Trakya Bağ Rotası

Trakya Bağ Rotası‘nın şarap sektörü adına son yıllarda atılmış en önemli adımlardan biri olduğu muhakkak. Bu yapılanma kapsamında Tekirdağ, Şarköy, Gelibolu ve Kırklareli bölgelerindeki 15 üretici bir araya getirilerek tanıtımları yapılmış. Alkol yasaklarının can acıtmaya başladığı ve reklam/tadım yasakları ile sarsılan şarap dünyamız için böyle bir çalışma yapılması cesaret işi. Şarap sevgisini geliştirmek için üreticilerin varı yoğuyla çalışması takdire şayan.

Bunun yanı sıra, Trakya’nın hemen dibinde İstanbul gibi muazzam bir pazar ve şarabı seven bir kitle var. Bu insanları üreticilerle buluşturacak kapı açmak önemli bir atılım. Sıradan bir şarapseverin bu rotayı incelemesi ve hafta sonu tatili olarak atlayıp bağ gezisi yapması çok kolay. Geçen yıllarda 15 üreticiden önemli bir kısmını ziyaret etme fırsatı bulmuştuk; pek keyifliydi.

Üreticilerimiz, birbirlerini ve şarabı destekleyen böyle bir çalışmayla üstlerine düşeni yaptılar. Bundan sonrası biz şarapseverlere düşüyor; o üreticilere ulaşmalı, hikayelerini öğrenmeliyiz. Yola çıkacaklara nerede kalınır, nerede yemek yenir, nasıl etkinlikler ile bu rota zenginleştirilir sorularının cevaplarını vermeliyiz, Trakya’yı keşfetmeliyiz. Bütün bu saydıklarımızı başarmak için elimizden geleni yapmalıyız!

 

Bugüne Kadar Gezdiğimiz Üreticiler:

Arcadia Şarapçılık

Chamlija Şarapçılık

Chateau Nuzun

Barel Şarapçılık

Umurbey Şarapçılık

Barbare Şarapçılık

Melen Şarapçılık

Chateau Kalpak

Gali Şarapçılık

Suvla Şarapçılık

* Vino Dessera

* Gürbüz

2 comments on “Trakya Bağ Rotası”

  1. Nilüfer dedi ki:

    Mürefte’ de Kutman şarapçılık var.

    1. Adım Adım Gurme dedi ki:

      Evet, haklısınız ancak bu yazıda yalnızca rotaya dahil olan şarapçılara yer verdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.