Suvla Emaar

Suvla, Anadolu Yakası’na bomba gibi bir giriş yaptı! Emaar’da açtıkları restoran tek kelimeyle harikulade. Mekana adımımı atar atmaz iç tasarımına vuruldum. Kocaman bir bar, yeşillikler, şık masa ve sandalyeler ve tabii ki Sedat Girgin’in insanı bambaşka diyarlara götüren tabloları.

Sedat Girgin bu eserleri Suvla için özel olarak tasarlanmış. Sedat’ın “Bağ Serisi” ismini verdiği çizimlerin detayını bu bağlantıdan detaylıca incelemeni öneririm çünkü çoook güzeller. Ortama kattıkları hava Suvla Emaar’ı yukarı taşımış.

Peki buraya hangi amaçla geldim dersen, Şef Ersin Avşar’ın elinden “Kış” menüsünü tatmaya geldim diye cevaplarım. Bu etkinlik “W Fine Dine” kapsamında gerçekleştiriliyor; ne olduğunu merak edersen “Suvla ile W Fine Dine – Şef İnci Özay Hatipoğlu” yazısını okuyup bilgi edinebilirsin.

Neler yiyip, içtiğime gelirsem.

İlk olarak şefimiz önden Yer Elması Çorbası gönderiyor, üzerinde hafifçe trüf yağı gezdirmiş. Sarımsağı bol, kıvamlı ve leziz. Ardından şölen başlıyor.

Trakya Taze Keçi Peynirli Fırında Pancar, Taze Semizotu, Kavruşmuş Fındık ve Trüf Ballı Sos & Suvla Blush Karasakız 2017

Geceye müthiş bir başlangıç, pancarın kıtır dokusu ile keçi peynirinin yumuşaklığı birbirini çok iyi tamamlıyor. Sos ayrı güzel. Yüzümde büyük bir gülümseme ile çatal atıyorum bu yemeğe. Ayrıca, servis tabağının inceliğine ve güzelliğine dikkat çekmek isterim.

Pembemiz ise erken hasat edilen Karasakızlardan yapılmış. Yeni şişelenmiş ve genç. Gençliğinin verdiği coşku hem damakta hem burunda mevcut. Meyve ve asidite bombası. Yemekle şahane gidiyor. Sanki dans ederken kavalyesini havaya kaldırıp döndürüyor.

Ahtapot Izgara, Damla Sakızlı Patlıcan Beğendi, Kök Ispanak & Suvla Sauvignon Blanc, Semillion 2016

Ahtapot, kurutulmadan, güzelce ızgara edilmiş ve beğendi yatağında sunuluyor. Ama bu yemeğin en özel dokunuşu kök ıspanak. Ahtapota, tazelik, ferahlık, yeşil tonlar ve hoş bir kıtırlık katmış. Tabağın yıldızı. Beyazımız, ben deniz ürünleri için yaratılmışım diye bağırıyor ve uyumları insanı mutlu ediyor.

Dört Peynirli Üzümlü Pizza, Mozzarella, Gorgonzola, Keçi Peyniri, Cabernet Sauvignon Üzümü, Panna Sos & Suvla Rose 2015

Neferiye diye adlandırılan en minik Cabernet Sauvignonlar ile yapılan bu pizzayı bugüne kadar farklı mecralarda o kadar çok övdüm ki… Artık ilave bir şey söylemeyeceğim. Bilen biliyor. =) Pizza ile tabii ki pembe gider. Bu ikiliyi çoktan bellemiş olmak lazım.

Burada damağımızı temizlesin diye ikiye bölünmüş misket limon parçası içinde, Dondurmacci’nin narlı sorbesi servis ediliyor. Ana yemeğe hazırım!

Izgara Kaya Levrek, Körpe Enginarlı Kuskus, Kilye Kapari Çiçeği & Suvla Reserve Kınalı Yapıncak 2015 ve Suvla Reserve Karasakız 2014

Levrek, çatalla dokununca dağılan cinsten, yumuşacık ve sulu sulu. Kuskus, evde de bol bol yediğim, favorilerimden biri. Enginarla yaşadığı beraberlik sayesinde yeni bir boyut kazanmış. Kapari ise umamiyi ve mayhoşluğu vermiş. Güzel bir kompozisyon.

Bu yemekle iki ayrı şarap servis edildi. İlki çok sevdiğim Kınalı Yapıncak’ın fıçı görmüş, yağlı ve kremamsı bir yapı kazanmış hali. Yemek kompleks olduğu için, fıçıdan da aroma kazanmış bu beyaz gayet uyumlu oldu. Ancak balıkla şarap yenmez efsanesini kırmak için taneni düşük, rahat içimli Karasakız’ın levrek ile olan uyumuna bakmak da hoş oldu. Kırmızımız, beyazın gerisinde kalmadı. Masaya kulak kabarttığımda, herkesin seçiminin farklı olduğunu gördüm. Bu da hepimizin tat algısının farklı olduğunu anlatan güzel bir örnek olarak aklıma kazındı.

Çilekli Deli Milföy, Orman Meyveleri Sos, Mereng & Suvla Tatlı Tatlı

Tatlı tam bir sanat eseri. Zaten böylesine özenilmiş, adeta tablo gibi düzenlenmiş milföye çatal atıp, o narin parçaları kırmak, “Çıt!” sesini duymak, bir sanat serine zarar veriyormuşum hissi uyandırmadı değil. Hatta onu saklamalı ve sergilemeli diye aklımdan geçirdim. Ne zaman ki çatalı ağzıma götürdüm ve tatlının muhteşem lezzeti damağıma katman katman yayılmaya başladı, işte o an zihnimdeki her şey silinip gitti. Eşlikçisi Cabernet Sauvignon ve Syrah kupajı 2016, tatlı mı tatlı!

Bu yemeğin bir diğer güzelliği, yenen her şeyin Suvla Emaar’ın menüsünde bulunması. Böyle ballandıra ballandıra anlattıktan sonra yemekleri denemek isteyen biri çıkarsa, adres belli. =)

Başta Ersin Şef olmak üzere bütün mutfak ekibi, garsonlar, Selim Bey, Pınar Hanım ve Elçin, hatta bütün Suvla Ailesi kocaman bir teşekkürü hak ediyor. Şarap dünyamıza böylesine güzel bir mekan kazandırmaları sevindirici.

4 comments on “Suvla Emaar”

  1. Ahmet Uzgel dedi ki:

    Mükemmelsin. Nasıl güzel yazmışsın, soluksuz okudum. Betimlemelerin ne kadar hoş. İstanbul’a gidildiğinde listeye alınır burası.
    Ellerine sağlık. Sevgiler

    1. Çok teşekkürler. Hem Emaar hem de Kanyon’daki Suvla, şarapseverler için vaha gibi yerler. Kaçırılmaması gereken fırsatlar.

  2. Suvla Vancouver ne zaman açılacak diye sürekli soruyorlar,

    1. Yaaa. Açılsa cidden şahane olmaz mı ama? =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir