Şaraplık Yerel Üzümler – Boğazkere

BOĞAZKERE

Küçük taneli, koyu renkli ve kalın kabuklu bir üzüm olan boğazkerenin ana vatanı Diyarbakır ve çevresidir. Asiditesi düşük şaraplar veren bu üzüm, adını yoğun ve kuvvetli tanenlerinden alır. Bu tanenler insanın ağzında inanılmaz bir burukluk yaratır, ağzı kurutur ve adeta “Boğazı Kerer”. Şaraphane ziyaretlerim sırasında ilk kez bu üzümden yapılma ham bir şarabı tattığımı hatırlıyorum da sıvı bütün ağzımı kaplamış ve damağımı her şeyiyle ele geçirmişti. Böyle bir kuvvet ve kudretinin olacağını hayal bile edemezdim. Zaten bu nedenledir ki boğazkere meşe fıçıya en uygun türdür. Meşe fıçı, üzümün tanenlerini yumuşatır, ayrıca ona vanilya, kakao gibi tatlar kazandırır. Bu üzümün meyvemsiliği az da olsa hiç yok değildir. Karadut, böğürtlen, vişne, kiraz, kuru incir ve çeşitli baharatlar en belirgin aromalarıdır.

Boğazkerenin en iyi dostu öküzgözüdür. Bu iki üzümün hayat verdiği şarapların harmanlanması ile ortaya çıkan kırmızılar, şarap dünyamıza damgasını vurmuştur. İki farklı şarabın harmanlanması bir dengeye ulaşmak için yapılır. Kuvvetli tanenlere sahip ve düşük asiditeli boğazkere, tanenleri yumuşak, yüksek asiditeli ve meyvemsiliği ön planda olan öküzgözü ile buluşunca ortaya çıkan yeni şarap, harikulade bir uyumun lezzetini ortaya koyar.

NE İLE İYİ GİDER?

Diyarbakır’ın susuz, güneşin altında çatlamış topraklarında hayat bulan boğazkerenin şarapları koyu yakut rengine sahip olmasının yanı sıra gövdeli ve kuvvetlidir. Bu üzümün şaraplarının yanında atıştırmalık olarak yıllanmış ve aroma yapısı zenginleşmiş bir Kars gravyeri veya eski kaşar, parmesan, Erzincan deri tulum peyniri ve Antakya sürk peyniri yenebilir. Boğazkerenin kırmızı etin en iyi dostlarından biri olduğu da unutulmamalı; özellikle dana pöç ve dana yanak gibi kuvvetli etleri rahatlıkla kaldırır. Bol baharatlı, yoğun ve kıvamlı güveçler ile kuzu tandır ve tas kebabıyla pek yakışır.

Şarap ile yemek eşleştirmesi yapacaksan birkaç tüyo vereyim. En önemli husus, ne yemek şarabı ezip geçecek, ne de şarap yemeği. Asidite, yağlılığı keser. Mesela bu nedenle lahmacuna limon sıkarız. Tanen ise kırmızı etle mükemmel bir uyum sağlar; buna karşılık beyaz eti ezer ve lezzetini gölgeler. Şaraptaki aromaların yemekte de olması damağı zenginleştirir. Baharatlı bir yemekle, baharat aromalarına sahip bir şarap yakışır.

ŞARAP VE MÜZİK EŞLEŞMESİ

Öyle bir meyhaneye adım atmışsın ki herkes oturmuş, ağır ağır demleniyor, konuşmalar mırıltı şeklinde ve ortamın tek hâkimi boğazı düğümleyen, insanı alıp da başka diyarlara götüren parçalar…

1) Müslüm Gürses – Sensiz Olmaz

2) Cazzip Project – Mine

3) Ozbi – Yağmurla Düştüm

4) Ajda Pekkan – Bir Hata

5) Duman – Bal

 

“Baharlar yazlar geçer sonbahar gelir;

Ömrümün yaprakları dökülür bir bir;

Şarap iç, gam yeme, bak ne demiş bilge:

Dünya dertleri zehir, şarap panzehir.”

Ömer Hayyam, Rubailer

4 comments on “Şaraplık Yerel Üzümler – Boğazkere”

  1. Ahmet Uzgel dedi ki:

    Boğazı kerer bilgisini çok kişi bilmez, Güzel bir açıklama olmuş, benim bildiğimde bu boğazı kermeden dolayı öküzgözü ile kupaj yapmayı düşünmüşler. bilgi için emeğin için teşekkürler

    1. Tabii tabii yüksek taneni kesmek için içine öküzgözü katılması gayet makul. Ama meyveyi de yukarı çekiyor.

  2. Rıza Çakmak dedi ki:

    yıllardır boğazkereyi deneyip tadıyorum. başarılı buluyorum.

    1. Yalnızca boğazkereden, kupaj yapmadan iyi bir şarap yapmak cidden zor. Ancak yapıldı mı da tam oluyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir