Urla Bağ Yolu – 2016 Yaz

2015 yazında Urla Bağ Yolu‘ndaki üreticilerimizi gezerek, ziyaretlerimiz hakkında ayrı ayrı yazılar kaleme almıştık. 2016 yılının Mayıs ayında resmi tanıtımını yapan Urla Bağ Yolu’na bu yıl tekrar yolumuzu düşürdük ve piyasaya sürülen yeni şarapları tattık. Bakalım neler varmış.

_mg_8201-medium

-Usca Şarapçılık-

Usca‘daki iyi haber, “2015 Yılının En İyi 10 Yerli Şarabı” listesinde yer verdiğimiz Bornova Misketi 2013’ün ellerinde kalmamış olması, şarapseverlerin bu güzelim beyaza hak ettiği ilgiyi göstermesi sevindirici. (Yeni rekolte sonbahar itibarıyla şişelendi, bilahare tadacağız.)

_mg_8214-medium

Sezonun dikkat çeken beyazı muhakkak Viognier&Chardonnay 2015, ilk olarak limon kabuğu baskınlığında narenciye tadı alıyorsunuz, bu tat hafiflerken bitişte asiditenin etkisiyle gelen güzel bir sululuk kalıyor damakta. Keyif verici…

_mg_8219-medium

Kırmızılar arasından 2013 rekolteli Syrah ile yerel üzümümüz Foça Karasının kupajı meyvemsiliği ve dengeli yapısı ile beğenimizi kazandı. Aşağıda ise Usca’nın mahzeninde uyuyan şarapların üzerinde gezinen bir adet Arye var. =)

_mg_8228-medium

 

-Urla Şarapçılık-

Urla Şarapçılık‘ın tadım yapılan bölümüne maalesef köpek kabul edilmiyor ama çimlik alan onlara ayrılmış; hemen sere serpe yayılıyoruz. Goldenlar Urla Şarapçılık’ın, ikisini sarılma manyağı yapmış olabiliriz, tatlılık konusunda yüksek lisans sahibiler.

_mg_8250-medium

Buradaki en güzel kırmızılardan biri hiç şüphe yok ki Zaman anlamına gelen Tempus, bunu vurgulamak amacıyla etikette kum saati kullanılmış, şarap lekesi ile yapılan tasarımı çok hoş. 2014 rekolteli şarap Merlot, Syrah, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc ve Petit Verdot kupajı. Burun meyvemsi ve fıçıdan gelen kakao, vanilya gibi notalar ile eğlenceli. Tanenler hissediliyor ancak yuvarlanmış, yine de birkaç yıl sonra daha güzel olacaktır. Mutlu ediyor.

Bahse değer şaraplardan diğeri Nexus 2014, Merlot, Nero d’Avola ve Cabernet Franc harmanı. Etikette toprağa kök salmış güçlü asmayı görüyorsunuz. Kırmızımız da aynen böyle kuvvetli, aromaları zengin ve bitişi uzun.

-Urlice-

_mg_8256-medium

Urlice‘nin 2015 rekolteli Chardonnay‘i, rotada içtiğimiz en diri asiditeye sahip şaraplardan. Bunun nedenini sorduğumuzda, üzümlerin bilinçli olarak erken hasat edildiğini öğreniyoruz. Beyazımız deniz ürünleri için biçilmiş kaftan.

_mg_8267-medium

Yeni rekoltesi olmamasına rağmen Reserve Cabernet Sauvignon‘u anmazsak olmaz. Gittiğinizde tatmayı ihmal etmeyin. Bir kadeh de şerefimize kaldırırsınız artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir