2019 Yılının En İyi Yerli Şarapları

Geçmiş yıllardaki (2018, 2017, 2016, 2015) en iyi yerli şarap listeleri, (Keza 2020 yılınınki de…) yalnızca 10 tane şarap içeriyordu. Bu şarapları seçerken, dışarıda bıraktığımız kimi şaraplar için öyle üzülüyorduk ki… Bu yılın listesini yapmaya çalışırken yine fazlasıyla zorlandık, beğendiğimiz şarapları 10’a indiremedik.

İşte o an yeni bir karar verdik, “En İyi 10 Yerli Şarap” demek yerine “En İyi Yerli Şaraplar” diyelim, sayı kısıtı olmaksızın o yılki favori şaraplarımızı listeleyelim istedik. Bu kararı verince rahatladık, en beğendiğimiz şarapları gönlümüze göre listeye ekledik.

Aşağıda, beyazlar, pembeler (her ne kadar bu yıl listede pembe olmasa bile) ve kırmızılar olarak devam eden bir liste düzeni göreceksin. Belirtmemiz gerekir ki listeleme kendi içerisinde herhangi bir hiyerarşi barındırmamaktadır; şaraplar, üreticilerinin isimlerine göre alfabetik olarak sıralanmıştır. Ayrıca, şarapların yaklaşık fiyatlarını yanlarına yazmak istiyorduk ama piyasadaki fiyatlar yerine göre değişiyor; topluca veri elde edebileceğimiz tek bir yer de yok. Bu nedenle fiyatları eklemekten vazgeçtik.

BEYAZ ŞARAPLAR

Chamlija Viognier 2016

2016 rekolte olmasına rağmen yıllara meydan okumuş. Yüksek asiditesi ve damağı kaplayan aromatik yapısı sayesinde aklımıza kazındı.

Doluca Signium Beyaz 2017

Doluca’nın imzası olan bu beyaz şarap, Chardonnay, Viognier ve Narince kupajı; damaktaki zerafeti ve dolgun yapısıyla dikkat çekiyor. Adeta bir kraliçe.

Fotoğraf frombottletoglass’ın Instagram hesabından alınmıştır.

Diren Collection Narince 2018

Narince’nin anavatanı Tokat’tan, makul fiyatıyla yüzleri güldüren, tertemiz bir şarap.

Kavaklıdere Cotes d’Avanos Narince 2018

Listedeki ikinci Narince. Kapadokya’nın volkanik topraklarının şaraba kazandırdığı mineralite her yudumda hissediliyor.

Kastro Tireli Hermos 2013

En beğendiğimiz doğal şaraplardan. Turuncumsu rengini, şıranın kabuk ile beklemesinden alıyor. Hermos gibi farklı şarap denemeleri bizleri heyecanlandırıyor.

Maadra Chardonnay 2018

Maadra’nın bu yıl hangi şarabını içsek beğendik ama Chardonnay’in yeri ayrıydı. Damaktaki meyveler ve canlılık, onları çok iyi taşıyan bir gövde ile desteklenmişti. İnsanı hemencecik ikinci yudumu almaya çağırıyordu.

Sevilen 900 Fume Blanc 2018

Fıçı, bir Sauvignon Blanc’a işte böyle dokunmalı. Üzümün meyvesini gölgelemeden, onu baharatlandırmalı.

Fotoğraf vin_ankara’nın Instagram hesabından alınmıştır.

Vinkara Yaşasın Beyaz 2016

Yaşasın, köpüklü şarap söz konusu ise kendini kanıtlamış örneklerden. Ancak 2016 rekoltesi her şeyiyle olmuş, vurgulamak istedik. Çok ama çok güzel.

 

KIRMIZI ŞARAPLAR

Büyülübağ Wild Fermented Cabernet Sauvignon 2016 

Cabernet Sauvignon söz konusu olunca Büyülübağ bir klasik. Şahane.

Doluca Kav Boğazkere Öküzgözü 2017

Yuvarlak ve damakta akıcı bir kırmızı. Neyi vadediyorsa, onu veriyor.

Fotoğraf saraplihayat’ın Instagram hesabından alınmıştır.

Diren Collection Kalecik Karası 2017

Diren’den bir diğer fiyat/performans ürünü. Kalecik Karası olması gerektiği gibi işlenmiş ve ortaya hatasız bir şarap çıkmış.

Firuze Merlot 2018

Önce etiketi, ardından burun ve damağıyla bizi etkileyen hoş bir Merlot örneği; Uçmakdere ve Işıl Bulutsuz güzel bir şaraba imza atmışlar.

Gordias Kalecik Karası 2017

Memleketimizden mis gibi bir Kalecik Karası. Üreticisi Canan Gerimli’nin ellerine sağlık.

Fotoğraf sommelier1907’nin Instagram hesabından alınmıştır.

Kayra Buzbağ Rezerv 2016

Bu yıl IWSA’daki bir etkinlikte Buzbağ Rezerv’in 2008 rekoltesini içme şansı bulduk. Ne kadar güzel yıllanmıştı! Sonra 2016 rekoltesini denedik, yine bayıldık. Ülkemizin yüz akı şaraplarından.

Kavaklıdere Pendore Öküzgözü 2016

Kavaklıdere bugüne kadar Pendore Öküzgözü serisinde fıçı kullanmıyordu. Bu rekoltede ise şarap fıçıyla buluşmuş. Şarabın meyvemsiliği korunurken, fıçı hoş bir dokunuş olmuş.

Fotoğraf kupwines’ın Instagram hesabından alınmıştır.

Küp Vişne Likör Şarabı

Gerçek meyveden yapılan, muazzam bir likör şarap. Eskiden “Mistel” olarak biliniyordu, şimdi ismi yenilendi. 17 derecelik alkol oranıyla yemeğin sonunda yudumlamak için biçilmiş kaftan.

Likya Cabernet Sauvignon 2018

Genellikle yerli üzümlerle adından söz ettiren Likya, bu sefer Cabernet Sauvignon’u ile dikkat çekti. Olgunlaştıkça güzelleşecek şaraplardan.

Paşaeli Kaynaklar 2013

Paşaeli’nin dörtlü kupajı içer içmez kendini hissettiriyor. Bu kuvvetli şarap birkaç yıl sonra olgunlaşacak ve daha da güzelleşecek.

Pamukkale Anfora Cabernet Franc 2017

Cabernet Franc, ülkemize en iyi uyum sağlayan yabancı üzümlerden biri, özellikle Denizli civarını pek seviyor. Pamukkale’nin fiyatıyla yüzleri güldüren Anfora serisindeki bu şarabı gayet başarılı.

Selendi Akhisar Blend 2017

Akhisar’da bulunan 800 metre yüksekliğindeki bağlardan gelen üzümlerle yapılan bu kırmızı tabiri caizse kadife eldiven içerisindeki demir yumruğu andırıyordu. Bu arada, şu an piyada bulunan Selendi’nin 2016 rekolteli “Sarnıç” serisindeki kırmızılar da mükemmel. Yıllandırmak için şarap arayanlar, kavına atıp, unutmalı.

Fotoğraf suvlawines’ın Instagram hesabından alınmıştır.

Suvla Cabernet Franc Reserve 2015

Cabernet Franc’ın ülkemizi sevdiğini söylemiştik. 2019’un başlarında içtiğimiz bu güzel kırmızı o günden beri aklımızda.

Trajan Gülcihanlı Yıllar

Firmanın kurucusu sevgili Yusuf Sabit Ağaoğlu, bu kırmızıyı, 2017 yılında vefat eden, kuruluştaki ortağı ve hayat arkadaşı Gülcihan Ağaoğlu’nun aziz hatırasına ithafen üretmiş. “Gülcihanlı Yıllar” adı verilen bu şarap, 2014, 2015 ve 2016 yılı hasatlarından üretilen şarapların karışımıyla elde edilmiş. Şahane bir Kalecik Karası örneği.

Fotoğraf sarap.kutuphanesi’nin Instagram hesabından alınmıştır.

Yedi Bilgeler Solon Attica Malbec 2017

Böylesine güzel ve özel bir Malbec üretmek kolay değil. Uzun süredir favorilerimizden. Bu rekolte özellikle dikkate değer.

2 comments on “2019 Yılının En İyi Yerli Şarapları”

 1. Eray ustun dedi ki:

  Italya roma 1965 piramide mahallesindeki
  Buyuk bir pazar hersey var at eti enginara
  Kadar ,,

  Pazarda ufak bir kulube vino bar
  Sadece bir ahsap tezgah arjada biyiklli 50 yaslaronda kadin maria siseler bol ssrmisak adkida ve havada
  Ahsap tezgah uzerinde rel kafes icinde 20 30 tane
  Pismemis yumurta italyanca uova
  6o yasinda koylu geldi bir batdak kirmizi sarap
  Istedi ve uzanip kafesden yumurta aldi ceketinin
  Mendil cebinden bir civi cikarip yumutayi deldi
  Ve bir saraptan bir yumurtadan cekerek devam
  Etti
  Iste efendiler bunu hic bir yerde goremezsiniz
  Buna marsala all ouva yumurtali marsala
  Derler iki kadehle ucarsin

  Ben ictim ordaydim
  Size kavaklidereye bir hatiram

 2. Altan dedi ki:

  Fiyatlarida yazılsa
  iyi olurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.