Şarabi Tadımlar – Şiraz Restaurant

Moda’nın şirin mekanı Şiraz Restaurant‘ta gerçekleşen Şarabi Tadımlar, son zamanlardaki en güzel ve akılda kalıcı etkinlik idi, içtiğimiz şaraplar keyif verirken, yediklerimiz mest etti. Şiraz’ın yakın zamanda değişen mutfak ekibi, Şef Tuncay Gülcü önderliğinde harikalar yarattılar; hayal güçlerini kullanarak yemeklere kattıkları, o küçük dokunuşları şahaneydi, şapka çıkartmak lazım.

Genel 001

Lafı fazla uzatmadan, Keyif Adamı‘nın düzenlediği Şarabi Tadımların menüsüne geçelim:

Genel 004

İlk şarabımız Chateau Nuzun‘un “yıllanmış” Rose‘si, 2012 rekolteli; normalde bu tür şaraplar genç içilir ancak şarabımız yıllara meydan okumayı başarmış… Ama dahası da var, eşlikçisi olan Ricottalı Pazı Kreması, Yaban Mersini ve Hibiscus Crostini harika, aralarındaki uyumda aşkın kıvılcımlarını görmek mümkün.

Genel 012

Sırada Beluga Mercimeği Filizi ve Pancar Stok ile pişmiş Yeşil Mercimek ile sunulan yağlı bir Somon var. Bu tür yağlı yiyecekler yanına asidite ararlar, mesela lahmacuna bu nedenle limon sıkarız, o halde bu leziz tabağın yanına aynı işlevi görecek bir Amadeus Sauvignon Blanc 2012 yakışır!

Genel 031

Önce itiraf, en sevdiğimiz deniz mahsulü Ahtapot’tur, bu biline. Ancak öyle şanssızız ki bu güzelim malzemeyi ülkemizde iyi değerlendirmeyi pek beceremezler, neyse ki Şiraz ön yargımızı kıracak bir tabak hazırlamış: Portakallı ve Bademli Rezene ile servis edilen nar ekşili Ahtapot Izgara. Fena bir şey. Bu yemeğin yanına özel bir şarap seçilmişti, Hırvat üzümü olan Zlahtina’nın Amadeus tarafından yorumlanan 2014 rekoltesini yudumladık.

Genel 060

Çam Fıstıklı ve Kuş Üzümlü Köz Biber Dolmasını görünce iştahımız baya açıldı, düşününce yanına baharatsı bir şarap gider dedik ve ta da! Karşınızda Amadeus Shiraz 2011, işte mükemmel ikili, gecenin beklenmedik yıldızlarından bunlar. Eşleşmeyi bir yerlerde/bir şekilde denemenizi ısrarla öneriyoruz.

Genel 064

Ve finale yaklaşırken Ayvalı Firik Pilavı ile servis edilen Dana Kaburga geldi önümüze, yancısı Chateau Nuz 2011. Nuzun‘un en sevdiğimiz şaraplarından, hafif fıçı görmüş, tam içim kıvamında. Kaburga ise Şiraz’ın imza yemeklerinden, 18 saat ağır ateşte fırınlanan et fazla lezzetli, zaten bu tadımın ertesinde tekrar gelip yine bu yemeği yemekten geri durmadık. Bu arada yemeğimiz sürprizli, biz daha ilk lokmaları çiğnerken, şefimiz Soğan Reçeli gönderiyor ve ikinci lokmayı bununla beraber alın diyor; Vay! İşte yemeği bir tık daha üste çıkaran dokunuş!

Genel 076

İşte karşınızda tatlımız, Gara Guzu Red Ale ile Kumkuatlı ve Yaban Naneli hazırlanmış Sorbet! Mutfak ekibi yaratıcı demiştik değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir