Pablo

 

Pablo, 2016 yılında Bodrum, Konacık’ta temelleri atılan ve 2017 yılında bira üretimine başlayan craft bira üreticimiz. Bu yazıda, onların üretim tesislerine geçen yaz yaptığımız ziyareti anlatırken, geçmişlerine de değineceğiz.

Pablo’nun fikir babası ve ana girişimcisi Bodrumluların yakından tanıdığı bir isim olan Mustafa Yavaş, oralardaki lakabıyla Musto. Yıllar önce Bodrum’a göçen Giritli bir ailenin ferdi olan Mustafa Yavaş, Bodrum gastronomi dünyasının bilinen isimlerinden; uzun yıllar amcasıyla beraber Sünger Pizza’yı işletmesinden sonra “Musto” isimli kendi mekanında müşterilerine hizmet vermiş.

Şerefe!

Zaman içerisinde hem yaptığı yurtdışı gezileri, hem de gelen turistlerden gördüğü şekliyle gastronomi dünyasındaki eğilimlerin değiştiğini fark eden Mustafa, farklı bir yöne doğru evrilmek istemiş. Restorancılığı bırakarak, craft bira üretimine girişmiş. Tabii Mustafa bu işe tek başına atılmamış; satış ve pazarlama kısmını restorancılık zamanlarında beraber çalıştığı Gül Karakoyun, üretim planlamasını en yakın arkadaşı Tolga Refik Taran ve finans ile muhasebe kısımlarını kardeşi Ayşegül Satı üstlenmiş.

Bunun için izinlerini almış, tesisi kurmuş, ekibi toplamış ve geriye isimlendirme kısmı kalmış. Pablo, Mustafa’nın Bodrum sokaklarında bulup da sahiplendiği köpeğinin ismi. Tatlı mı tatlı, güzel mi güzel…

Güzel köpek Pablo

Bu hikayenin sonrasına biz, yani biraseveler dahil olduğumuz için hakimiz. Pablo piyasaya hızlı bir giriş yapmış, biraları ile hepimizi heyecanlandırmıştı. Bodrum gibi turistik bir noktada merkezli olması hem yerli hem de yabancı turistlere ulaşmasını sağlamış, bu da Pablo isminin hızlıca duyulmasına önemli katkı vermişti.

Öncelikle alışılan ve bilinen çeşitlerle piyasaya giren Pablo sonrasında özel işlere imza atmasını bildi. Mesela kış aylarına özel ürettikleri K Limited Amber Beer isimli kestaneli biralarını hatırlıyorsun değil mi? Bu birayı özellikle viski severler çok beğenmişti.

Peki ya markanın çıktığı coğrafyadan beslenerek, Bodrum Satsuması’yla aromalandırıldığı ve ardından kült haline gelen Satsuma Wit’e ne demeli? Harikulade bir bira olan ve firmanın imza ürünlerinden biri haline gelen Satsuma’yı denemediysen halen geç değil… (Ürünün ilk çıkan etiketindeki tekne ise “tirhandil”, yöreye özgü ahşap bir tekne.) Bu arada Satsuma Wit’in coğrafi işaretli ilk biramız olduğunu da söylemek lazım.

Aslında bu farklı biralar Pablo’nun amacını bizlere yansıtıyor. Onlar, var olan türlere yenilerini ekleyerek veya onları yorumlayarak bölgelerine ve ülkemize özgü tatlarla farklı biralar üretmek amacındalar. Craft bira üreticisi olmanın bir özelliği de özgürlüğe ve yeniliğe açık olmaları.

Pablo’nun biracılara verdiği bir diğer güzel hediye ise TUBİKOK’un (Türkiye Bira Koleksiyonerleri Kulübü) dördüncü kez düzenlediği Ulusal Ev Birası Yarışması’nın “Craftmaster” kategorisinde birinci olan M&J Brewery’nin Craftmaster Pale Ale’ını, biranın yaratıcısını da tesislerinde konuk ederek, aynı formülle şişelemesi idi. Bu biranın etiketi Bodrum’un ünlü sünger avcılarına adanmıştı.

Beni bi’ tek çek

Böylesine özgün işler yapan Pablo, biraseverleri mutlu ediyordu.

Gel gelelim bizim ziyaretimize, aslında Bodrum’a Kraft Yaşam Festivali için gitmiştik. Santé Wine & More’u açmadan önce çıktığımız uzun tatilin bir parçasıydı. Tatilimizin Bodrum ayağında, hem festivale katılmış hem de Pablo’nun tesislerine konuk olmuş, uzun süredir tanıdığımız ve bizden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Gül Karakoyun ile hem gelecekteki işimize dair sohbet etmiş, hem de güzel biralar içmiştik.

Bi’ daha çek

Arye yine ortalığı karıştırmış, Pablo’nun tesisinde, Pablo’nun o an olmamasını fırsat bilerek her yere girip çıkmıştı. Etrafta şerbetçiotları, maltlar ve bira yapımı için gereken daha birçok hammadde, kullanılacakları günü bekliyordu. Bir yandan da şişeleme tam gaz devam ediyordu. Çünkü yaz aylarındaydık ve bira talebi tavan yapmış durumdaydı.

Ardından aylar geçti, biz Santé’yi açtık, bira bölümümüze Pablo’ları ekledik. Pablocular ise ziyaretimiz sırasında bahsettikleri Pab Bodrum projesini Bodrum’un en güzel plajlarından birinde hayata geçirdiler. (Hatta Pab’a özel “Gold” isimli bira üretip, orada taze taze fıçıdan servis ettiler! Aklımız kaldı.) Sonrasında pandemi her şeyi altüst etti ama bir şekilde hayat devam ediyor.

2021 yılı başladı ve bizler büyük bir heyecanla Pablo’nun yeni çıkardığı Stout’u bu soğuk günlerde içimizi ısıtsın diye denemeyi bekliyoruz. Gül başta olmak üzere Pablo ekibinin yeni yılını kutlarız. Herkese sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir