2017 Yılının En İyi 10 Yerli Şarabı

Yine yılın en heyecanlı zamanı geldi çattı. Oturdum, bu yıl içtiğim bütün şarapların muhasebesini yaptım ve ortaya böyle bir liste çıktı. 2015 yılının ve 2016 yılının listelerini merak edenler, onlara da göz atabilir. Belirtmem gerekir ki listeleme kendi içerisinde herhangi bir hiyerarşi barındırmamaktadır; şaraplar, üreticilerinin isimlerine göre alfabetik olarak sıralanmıştır.

1) Kastro Tireli Narince Viognier 2012

Üreticimizi ziyaret ettiğim sırada denemiştim bu güzelliği, içer içmez vurulmuştum. Öyle güzel yıllanmış ki damakta yağlı, adeta kaymak gibi.

2) Kavaklıdere Altın Köpük 2016

Altın Köpük’ün yeri her zaman için ayrıydı. Ancak yenilenen şişesiyle albenisini çok ama çok arttırdı. İyi köpüklü şarap aranıyorsa güvenilen limanlardan biri.

3) Kayra Allure Beyaz Kalecik Karası 2015

Bu şarap göz bebeklerimden biri. hoş asiditesi ile içeni ferahlatırken, damakta ahududu, çilek gibi kırmızı meyveleri hissettiriyor. Eğer yemek uyumu söz konusuysa da şarabımız tam bir joker, pek çok farklı yemeği kaldıracak yapıda.

Fotoğraf İlker Özdemir’in Instagram hesabından alınmıştır.

4) Kocabağ Emir 2015

Gevrek ve hoş bir asiditesi var; dengeli, meyve aromalarıyla sizi yakalıyor. Bölgenin ve üzümün karakteristik özelliği olan mineraliteyi hissettiriyor.

Fotoğraf Küp’ün Instagram hesabından alınmıştır.

5) Küp Thia Merlot 2015

Küp’ün Thia serisi gözlerden kaçıyor, üzülüyorum. Halbuki hepsi de çok iyi yemek eşlikçileri. Ancak aralarından bir tanesi var ki öne çıkıyor, içer içmez beğenimi kazanıyor.

Fotoğraf Eylem Kurt’un Instagram hesabından alınmıştır.

6) Likya Pinot Noir 2016

Sonunda, Pinot Noir üzümüne yakışan ve yaraşan bir şarap. İçtiğim en zarif kırmızılardan biri.

Fotoğraf Nurgül Demirdöven’in Instagram hesabından alınmıştır.

7) Pamukkale Nodus Cabernet Franc Merlot 2014

Bu yıl ne zaman yemeğin yanında, gövdeli, ayağı yere basan ama bir yandan da ipeksi bir yumuşaklığa sahip, kısacası “şahane” bir kırmızı içmek istesem, Nodus aklıma geldi.

8) Suvla Kınalı Yapıncak 2016

Kremamsı bir yapıya sahip, kayıp gidiyor. Öyle meyve dolu bir damağı var ki sulu bir armuttan ve güzel bir greyfurttan aynı anda lokma alıyorsunuz sanki. Ardından da beyaz çiçekleri kokladığınızı düşünün. Rüya gibi.

9) Vinkara Winehouse Öküzgözü 2013

Bir Öküzgözü hayranı olarak, Kalecik’te yetişen üzümlerle yapılan bu kırmızıya vuruldum. Sade, temiz ve leziz.

Fotoğraf İçmeden Sarhoş’un Instagram hesabından alınmıştır.

10) Vino Dessera VD190 2015

Her yıl kupajı değişen 190, çok iyi bir kırmızı. İçtikçe içesinizi getiren, şişesi bitmesin isteyeceğiniz bir şarap.

5 comments on “2017 Yılının En İyi 10 Yerli Şarabı”

 1. Necmi dedi ki:

  Doluca Antik bu listeye girebilirdi 😀

 2. tayfun dedi ki:

  Liste olumlu.

 3. Çağrı dedi ki:

  Açıkçası bu tip değerlendirmeler hem yararlı hemde biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Özellikle şaraba yeni başlayan veya az bilgisi olan kişiler için bu tip bir liste hazırlandığında biraz daha fazla bilgi verilmesi, en azından listede bulunan şarapların mevcut durumunun nasıl olduğundan bahsedilmesi, üzüm karakterini nasıl temsil ettiğinin yazılması çok daha fazla ilgi çeken “en iyiler listesi” oluşmasına katkı sağlayacaktır. 2017 yılını bitirdiğimiz şu günlerde 2012 yılından bir beyaz şaraptan beklentimiz ne olmalı? Özellikle bu şarap sıcak iklim özellikleri olan bir bölgeden geliyorsa. Ayrıca köpüklü şaraplar arasında bu yaz yaptığımız bir kör tadımda fiyat kalite olarak çok daha fazla övgüyü hak eden 25-30 TL aralığında köpüklü şaraplar olduğunu hatırlıyorum.

  1. Coşkun dedi ki:

   Çok haklısınız Ali Bey

  2. CEYDA dedi ki:

   BİRAZ DAHA DETAYLANDIRABİLİR MİSİNİZ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir