Jameson Stout ve IPA Edition

Viski ve bira severler ne zaman kesişseler, birbirlerine daha bir muhabbetle bakarlar çünkü onlar Malt Kardeşliğinin üyesidirler. Keza viskinin üretim aşamalarına bakarsak önce biranın ortaya çıktığını, imbiklerle yapılan damıtım sonrasında alkolün yükseldiğini ve viskinin doğduğunu görürüz. Tabii bunun ardından viskinin meşe fıçılarda dinlendirilmesi gelir.

Jameson, bu kardeşliği yepyeni bir bağ ile güçlendirerek, 2013 yılında Caskmates adında çıkan yeni bir seri çıkartır ve bizleri biraların dinlendirildiği fıçılarda olgunlaştırılan viskiler ile tanıştırır. Sloganı “Sine Metu” yani “Korkusuzca” olan firmadan da böylesi deneysel ve heyecan verici hareketler beklenir.

Aslında bu hikayenin kıvılcımı, 2013’te Jameson’un Viski Bilimleri Başkanı David Quinn‘i iyice içirerek, onu viski dinledirilen fıçılardan birkaçını kendisine vermesi için ikna eden İrlandalı kraft bira markası Franciscan Well‘in kurucusu Shane Long tarafından çakılıyor. Shane Long, bu fıçılarda kendi üretimi Imperial Stout’ları dinlendiriyor ve ortaya bitişte Jameson tadı bırakan bambaşka bir bira çıkıyor. Bunun ardından işi biten Long, fıçıları iade ediyor. İşte o zaman David Quinn’in aklına bira aroması kazanmış fıçılarda Jameson’ları olgunlaştırmak geliyor. Belki de viskinin tadını bozup, zarara yol açabilecek bu çalışmanın sonu mutlu bitiyor; Jameson Caskmates Stout Edition doğuyor ve 2015 yılında dünya çapında satışına başlanıyor.

Toparlamak gerekirse Jameson, bildiğimiz şekilde ürettiği viskiyi, piyasaya sürmeden önce Stout biraların olgunlaştırıldığı meşe fıçılara almış. Siyah biranın aromalarının damarlarına kadar işlediği bu fıçılar, viskinin tadını ilginçleştirmiş. Bu ürün kahve, kakao, kavruk badem ve çikolata notalarına sahip. Tabii şerbetçiotunun verdiği aromalar da unutulmamalı. Ayrıca kesinlikle damakta kremamsı ve kaygan bir yapısı var. Aynı hayat çizgisini takip ederek doğan ve sonrasında yolları ayrışan viski ve biranın bu şekilde yollarının kesişmesi müthiş. (Unutmadan vurgulamak lazım, Jameson, Türkiye’de de Gara Guzu ile özel bir projeye imza atıp, ortaklaşa şekilde Meşeli’ye hayat verdi. Bu biranın hikayesini anlattığımız yazımıza takip eden bağlantıdan ulaşabilirsin: https://adimadimgurme.com/2020/02/25/meseli-bir-hafta-sonu/)

2017 yılında ise Franciscan Well ve Jameson arasındaki ortaklık daha da kuvvetleniyor ve IPA (India Pale Ale) türündeki biraların beklediği fıçılarda Jameson’un olgunlaştırılması sonucu Jameson IPA Edition piyasaya çıkıyor. Böylelikle fıçı kardeşliği iyiden iyiye güçleniyor.

Jameson IPA Edition’da, narenciye ile otsu ve çiçeksi aromalar belirgin, viskinin damakta ferahlatıcı bir havası var. Zaten bu karakteri nedeniyle Jameson Caskmates IPA Edition için tam bir yaz viskisi demek yanlış olmaz. Sıcak havalarda insanı yormadan, hafif hafif yudumlamaya uygun. Hoşumuza gitti. 👍

Hatta yanında yine IPA türü bir bira oldu mu şahane oluyor. Gavurun tabiriyle “Boilermaker”. Bu ifadeye de Ozan’ın Jameson IPA Edition ile ilgili yazısında denk geldik. Hoşumuza gitti.

Şanslıyız ki hem IPA hem de Stout Edition memlekette bulunabiliyor. Farklı işleri denemek, tat hafızasını geliştirmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Jameson’un bu viskilerini, keşfetmeyi sevenlere öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.