Kavaklıdere Bahar Tadımı

img_7323-medium

Kavaklıdere Şaraplarının Tarihçesini anlattığımız yazımızı, şirketin 85. yılına özel olarak üretilen 1929‘u anarak sonlandırmıştık. İşte o yazıda bahsi geçen 438 numaralı şişeyi ise 2016’nın Nisan ayında La Scarpetta‘da gerçekleştirilen Kavaklıdere Bahar Tadımında deneme şansı bulmuştuk. Daha nice baharlara ve güzelim şaraplara diyerek izlenimlerimizi aktaralım.

img_7330-medium

Böyle etkinliklerin olmazsa olmazı, baloncuklarıyla hem gözü hem de damağı okşayan Altın Köpük ile başlıyor yemeğimiz. (Altın Köpük, ikinci fermentasyonunu tankta tamamlayan-charmat yöntemi- doğal köpüren şarap, Grand Tasting 2016‘da öğrendik ve tanktan gelen örneklerini tattık ki Kavaklıdere en meşakkatli yöntem olan ve ikinci fermentasyonunu şişede yapacak-şampanya yöntemi- bir köpüren şarap üzerinde çalışıyor. Evet evet, heyacanlanabilirsiniz!)

img_7340-medium

Köpüklü şarabımıza eşlik eden tadım hoşluklarından eritilmiş keçi peyniri ve safranlı baldan oluşan bu güzellik, abartısız olarak söylüyoruz, bugüne kadar yediğimiz en lezzeti baş döndürücü şeylerden biriydi.

img_7351-medium

Marine Edilmiş Kılıçbalığı Carpaccio & Kavaklıdere Misket, 2014 (Pendore Bağları, Kemaliye, Ege)

Biraz Cevichemsi, kaparilerin inanılmaz lezzet kattığı, meyve ve sebzelerin zenginliği ile birleşen ve balığın tazeliğini duyumsadığımız şahane bir başlangıç ile karşı karşıyayız. Bu yemeğe kesinlikle asidite lazım derken karşımıza Kavaklıdere’nin Kemaliye’deki Pendore bağlarından gelen Bornova Misketinden yapılma ve çivi gibi asiditesi ile içeni çok ama çok mutlu eden 2014 rekolteli bir beyazın servis edildiğini görüyoruz. Rieslinglere benzer flüt şişesi ile zarif ve kırmızı üzümlerin hakimiyetindeki Pendore bağlarında dikili yegane beyaz üzüm olan Misketten yapıldığı için özel. Bu şarap uygun fiyatıyla 2016’nın en güzel sürprizlerinden, bol bol için.

img_7357-medium

Kaz ve Ricotta Peyniri Dolgulu El Yapımı Ravioli, Siyah Trüf Sos ve Fontina Peynir Fondü & Côtes d’Avanos Narince-Chardonnay, 2013 (Côtes d’Avanos Bağları, Kapadokya)

El yapımı Ravioli pamuk gibi, malzemesi bol tutulmuş ama asıl farkı yaratan kesinlikle trüf sos, bayağı iyiydi. Bu yemek ilkine kıyasla daha yoğun ve dolgun, o nedenle eşleştirilecek şarap daha yağlı bir hissiyat veren, fıçı görmüş ve gövdeli bir beyaz olmalı. Bunun için de gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkının hissedilir seviyede yaşandığı, Kızılırmak‘ın havayı yumuşatması sayesinde bağcılığa elverişli hale gelen Kapadokya’daki Côtes d’Avanos bağlarından gelen NarinceChardonnay kupajı doğru tercih, Fransız meşe fıçılarda mayalanan ve tortusu üzerinde 10 ay boyunca dinlendirilen şarap yağlı ve neredeyse çiğneniyor denebilecek bir gövdede. Şarap ve yemek uyumunun üst düzeye çıktığı bir öğün olarak aklımıza kazınıyor bu seferki, yemeğin dolgunluğu ile şarabın gövdesinin oluşturduğu o kuvvetli birleşim ortaya leziz bir karışım çıkartıyor.

et-tartare

Fotoğraf Tuba Şatana’nın (İstanbulfood) instagram hesabından alınmıştır.

Et Tartar, Ceviz Krostini & Pendore Öküzgözü, 2012 (Pendore Bağları, Kemaliye, Ege)

Tartar, iki ucu keskin bıçak olan yemeklerden, elle doğramak, doğru kıvamı vermek, etin tazelik ve canlılığını korumak çok önemli, kolay kolay iyisini yapan bir yer bulmak zor. Ancak mutfak ekibini özel olarak kutlamalayız, tek falsolu bile olmayan, müthiş bir tartar yapmışlar.

Beyaz şaraplar ile yemekleri eşleştirirken dikkat etmişsinizdir, hafif yemek ile hafif şarap, yoğun ve kuvvetli yemek ile daha gövdeli ve dolgun şarap kuralına uyuldu. Aynen devam ediyoruz, etin diriliği yine asidite ile zengileşmeli, ayrıca kırmızı et de zaten kırmızı şarap ister, o halde hissedilir asiditeye sahip bir Öküzgözü örneği seçelim. Seçilen Diyarbakır‘ın veya Elazığ‘ın Öküzgözü değil, ılık olan Ege‘de yetişmiş bir Öküzgözü. Doğu‘nun teruarından çıkanlara göre daha zarif, meyvemsi ve canlı; meşe fıçı da görmemiş.

img_7373-medium

Dana Ossobuco, Safranlı Risotto ile & “Kavaklıdere 1929” Cabernet Franc, 2013 (Güney Platosu, Denizli)

Delikli kemik anlamına gelen Ossobuco, Kuzey İtalya bölgesinin imza yemeklerinden, namıdiğer Dana İncik. Maharetle pişirilmesi gereken etlerden, kızartma, soteleme ve haşlama gibi aşamalardan geçtikten sonra ancak servise hazır hale geliyor. Ama inanın verilen uğraşa değişiyor, lokum gibi, yumuşacık ve altındaki safranlı risotta ile uyum içerisinde. Eh sıra ana yemeğe geldi ise elinizdeki en kuvvetli şarabın da sahne alma zamanı demektir ve karşınızda Kavaklıdere 1929!

img_7374-medium

Kendimizden alıntılarsak: “Denizli’nin Güney Platosundaki bağlardan gelen ve 30 Eylül 2013’te gece hasadı ile elle toplanan Cabernet Franclerden yapılma, 7 ay boyunca Fransız meşe fıçılarda güzellik uykusuna yattıktan sonra 20 Ağustos 2014’te şişelenmiş” bir kırmızı. Kullanmayı sevdiğimiz ama çoğu şarabın hak etmediği tabirlerden olan ipek eldiven içerisindeki demir yumruk ifadesi 1929’a cuk diye oturuyor. Renk olarak koyu kırmızı/mor roflere sahip, damakta meyve tatlarını net olarak sunmasının yanında baharatsı dokunuşları da olan, tanenleri yuvarlanmış, uzun ve içinizi ısıtan bir bitişi var. Fıçı kullanımı o denli kararında ki meşenin şarap üzerindeki etkisi yanağınıza kondurulan busenin yarattığı sade romantizmin karşılığı olabilir yalnızca. İyi yemek ve iyi şarabın beraberliğinin hayattaki en büyük mutluluklardan olduğunun kanıtı bu eşleşme.
img_7389-medium

Tarçınlı Sıcak Sufle, Mascarpone Dondurma ve Sıcak Bitter Çikolata Sosu ile & Tatlı Sert Narince, 2011 (Tokat)

Erimiş bitter çikolatanın dondurmanın üzerinde gezdirilme anı… Anlayamazsınız… Kavalyesi ise Öküzgözünden yapılma kardeşine 2015 Yılının En İyi 10 Yerli Şarabı listesinde yer verdiğimiz Tatlı Sert‘in Narince‘si, rengini görüp de aşık olmayan bizden değildir.

Muhteşen gece için La Scarpetta‘nın harika ekibi adına Cem Orkut‘a, anlattığı her şeyi uykuya dalmadan önce masal okunan bir çocuğun heyecanı ile dinlediğimiz Levon Bağış‘a, Kavaklıdere ailesinden sevgili Cevza Başman ve Yasemin Taşlıca‘ya çok teşekkür ederiz. Yemekler ve şaraplar unutulmazlarımız arasında yerini aldılar.

2 comments on “Kavaklıdere Bahar Tadımı”

  1. Mesut dedi ki:

    Süper

    1. Adım Adım Gurme dedi ki:

      Teşekkürler. =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.