2016 Yılının En İyi 10 Yerli Şarabı

Geçen yıl yaptığımız liste, en çok okunan, yorumlanan ve üzerine konuşulan yazımız oldu. Biz de bu sene içtiğimiz yerli şaraplara ayrı gözle baktık, yıl sonunda oturduk ve aramızda konuşarak tekrar tekrar onları tarttık, hangilerinin unutulmaz olduğu üzerine fikir teatisi yaptık. İşte karşınızda içtiklerimiz arasından en beğendiğimiz 10 tane yerli şarap (Sıralama yaparken özel bir şey gözetmedik, aklımıza geldiği sıra ile yazdık.):

Fotoğraf Eylem Kurt‘un Instagram hesabından alınmıştır.

1) Likya Acıkara 2015

Likya‘nın uzun uğraşlar sonucunda şarap dünyamıza kazandırdığı ve yeni şişe tasarımıyla ayrı bir güzelleşen Acıkara’nın 2015 rekoltesi tam da ağzımıza layıktı. Meyvemsiliği ile öne çıkarken, bir kırmızı şaraptan beklediğimiz her şeyi fazlasıyla sunuyordu.

2) Büyülübağ Cabernet Sauvignon 2013

Büyülübağ‘ın Avşa’daki bağlarında ekili Cabernet Sauvignonlardan üretilen 2013 rekolteli kırmızı, kuvvetli ama bir o kadar da yumuşak. Keyifli bir içime sahip, kadifemsi. Yıl içerisinde farklı farklı etkinliklerde içtik ve her daim hayranı olduk.

3) Chamlija Thracian 2013

Fazla söze gerek yok, Chamlija yazımızdan alıntılayalım: Thracian 2013. Bugüne kadar içtiğimiz en kuvvetli şarap, damağınızı kırbaçlıyor, kaslı, hatları sert, bitişi çok ama çok uzun, üstüne üstlük geriye bir zonklama bırakıyor şarap, ben buradayım, beni içtin, sakın ama sakın bunu unutma! diye diretiyor.”

4) Pamukkale grand reserve Shiraz 2012

Kokusuyla mest eden grand reserve 2012 Shiraz, müthiş! Damağı şaşırttığı aşikar, düşük-orta gövdesiyle hafifçe akıp gidiyor, kadifemsi tanenler okşayıp geçiyor. Asiditesi ben buradayım diyor; bitişi tam kıvamında ve arda kalan aromalar cezbedici. Shirazı bu topraklara ilk kez getiren Pamukkale‘den şanına yakışan bir kırmızı!

Fotoğraf Suvla’nın Instagram hesabından alınmıştır.

5) Suvla Reserve Roussanne-Marsanne 2014

Fransa’nın Rhone bölgesi ile anılan Roussanne ve Marsanne üzümlerini ülkemize getiren Suvla ne de güzel bir şey yaptı, 2014 rekolteli Reserve beyazımız pek hoş, fıçının dokunuşundan nasibini alan şarabımız damakta yağlı, dolgun ve akıcı.

6) Sevilen Late Harvest Misket 2013

Geç Hasat edilen Misketlerin hayat verdiği tatlı şarap Sevilen Late Harvest Muscat 2013. Parfümün üzüme dönüşmüş hali Misket, mutluluk sarhoşluğu yaratacak aromalar kazanmış, damaktaki asidite-tatlılık dengesi tam kıvamında, efsane olmaya aday, çok ama çok iyi.

7) Usca Syrah&Foça Karası 2013

Urla Bağ Rotası’ndaki beğendiğimiz üreticilerden biri Usca, bu yılki kırmızıları arasından 2013 rekolteli Syrah ile yerel üzümümüz Foça Karasının kupajı, meyvemsiliği ve dengeli yapısı ile beğenimizi kazandı; tam kıvamında derler ya, işte öyle bir şarap.

8) Kayra Vintage Rose 2015

Bu Rose bir harika! Şeker pamuğu pembesi rengi ile gözlerimizi kamaştırıyor ve içtikten sonra bizler gibi bu tür şaraplarla pek arası olmayan bir çiftin dudaklarından şu sözler dökülüyor: “Ülkemiz sınırları içerisinde yapılmış en iyi pembe şaraplardan biri ile karşı karşıyayız.”

9) Kavaklıdere Misket 2014

Bu bebeği Kavaklıdere Bahar Tadımında denemiş ve şu satırları yazmıştık: “Kavaklıdere’nin Kemaliye’deki Pendore bağlarından gelen Bornova Misketinden yapılma ve çivi gibi asiditesi ile içeni çok ama çok mutlu eden 2014 rekolteli bir beyazın servis edildiğini görüyoruz. Rieslinglere benzer flüt şişesi ile zarif ve kırmızı üzümlerin hakimiyetindeki Pendore bağlarında dikili yegane beyaz üzüm olan Misketten yapıldığı için özel. Bu şarap uygun fiyatıyla 2016’nın en güzel sürprizlerinden, bol bol için.”

10) Küp Vişne Mistel

Küp‘ün uzun yıllardır ürettiği Vişne Mistel şarabı tam bir klasik, es geçilmemesi gereken tatlı şaraplardan, içimi o kadar keyifli ki bir bakmışsınız bütün şişeyi bitirmişsiniz. Ama dikkatli de olunmalı çünkü %17 alkolü ile insanı rahatça çarpabilir.

Bu yıl iki Öküzgözü örneği vardı ki bayıldık, ilk 10 listemizde yer vermesek bile onlardan bahsetmesek olmazdı: Fıçı görmemiş ve inanılmaz bir meyvemsiliğe sahip Kavaklıdere Pendore Öküzgözü 2012 ve fıçının hafifçe dokunarak şahane lezzetler kattığı Elazığ’daki bağlardan gelme üzümlerden yapılan Kayra Versus Alpagut Öküzgözü 2013.

9 comments on “2016 Yılının En İyi 10 Yerli Şarabı”

 1. Nilgun Zana dedi ki:

  Ben USCA Sarapciligin sarabindaki tadin uretilirken
  verilen sevgi, emek ve ihtimamdan olduguna inaniyorum.
  Bravo USCA.

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   USCA ekibini yakınen tanıyoruz, hepsi işini severek yapan, güzel insanlar. Dediğiniz gibi bunun lezzete yansıması da kaçınılmaz. =)

 2. Adnan yeter dedi ki:

  Pamukkale şaraplarının sava arya sole anfora markaları hem ucuz hem kaliteli hem ödüllü
  Bütün zincir marketlerde 15 tl altında bulunabiliyor

 3. ismet akçay dedi ki:

  Pamukkale grand reserve shiraz 2012’yi çok beğendim

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Bizim için de sürpriz bir şarap oldu, formu, yapısı, damaktaki o güzel kayganlığı, çok çok özeldi.

 4. barış şahin dedi ki:

  usca gerçekten harika..

 5. Selahattin Çetin dedi ki:

  Erdel Şarapçılık’ın Hanchalar-Öküzgözü*Syrah 2016, International Wine Challenge 2018 ‘de gümüş madalya kazandı. Kalitesine bakınca çok pahalı diye düşünüyor insan, ama 12 li koli fiyatı 300 TL. Şişesi 25 TL ediyor, hakkaten bedava…

  1. Lezzetini bilmemekle beraber fiyatı cidden iyiymiş. =)

   1. Selahattin Çetin dedi ki:

    Duyusal Analiz Notları (HanchaLar-Öküzgözü*Syrah 2016)

    Burnun üzerinde iyi pişmiş çilek karamel notalarını hissettirirken, olgunlaşmış tanenler ile zarif ve ferahlatıcı bir bitişe sahiptir.

    Duyusal analiz notları bu şekilde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir