Güney İzmir Bağ Rotası

Ülkedeki bağ rotaları/yolları yavaş yavaş artıyor. Bunlardan en sonuncusu Güney İzmir Bağ Rotası.

Yukarıdan aşağı inersek, hemencecik Adnan Menderes Havalimanı’nın yanında bulunan Sevilen‘e ait İsabey Bağ Evi ile başladığını görüyoruz rotanın. Maalesef ki halen ziyaret edemediğim ancak çok merak ettiğim bir tesis. Sevilen, karakterli şaraplar yapan, güzel bir üreticimiz. Onların hemen altında Lucien Arkas Bağları bulunuyor. Bugüne kadar LA’da sadece bir tek düğüne katılmışlığım var, detaylı şekilde gezdim diyemem. =)

Ve sonrasında en bir sevdiklerimden olan Yedi Bilgeler karşımıza çıkıyor. Bana göre her şarapsever en az bir kere otellerinde konaklamalı. Ben gideli birkaç yıl oldu ama güzel anıları halen aklımda. Yazımı okumak için buraya tıklayabilirsin. Rota, Sevilen’in Magnesia Şaraphanesi ile son buluyor. Ancak burasının ziyarete açık olup olmadığından emin değilim. Rotanın, tarihi bölgelere yakın olması büyük bir artısı. Tabii arada Şirince de var ama aromalı şaraplarını tavsiye ettiğim bir yer değil. Şuradaki yazımda durumu anlatmıştım.

Ayrıca bu rota gelişme potansiyeli taşıyor. O civarda olan ve rotaya dahil olabilecek başka şarap üreticileri de var. Bakalım zaman neler gösterecek.

4 comments on “Güney İzmir Bağ Rotası”

 1. aykan zafer pınar dedi ki:

  Güzel yazınız için teşekkür ederim o bölgede urla şarapçılık gibi başka bağların da olduğunu duymuştum. Diğer üreticiler ile ilgili kısa bilgi rica edebilir miyim

  1. Merhabalar,

   Sanırım Urla Bağ Yolu’ndan bahsediyorsunuz. O rotayı tanıttığım yazımı, http://adimadimgurme.com/2018/10/09/urla-bag-yolu/ adresinden okuyabilirsiniz. Detaylı bilgiler mevcut.

   1. aykan zafer pınar dedi ki:

    Çok teşekkür ederim ilginize

 2. Serkan Düzce dedi ki:

  Yanık ülke de bu rotaya eklenebilir diye düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir