Urla Şarapçılık – Discover Serisi

Urla Şarapçılık‘ın birkaç ay önce duyurusunu yaptığı ‘Discover’ (Keşif) serisini hemen sipariş etmiştim. Bu seri altında Patkara, Gök ve Sungurlu üzümlerinden 2 beyaz, 1 de kırmızı şarap piyasaya sunuldu. Discover, üreticinin ifadesiyle, kaybolmaya yüz tutmuş Anadolu üzümlerinin Türk şarapçılığına kazandırılması ve bu yerel üzümlerin şarap olma yolunda nasıl sonuçlar vereceklerini keşfetme projesi. Üzümlerin karakterini anlamak için üretim aşamasında meşe fıçı kullanılmayan 3 şarabın yer aldığı bu projeden elde edilecek gelir, gelecek yılın üzüm alımı ve projeyi devam ettirmek için kullanılacakmış.

Şarapları denediğimde hiçbirinin “büyük şarap” olmadığını gördüm ancak hepsi de temiz ve düzgün üretilmiş sofra şaraplarıydı. Yumuşak içimli olan şaraplar, üzümlerin geleceği hakkında biraz da olsa fikir veriyor. Bu şarapların üretimi çok kısıtlı, herhangi bir yerde satılmıyorlar; mutlaka gidip de Urla Şarapçılık’ın şaraphanesinde bulunan satış ofisinden alman gerek.

Tabii bu projenin hayat bulmasındaki en önemli katkı kuşkusuz Umay Çeviker‘in. Kendisi, Mersin’in Mut ile Çorum’un Sungurlu ilçelerindeki bağlarda Gök ve Patkara ile Sungurlu üzümlerini üretmeye çalışan bağcılara el vererek, bir nevi bu üzümlerin hayatını kurtararak 2015 yılında Geoffrey Roberts Ödülü‘ne layık görüldü. Uluslararası alanda büyük bir başarı kazandı. İşte Urla Şarapçılık’ın işlediği üzümler Umay Çeviker’in ve tabii ki onları yetiştirenlerin emeğinin sonucu.

Son teşekkür ise şişelerin üzerindeki şahane etiketlerin tasarımcısı Merve Atılgan‘a, seriyi satın alınca gönderilen paketten çıkan ve üstlerinde etiketlerdeki çizimlerin bulunduğu kartpostalları en son katıldığım şarap etkinliği olan Kök Köken Toprak‘ta ona imzalatmayı unuttuğum için o kadar pişmanım ki…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir