2020 Yılının En İyi 10 Yerli Şarabı

Öncelikle, bu yıla göz atmadan evvel geçmiş yıllara ait (2019, 2018, 2017, 2016, 2015) en iyi yerli şarap listelerini de inceleyebilirsin.

Listeleme kendi içerisinde herhangi bir hiyerarşi barındırmamaktadır; şaraplar, üreticilerinin isimlerine göre alfabetik olarak sıralanmıştır. Ayrıca, şarapların yaklaşık fiyatlarını yanlarına yazmak istiyorduk ama piyasadaki fiyatlar yerine göre değişiyor; topluca veri elde edebileceğimiz tek bir kaynak yok. Bu nedenle fiyatları eklemekten vazgeçtik.

Başlayalım!

1) Ararat 2016

Sevgili Levon Bağış, arkadaşları ile beraber şahane bir şaraba imza atmış. İkinci rekoltesi ile piyasaya çıkan Ararat, Levon’un oğluna bırakacağı en güzel miras. Bir kırmızı şaraba “özel” demek için güç ve zerafetin bir arada olmasına bakarız; işte Ararat tam da böyle.

2) Chateau Kalpak BBK 2016

Dükkanı açalı birkaç ay geçmişti, BBK’nin 2015 rekoltesinin bittiği ve artık 2016 rekoltesinin satılacağını öğrendik. Numune olarak bir şişe yolladılar. Büyük bir heyecan ile denedik. Evet, bildiğimiz BBK karakteri oradaydı ama bu sefer meyvemsilik kendisini daha net bir şekilde belli ediyordu. Tam sevdiğimiz tarz! 2015 Yılının En İyi 10 Yerli Şarabı listemize 2011 rekolteleri ile giren Kalpak tekrar karşımızda.

3) Doluca Tuğra Öküzgözü 2017

Doluca, Tuğra serisinde üzümün karakterini ön plana çıkartmak istiyor. Denizli’den gelen Öküzgözü üzümlerinin hayat verdiği bu şarap şahane. Damakta hayli canlı ve meyvemsi. Her rekoltesini beğendiğimiz Doluca Tuğra, bu yıl öne çıkanlardan.

4) Kayra Dedeçeşme Blend 2018

Önceki Dedeçeşme’leri severek tüketiyorduk. Hatta çoğu kuvvetli gelmiş ve durulsun diye yıllandırmak için kavımızdaki yerini almıştı. Bu yılki karışımda Cabernet Franc oranı artmış; damaktaki canlılık ve baharatsılık bunu belli ediyor. Diğer üzümler Syrah ve Merlot. Bu seri için en iyi yıllardan bir tanesi.

5) Kuzeybağ Kösetevek 2019

İlkin söylemek lazım, şarap açıldıktan sonra biraz havalandırılmalı. Elazığ’daki 1.000 metre rakımda bulunan 30 yıllık Başak Bağları’ndan gelen üzümlerle yapılan Kösetevek, tam bir yemek şarabı. Bakın yanına yemek arar demiyoruz, yemek şarabı diyoruz. Bunlar farklı şeyler. Bu şarap adeta bir joker. Müthiş bir meyvemsilik ile damakta canlılık ve akıcılık sunan şarabımız yumuşak tanenleriyle keyif veriyor.

6) Likya Boğazkere 2014

Likya’dan harikulade bir Boğazkere örneği. 2014 rekolte. Teruarın ve yıllanmanın etkilerini sonuna kadar gösteriyor. İpeksi tanenlere sahip bu Boğazkere, damakta kadife gibi akıyor. Halen kendisini hissettiren kırmızı ve siyah meyvelere yıllanmanın getirdiği deri ve tütün gibi üçüncül aromalar katılıyor. Şu an tam da içim olgunluğunda. Özel bir şarap…

7) Öküzgözü Şarapçılık Phokaia Foça Karası Kırmızı 2019

Foça Karası, 2017’den beri tek başına işlenerek şişeleniyor ve her yıl üzerine koyarak gitti. Şarabın açık yakut, hülyalı bir rengi var. Bakması keyif veriyor. Burunda kiraz, vişne ve karadut gibi kırmızı meyveleri tarçın, karabiber gibi baharatlar destekliyor. Ağzı sulandıran orta gövdeli bu kırmızı, damakta zarif ve akıcı. Dilin üzerinde tanenlerin kadifemsi bir dokunuşu var. Ayrıca damakta meyve ve baharatın dansı devam ediyor. Şarap kadehte havalandıkça, onunla oyalandıkça farklı yönlerini ortaya koyuyor.

8) Şatomet Syrah Rezerv 2018

Burunda fıçıdan gelen vanilya, hafif bir topraksılık ile beraber koyu kırmızı meyvelerin arasına karışıyor. Şarabın damakta açık seçik kendini belli eden bir zerafeti var. Fıçı entegrasyonu harika, tanenler kadife gibi. Bu Syrah damakta akıp gidiyor; bitişi uzun. Bitişte kızılcık gibi ekşi meyvelerin yanı sıra hoş baharat nüansları kalıyor geriye. Şu an fazlasıyla keyifle içilen bu kırmızı, rahatlıkla kavda gelişme potansiyeline de sahip.

9) Tronia Sauvignon Blanc 2018

Burunda limon, greyfurt, kan portakalı, hatta narenciyelerin meyvelerini kaplayan beyaz kısım hissediliyor. Şarap ısındıkça kayısı ve nektarin gibi sarı meyveler de öne çıkıyor. Burundaki yapı damakta devam ederken, zımba gibi bir asidite bizi karşılıyor. Orta gövdeli bu beyaz, inanılmaz uzunlukta bir bitişe sahip. Hatta bitmiyor! Öyle yoğun ve karakterli ki iyi manada insanın damağını “yoruyor”. Sauvignon Blanc sevenler derinlikli ve katman katman oIan bu şarabı mutlaka denemeli. Biz yıllandırmak için 2-3 şişeyi kava atacağız.

10) Umurbey Sauvignon Blanc 2019

Umurbey, Sauvignon Blanc söz konusu olunca bir klasik. Ancak arada klasikleri de hatırlamak gerek. Yoğun meyve tonları, dipdiri asiditesi ve mineralitesi ile mükemmel bir şarap. Fazla söze gerek yok. Seviyoruz!

 

Güncelleme – Yılın Son Keşfi

Pamukkale Mulier 2020

Yazıyı yayımladıktan kısa bir süre sonra evde tadılmayı bekleyen ve Pamukkale’nin misketten yaptığı yarı tatlı Mulier’in yeni rekoltesini denedik; ona bu listede yer vermemek haksızlık olurdu. Bu nedenle yazımız güncellendi.

İyi şarap denge meselesidir. Mulier’in dengesi harikulade. Kararında bir tatlılık, onu dengeleyen ferahlatıcı bir asidite, parfümümsü bir burun ve damak ile aroma cümbüşü yaşatan bir harmoni. Tek sorun, şişenin nasıl bittiğini anlamamanız.

13 comments on “2020 Yılının En İyi 10 Yerli Şarabı”

 1. Ahmet Uzgel dedi ki:

  Harika bir liste, Emeğine sağlık

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Çok teşekkürler Ahmet Bey.

 2. Salim Deniz dedi ki:

  Listede Diren Mahlep ve karmen ?

 3. Figen dedi ki:

  Rose şaraplardan listeye ekleyebileceginiz var mi

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Şimdilik yok. 2021 yılı içerisinde çıkacak 2020 rekolteli roseleri deneyip de bakacağız artık.

 4. Tulin kermen dedi ki:

  Merhaba 2020 yılı mahsülü yıllanmaya uygun şarap markası öğrenebilirliyim çok teşekkürler

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   2020 rekolteli ve yıllanma potansiyeli olan şarapların çıkmasına daha birkaç ay var.

 5. Leyla dedi ki:

  Merhaba,
  Amerikali arkadaslarim icin yemek planliyorum. Kiymali yaprak sarmasi, ispanakli borek gibi yiyecekler olacak. Sarap seven ve icen kisiler ama bu yemeklere nasil sarap yakisacagini bilmiyorum? Merlot ya da Shiraz uyar mi? Ya da sizin markasi, uzumu ve yili ile verebileceginiz bir oneri var mi?
  Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   Öneri yapmak gerçekten zor; asiditesi yüksek, hafif meyvemsi, düşük ve orta gövdeli kırmızı şarapları öneriririm. Papaskarası, Kalecik Karası veya Öküzgözü üzümünden yapılmış şaraplar olabilir. Merzifon Karası’ndan yapılan şaraplar da hoş olur.

 6. Tayfun dedi ki:

  Lütfen yazılarınıza tarih atınız.En lezzetli şaraplar sizin olsun…

 7. ayhan dedi ki:

  merhaba Atatürk Orman Çiftliği Boğa Kanı 1987 yılı yorumunuz nedir 17.10.2021

  1. Adım Adım Gurme dedi ki:

   İçmedik. Herhangi bir fikrimiz yok maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir