Onlinemahzen

Onlinemahzen tanıtımımızı “Nereden Şarap Almalı?” yazımızın alt başlığı olarak görmekte fayda var; anılan yazıda kısaca ve ismen bahsini geçirdiğimiz bu güzide şarap butiğinin ayrı bir değerlendirmeyi hak ettiğini düşünüyoruz.

Berkan Acarman‘ın Onlinemahzen macerası 2007 yılında başlamış, 2009 yılında Batı Ataşehir’de bulunan ve 320 metrekare büyüklüğündeki, gerçekten kocaman, şarap mağazasını açmışlar. Şarapseverler için cennetten bir köşe gibi bu mekan, her şarap olması gerektiği gibi yatık ve doğru sıcaklık seviyesinde saklanıyor. Berkan, tek bir işe odaklanmış ve onu en iyi şekilde yapma derdinde. Hikayeye devam edelim. 2009 yılının ardından Onlinemahzen markası tanınmaya başladıkça satışlar da artış göstermiş, Türkiye’nin dört bir yanındaki insanlar sipariş verir olmuşlar. Bunlar şarap kültürünü geniş bir kitleye yaymak için o kadar güzel gelişmeler ki…

Ancak 2011’de “ülkedeki sağduyu eksikliği” kendini gösterince, alkollü içkilerin ve tabii ki şarabın internet üzerinden satışı yasaklanmış. Bu o kadar trajikomik bir durum ki ne desek az, resmi olarak üretim izni verilen ve vergisi alınan bir ürüne adeta “öcü” muamelesi yapmak, internet üzerinden satışını yasaklamak çağ dışı bir uygulama.

Berkan, verilen kararın olumsuz etkilerini üzülerek anlatıyor, daha dün aklınıza bile gelmeyecek şehirlerden, hatta ilçelerden şarap sipariş eden binlerce müşterim varken, hiçbiri kalmadı diyor. İşte bu yüzden de ülke çapında dağıtım ağı bulunmayan küçük üreticilerin sevenlerine rahatlıkla ulaşması artık imkansıza yakın.

Üstüne üstlük böyle bir durum şeffaf fiyat oluşumunu da etkiliyor. Konuyu derinleştirmeden söylemekte fayda var, Onlinemahzen‘in sunduğu fiyatlar, çoğu şarapta piyasanın altında. Bu kadar şaşalı ve güzel bir dükkana girince fiyatların yüksek olacağı beklentisi oluşsa bile ara sokaktaki tekel bayinin altında fiyatlar ile şarap satıldığını görünce yüzünüze kocaman bir gülümseme yayılacak. Neyse, o halde düşünelim, bu uygun fiyatlar açıkça internet üzerinden ilan edilebiliyor olsa, herhangi bir yerden şarap alacakken basit bir arama ile ortalama fiyat bilgisine ulaşabilir ve en kârlı olan mağazayı seçebiliriz. Ancak tam tersi olduğu ve fiyatlar her yerde gizlendiği için tüketici olarak korumasız durumdayız.

Şarabın yanında çok güzel tek malt viskiler de bulunabiliyor.

Ayrıca Onlinemahzen, 2013 yılında ithal şarap satışına da başlamış, şu an itibarıyla kayda değer seviyede yabancı ülke şarabı yer alıyor portföyünde. Bu noktada belirtmek gerekir ki hem ithal hem de yerli şaraplar dikkatle seçiliyor, muhakkak hepsinin tadımları ve fiyat/kalite karşılaştırmaları yapılıyor. Raflarda yer alan hiçbir şarap, oraya “öylesine” konulmuş değil.

Buranın sevdiğimiz bir diğer yönü pazarlamanın olmazsa olmazı “Müşterini Tanı!” ilkesini benimsemesi. Şarap alan her bir müşteriye özel kayıt açılıyor, bugüne kadar hangi şarabı, ne kadar ücret ödeyerek ve hangi mağazadan aldığının kaydı tutuluyor. Örneğin bir müşteri, Ataşehir Şubesine gidip de Nişantaşı Şubenizden aldığım son kırmızı damak tadıma uymadı, kuvvetli geldi diye serzenişte bulunursa, hemen sistemden bakılıp hangi şarabı aldığı görülüyor ve sonrasında hafif bir şarap önerilebiliyor. Buradaki ekibe güvenebilirsiniz; amaç tabii ki kâr etmek ama bu işin doğrusunun müşteriyi kandırmak suretiyle “tek seferlik” kazanç sağlamak olmadığının farkındalar. Onlinemahzen, düzgün firmaların yaptığı gibi müşterileri ile uzun vadeli ilişki kurmayı amaçlıyor; onların damak tadını öğrenip, doğru şarabı satma derdindeler.

Açıkça söylemek gerekir ki Berkan Acarman ve ekibinin hem şaraba hem de müşterisine verdiği değerden etkilendik, bundan böyle Onlinemahzen‘in en iyi müşterilerinden olmak gayesindeyiz. =)

2 comments on “Onlinemahzen”

  1. gökhan dedi ki:

    Üzücü bir yazı oldu bizim için,zira epey uzağız İstanbul’a 🙁
    şaka bi yana teşekkürler yazı için.

    1. Adım Adım Gurme dedi ki:

      Ülkenin en büyük sorunu merkezileşmesinin tek bir ilin, yani İstanbul’un tekeline alınmış olmasında, daha genele yaygın olsa, her yerde belirli olanaklar sağlansa çok daha iyi yerlerde olurduk. =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir