Punica – Sadece Nar

Kemal Mehmet Girgin’in, ailesine ait Harran Ovası’ndaki bereketli nar bahçesinin narlarının bizlere hediyesi Punica-Sadece Nar. Punica, Nar’ın Latince ismi, Mehmet Girgin’in yöresinin gastronomik değeri nar ekşisini dünya standartlarında üretmesi hayalinin iz düşümü.

Punica’nın, narların yetiştiği fidanlıkta 4 bin ağacı var. Onlara, iyi tarım uygulamaları ile özenle bakıyorlar. “Sadece Nar”ı üretirken dışarıdan nar almıyor, yalnızca kendi narlarını kullanıyorlar; bu nedenle üretim kısıtlı, örneğin 2016 yılı özelinde yalnızca 3.600 şişe üretebilmişler. Üretimin detaylarını aşağıdaki görüntülerin dokuzuncu dakikasından itibaren izleyebilirsiniz.

Sadece Nar’ı tattığımda, bu nar ekşisi ise bugüne kadar yediklerim neydi dedirtti. Tatlılık ve ekşiliğin oluşturduğu o mayhoş denge öyle üst düzeyde kurulmuş, öyle harika bir akışkanlık, doku ve tat yakalanmış ki… Bu nar ekşisi cidden muazzam, her şeyiyle mest ediyor. Hele o rengi yok mu, kan kırmızısı.

Bu denge, Hicaz Narı ile Urfa’ya özgü, Devedişi ve Katırbaşı çeşitlerinin tatlı ve ekşi oranı gözetilerek ideal şekilde harmanlanmasından ileri geliyor. Üretimde kullanılan narların birinci kalitede olmasına ve en iyi şekilde olgunlaşmasına, hiçbir olumsuzluk taşımamasına azami dikkat gösteriliyor.

Bu nar ekşinin damakta yarattığı en büyük fark ise çok boyutlu ve derinlikli olması, bunun nedeni meyvelerin zarından kabuğuna ve çekirdeğine kadar bütün bölümleriyle beraber kullanılması, her bir katman kendisinden bir karakter katmış toplam lezzete.

Sadece Nar gibi ürünleri sitede tanıtıp, tanıtmamak konusunda emin olamadım, “Amma da reklam yapıyor ha!” gibi ithamlar gelebileceğinden korktum ama güvendiğim, üreticisini tanıdığım ve bildiğim, lezzetine kefil olduğum ürünleri tanıtmanın bir gereklilik olduğu konusunda karar kıldım. Neticede, damak zevkini geliştirmek isteyenler burayı okuyor. Böyle şahsiyetli ve hakkıyla yapılan, fark yaratan lezzetleri onlara tanıtmak ve paylaşmak bir nevi görevimdir artık. 🙂

2 comments on “Punica – Sadece Nar”

  1. Tulay dedi ki:

    Kemal bey merhaba ben lara macro centerdan tulay size ulasabicegik bi ilestisim no su bulamadim urunler geldi amagiris yapamiyorum tekrar siparis olustaracagim ama sizin bana gindrmemenizi ruca ederim bana ulasir sanjz sevinirim no :05417783481

    1. Mesajınızı Kemal Bey’e ulaştırdık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir