeli var, Yedi Bilgeler var. Ankara’yı unutmamalı, bir kere Kavaklıdere orada, Polatlı‘da Gordias var, Kalecik‘te Trajan var, Vinkara var.

Tatile gitmişken bir yerlere uğrayalım diyenler için Kapadokya ve Nevşehir’de seçenek çok (başta Kocabağ), Denizli’den geçecekseniz Pamukkale’ye, Küp’e merhaba demeden olmaz, hatta Güney İlçesi doya doya gezilmeli, bağlara hayran hayran bakılmalı, sonra Bodrum Şarapçılık es geçilmemeli, o civardaki Datça Şarapçılık düşünülebilir, yolu Antalya’ya düşenler, Elmalı‘daki Likya’ya uğramalı. Ayrıca Çamlıbağ‘ın yer aldığı Bozcaada zaten şarapseverler bir cennet.

Gördüğünüz üzere hem üç büyükşehir hem de tatil rotaları içerisinde pek çok şaraphane mevcut, yeter ki bu isimler aklımızın bir köşesinde bulunsun. Üreticiyi yerinde ziyaret edemeyecekseniz de telefon numarasını veya e-posta adresini bulup, şaraplarını hangi dükkanlarda bulabileceğinizi sormayı ihmal etmeyin.

IMG_5675 (Medium)

2) Özel Şarap Dükkanlarından

Burada mahalle tekellerinden bahsetmiyoruz, şarap konusunda özelleşmiş dükkanları veya şaraba ayrı bir önem atfeden tekel bayilerini kast ediyoruz.

Aslında şarap dünyamızdaki en büyük sorunlardan biri bu tür “Aracı Dükkan”ların az olması; Avrupa’yı gezenler fark etmiştir, oralarda durum tam tersidir, mahalle aralarında şarap ve/veya yüksek alkollü içkiler üzerine özelleşmiş dükkanlar bol bol bulunur. Buradaki mantık aslında iktisadi bir olguya dayanır: Bilgi Asimetrisi. Kısaca hizmeti veya ürünü sunan ile bu hizmeti veya ürünü satın alan arasındaki bilgi eşitsizliğini ifade eder; tüketici ürün veya hizmetin kalitesi ve buna bağlı olarak fiyatı hakkında yeterince fikir sahibi değilse, satın alma kararı verirken kandırılmaya açık hale gelir. Bu duruma en iyi örnek doktor ve hasta arasındaki ilişkidir, tıp dünyası konusunda sınırlı bilgisi olan normal bir birey, doktorun önereceği tedavinin gerekli olup, olmadığını veya tedavinin “olması gerektiği gibi” uygulanıp uygulanmadığını bilemez.

Şarapta önemli bir bilgi asimetrisi mevcuttur, piyasada çok fazla ve farklı fiyat segmentinde ürün vardır, bilgi seviyesi yeterli olmayan herhangi bir tüketici, fiyat ve kalite değerlendirmesini başarılı bir şekilde yapamaz. Buradaki boşluğu ise aracıların gidererek danışmanlık hizmeti vermeleri gerekir; bu manada şarap dükkanı sahipleri müşterisini tanır, damak tadını bilir, her zaman ondan alışveriş ettiği için kazıklamayı düşünmez, erkeklerin berberleri ile kurduğu ilişkinin bir benzeri ortaya çıkar. Bu nedenle şarabı seven ancak özel bir bilgisi olmayan Avrupalı, damak zevkini anlatır ve karşı tarafın onun için şarap önermesini ister. (Restoranda Sommelier’den şarap önerisi istemekle benzerlik kurulabilir.) Şarap dükkanı işletmecisi ise piyasanın içerisinde olur, toplu alımlar yaparak ucuz fiyat yakalamaya çalışır, üreticilerle içli dışlı olup, yeni rekolteleri, farklı markaların şaraplarını dener, müşteri kitlesine en uygun ürünleri almak için çaba gösterir. (Bu arada tüketiciyi yönlendirme görevini şarap dergileri veya internet siteleri de yapabilir, ancak ülkemizdeki kanunlar gereği böyle dergiler çıkartmak/siteler hazırlamak yasak, bizim gibileri ise içtiği şarapları değerlendirerek kişisel görüşlerini paylaşıyorlar.)

Türkiye’de bu işi layıkıyla yapanlar yok değil, Moda’daki Rind veya  Cihangir’deki La Cave, müşterisinin ağız tadını bilen, ona göre ürün öneren işletmeler. İstinyepark’taki Dekante aklımıza gelen bir diğeri. Çankaya/Ankara’daki Lal Şarap Butiği de yıllardır beğenerek alışveriş yaptığımız bir dükkan. Yaşadığınız bölgelerde böyle yerler varsa lütfen yorum yapın veya instagram/e-posta/facebook üzerinden isimlerini yollayın, öğrenelim, listeye ekleyelim. (Gelen öneriler doğrultusunda Onlinemahzen‘in Nişantaşı Şubesine uğradık, hem ürün çeşitliliği vardı hem de fiyatlandırmalar gayet olarak makuldu, bu mekanı da öneririz. Bir diğer öneri ise sevgili Gizem Demirbüken’den gelen Alaçatı’daki Arven Şarap Butiği. Ve yeni keşiflerimizden Antalya’nın güzide içki dükkanı Kurt Tekel Shop, Eylem Kurt‘un işinin başında durduğu, her gelene yardımcı olduğu, bol çeşidi, uygun fiyata sunan mükemmel bir yer. Gidenler bizim selamımızı iletirlerse de izzet ve ikram göreceklerdir. Son öneri İzmirli dostlarımızdan, Karşıyaka’daki Şarap Kenti, butikte çeşit bol gibi.)

Ayrıca şarap barı olarak hizmet veren Galatasaray’daki Solera, Kuruçeşme’deki İncirli Şaraphane ve Kavaklıdere’nin Ankara’daki Kav Şarap Butiği istenirse şarap alabileceğiniz yerler.

3) Metromarketlerden

Metromarketler en sık ziyaret ettiğimiz zincir mağaza, şarap reyonu dolu dolu, fiyatları piyasaya kıyasla genellikle uygun, hatta toplu alım yaptıkları için kimi zaman doğrudan üreticiden alacağınız fiyatların daha altına bile bulabilirsiniz ürünleri. Bu seçeneğin ikincisine kıyasla tek farkı sizi yönlendirecek birilerinin çoğu zaman olmaması, şarap konusunda yeterince bilginiz yoksa şişelerin arasında başınızın dönmesi ve sonuçta seçim yapamamanız olası. Ancak şarap konusunda kendinizi bir miktar geliştirdiyseniz veya alacağınız şaraplar önceden belirlendi ise tercihiniz Metromarketler olmalı. Eğer şarap reyonuyla ilgilenen görevliler orada ise de onlardan fikir alabilir, özellikle hangi ürünlerin indirimde olduğunu sorabilirsiniz.

Metromarketlere rahatlıkla girilemeyeceğini düşünenler var ancak o uygulama mazide kalmış. Herhangi bir şubesine gidip kapıdan 1 günlük giriş kartı aldıktan sonra alışverişinizi yapabiliyorsunuz. Eskiden sadece şarabı buradan alırdık, artık evin bütün ihtiyaçlarını karşılıyoruz. =)

4) Diğer Zincir Marketlerin Büyük Şubelerinden

Mahalle arasındaki küçük tekellerden veya yurt çapında bilinen market zincirlerinin görece küçük şubelerinden mümkün olduğunca uzak durun, muhtemelen şaraplar kötü saklanmıştır, fazla şarap satışı olmadığı için eski rekolteli ürünleri satıyor olabilirler. Buna karşılık büyük şubeler görece daha güvenilirdir, hem fazla çeşit bulunabilir hem de ürün sirkülasyonu daha çok olduğu için şaraplar muhtemelen uzun süre kötü bir şekilde saklanamaz veya eski rekolteler reyonda kalmaz.

Burada Macrocenterlara değinmek gerekir, şarap çeşitliliği açısından başarılı olan bu işletmenin tek kötü yanı şarap fiyatlarının diğer yerlere kıyasla yüksek olmasıdır. Keza günümüzde bu durum çoğu büyük markette geçerli; şarapları piyasaya göre yüksek fiyatla satıyorlar. Bu arada, özellikle Akmerkez’deki Macrocenter gezilmeli, şarap tadımı yapabileceğiniz bar bile mevcut, hoş bir ambiyans yaratılmış.

IMG_5595 (Medium)

Evet 4 ana başlıkta şarap alınabilecek farklı mecraları tanıttık, gönül isterdi ki eskiden olduğu gibi internet üzerinden satış yapılabilsin, hem üreticiler hem tüketiciler kazansın. Ama yasalar yine ve yeniden engelleyici unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Engellemelere inat şarap sevgisi için uğraşmak, eh biraz emek harcamak gerek. Üreticileri gezmeli, teşekkürü eksik etmemeli…

8 comments on “Nereden Şarap Alınır?”

 1. Emre dedi ki:

  Merhaba,

  Onlinemahzen mağazalarını da şiddetle tavsiye ederim.
  Hem özellikle yabancı şarap çeşitleri bol hem de çok güzel bilgilerle yönlendiriyorlar. Vino isimli lokantalarında da 30 lira civarı bir tıpa açma parasıyla şarap sağlıyorlardı. Biraz zaman geçti, yine bi kontrol edersiniz gitmek isterseniz.

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Facebook ve instagram’dan gelen yorumlarda da Online mahzen önerilmişti, geçenlerde Nişantaşı Şubesine uğradık. Ürün çeşitliliğini ve fiyat politikalarını çok yerinde bulduk, hatta yakında yazıyı düzenleyip onların da adını ekleyeceğim.

 2. gökhan dedi ki:

  Peki satış yapan hemen hemen hiçbir markette (metro,macrocenter) ürünlerin yatık saklanmaması konunun neresinde kalır sizce?

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Muhtemelen ürünler çok hızlı satılıyor ve yerine yenisi geliyordur, bu nedenle mantarda problem çıkacak kadar uzun bir süre dik bekleme olmuyordur. Yine de şişeleri yatık bekletmek ilave yatırım, tasarım değişikliği vs. gerektirdiği için de tercih edilmiyor olabilir biraz da.

 3. Kubilay dedi ki:

  Rehberiniz muhteşem, ellerinize sağlık. Şarap hakkında hiçbir fikri olmayan ve şarap kültürünü öğrenebilmek için bolca araştırma yapan biri olarak bütün rehber ve yazılarınızı zevkle okuyorum.

  Ancak ufak bi’ güncelleme yapmanızda yarar var. Zira bugün Kozyatağı Metro’nun şarap bölümünde bir görevli mevcuttu ve bana oldukça yardımcı oldu. Diğer şubelerde var mı bilemiyorum tabi.

  1. Merhabalar,

   Öncelikle güzel sözleriniz için çok teşekkür ederiz, birilerine faydalı olabiliyorsak amacımıza ulaşmışız demektir.

   Metromarket konusundaki uyarınız haksız değil, kimi zaman görevliler reyonun başında bulunabiliyor ancak her zaman orada olmuyorlar. Yine de yazıda bu yönde bir güncelleme yaptık. Bir de görevlilerin şarap konusundaki bilgi seviyesinden emin değiliz aslında, neye göre öneri yapıyorlar, bu konuda Metromarket tarafından eğitilmişler mi acaba? Metromarket yetkilileri ile görüşebilirsek bunları bir soralım.

 4. Ahmet Uzgel dedi ki:

  Cihangir’de bulunan La Cave tam benlik. Ankara’dan istanbul’a gittiğimde mutlaka uğruyorum. İşletmecisi Esat Bey şarabı biliyor. Tanımadığım bir sürü markayı ondan öğrenip aldım. Hiç birinde yanılmadı. Bana önerdiği yeni şarapların hepsi gerçekten çok güzeldi. Ben İstanbul’da yaşayanlara İstanbul’a yolu düşenlere uğramalarını öneririm kesinlikle memnun kalırsınız. Ayrıca bulamayacağınız şarapta ve içki yoktur.

  1. La Cave’a ben de bayılıyorum, özel bir dükkan. Yıllardır bu piyasada ve her şeye çok hakim olan bir ekibi var. En güzelini yapıyormuşsunuz. =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir