2018 Yılının En İyi 10 Yerli Şarabı

Dı nı nı nı… Karşında bu yıl denediğim ve en beğendiğim şarapların listesi! 2015, 2016 ve 2017 yıllarının listelerini merak edenler, onlara da göz atabilir. (Bu arada listenin güncel hali olan 2019 ve 2020 yıllarının en iyileri için yıllara tıklayabilirsin.) Belirtmem gerekir ki listeleme kendi içerisinde herhangi bir hiyerarşi barındırmamaktadır; şaraplar, üreticilerinin isimlerine göre alfabetik olarak sıralanmıştır. Ayrıca, bu sefer şarapların yaklaşık fiyatları da yanlarında parantez içerisinde belirtilmiştir.

1) Arcadia Finesse Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot 2012 (90 TL)

Arcadia’nın geçenlerde içtiğim üçlü kupajı… 2012 rekolteli ve 12 ay Fransız meşe fıçıda uyuduktan sonra 2014’te şişelenen bu kırmızı, aklımı başımdan aldı! Müthiş lezzetliydi. Damağımda yuvarlanıyor, her hareketinde ayrı bir aroma ile etrafını şenlendiriyor ve ılık ılık boğazımdan aşağı doğru kayıyordu. Zerafetin kadehe doldurulmuş haliydi.

Fotoğraf Şarap Kütüphanesi’nin Instagram hesabından alınmıştır.

2) Chamlija Cabernet Sauvignon 2016 (120 TL)

İyi bir Cabernet Sauvignon yapmak zor, üzümü en iyi olgunluğa ulaştığı haliyle ve hiç yeşil ton olmadığı zaman toplamak, hızlıca ve güzelce işlemek gerek. Chamlija, tüm doğruları yaparak çok iyi bir şarap ortaya çıkartmış.

Fotoğraf @historiadelvino nun Instagram hesabından alınmıştır.

3) Chateau Murou Cabernet Franc 2015 (90 TL)

Pek çok şarap uzmanından duyduğum bir cümle var. Cabernet Franc bu ülkenin topraklarını sevdi ve iyi uyum sağladı diyorlar. Şarabımız ise adeta bu ifadenin en iyi kanıtı gibi.

4) Doluca Sarafin Pembe Merlot, Cabernet Franc 2017 (90 TL)

Sarafin adına yakışır, canlı, meyveli ve karakterli bir pembe. Yemek eşlikçisi olarak da tek başına yudumlarken de keyif veriyor. Bu arada listeye giremese bile Doluca’nın Karma Shiraz Boğazkere 2014’ü de mutlaka denenmeli.

5) Kavaklıdere Prestige Boğazkere 2014 (95 TL)

Boğazkereyi ehlileştirip, harikulade bir şarap ortaya çıkartmış Kavaklıdere ailesi. Tek başına işlemesi zor olan bu üzümü fethetmişler.

6) Kayra Vintage Öküzgözü 2015 (85 TL)

Alpagut’u da çok seviyorum ancak bu sefer oyumu Şükrü Baran’ın bağlarından yana kullanıyorum. Şahane bir Öküzgözü örneği.

7) Kuzeybağ Öküzgözü 2017 (50 TL)

Öyle kendine has bir Öküzgözü ki… İçer içmez Öküzgözü karakterini belli ediyor ama ona özel, farklı tonlar olduğunu da hissettiriyor. Şaraba hayat veren üzümlerin geldiği Elazığ’ın Koruk Köyü’ne gidiyor insan. Oranın havasını, suyunu soluyor. Hayri Amca’ya selam olsun.

8) Öküzgözü Şarapçılık Divamis Bornova Misketi 2017 (45 TL)

Bu şarap, parfümümsü kokusu ve meyve yoğun damağı ile bu yazın kurtarıcılarından biriydi. Gerçekten bol bol içtim.

9) Paşaeli 6N Karasakız, Merlot 2017 (60 TL)

Damakta öyle canlıydı ki içtikçe, içesim geldi. Paşaeli, tam aradığım ve istediğim tarz bir şarap üretmiş. Lıkır lıkır götürmelik.

10) Suvla Syrah 2017 (45 TL)

Bu yazki Eceabat ziyaretim sırasında pizzanın yanında ilk kez yudumlamıştım Syrah’ın yeni rekoltesini ve o an bayılmıştım. Üzümü, tertemiz ve mis gibi işlemişler. Daha kuvvetli bir şarap isterim dersen de Suvla Reserve Cabernet Franc 2015’e göz at derim.

13 comments on “2018 Yılının En İyi 10 Yerli Şarabı”

 1. H.Polat dedi ki:

  Daha fazla yerli üretim tanıtımı lütfen… şarap sevenlerin sayısını artırmak amacıyla fiyat aralığı 25-50 TL orta gelir gruplarını target group olarak düşünebilir miyiz? Teşekkürler

  1. Doğruyu söylemek gerekirse bu sitenin ağırlığı yerli üretim şarapları tanıtmak üzerine kurulu zaten. Artık 35 TL altına pek şarap kalmadı, 35-50 TL olarak bir aralık seçilebilir. Ancak büyük çaplı bir tadım yapmak için daha çok olanak gerekiyor.

   1. burak dedi ki:

    sofra şarabı olarak beyzade var gayet te güzel 🙂

 2. Rıza Çakmak dedi ki:

  İlerde olacak tadımlara katılmak isterim.

  1. Takipçilere de açık bir tadım yaptığımda mutlaka sitemden ve Instagram üzerinden duyururum.

 3. Güven Mert dedi ki:

  Merhaba, site ve sayfanızla yeni tanıştım, çok memnun oldum efendim 🙂 şöyleki, yaşadığım yer itibariyle (Niğde) ev yapımı şaraplara çok düşkünüm, Kemerhisar, Kapadokya bölgesindeyim .. Bu amaca yönelik bir yazınız var mı , aramaya inandım mamafih bulamadım, ilginize teşekkürler ..

  1. Merhabalar, asıl ben memnun oldum. Yazdıklarım faydalı olabildiyse ne mutlu bana. Maalesef ev yapımı şaraplara yönelik herhangi bir yazı yazmışlığım yok. Öyle gerçekten “Vay be!” dedirtecek bir ev şarabına denk gelmedim bugüne kadar. =)

   1. fidan dedi ki:

    slmlar,
    bilgilerinizi paylastiginiz icin tskler bir sarapsever olarak sizin takipcinizim.

    1. Çok teşekkürler. Böyle yorumlar gördükçe mutlu oluyorum.

 4. Sibel dedi ki:

  Merhaba anfora trio öneririm

 5. Ugur savaş dedi ki:

  Merhaba, gercekten guzel bir yazi olmuş özllikle yerli en iyi şaraplar ile ilgili guzel bilgiler edindik. Emeğinize sağlık. Bu arada listededeki arkadia , paşaeliN6, kuzeybağ şaraplarıni nereden bulabiliriz ? Teşekkürler.

  1. Teşekküler. Bütün şarapların topluca alınabileceği bir nokta önermek zor. En iyisi ilgili firmalara Instagram’dan özel mesaj atarak satış noktalarını sormak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.