Whisky or Whiskey?

Bizim tatlı mı tatlı bir Keyif Adamı‘mız vardı, viskiyi sayesinde sevdiğimiz, sonra Amerika’lara göçtü gitti ve Whisky Monster olarak hayatına devam etme kararı aldı. (Çok da iyi yaptı.) Bu yazı o daha memleketteyken katıldığımız “Whiskey or Whisky” etkinliğini anlatmak ve onunla geçirdiğimiz güzel zamanları anmak için kaleme alındı.

Koray öncelikle viskiyi tarihiyle ele aldı, nasıl bulunduğunu, damıtımevlerinin zaman içerisinde ne gibi değişimlerden geçerek (özellikle 1920 ila 1933 arasındaki ‘Prohibition’ dönemi mühim) bugüne kadar geldiğini vurguladı. Serüvenin başında Uisge Beatha yani Hayat Suyu olarak adlandırılan damıtık alkolün önce sadece Uisgi, sonrasında da Whisky olarak anılmaya başlandığını söyledi. Burayı böyle kısaca geçtiğimize bakmayın, Koray uzun uzun anlattı, hatta halk yavaş yavaş homurdanmaya başladı ve tam isyan büyüyecekken altın rengindeki güzelim viskiler bardaklara döküldü de ortama hakim olan güzel kokular isyanı daha başlamadan bastırdı.

Tattığımız viskiler hakkında kısa kısa görüşlerimizi paylaşalım:

Tullamore DEW

Günlük içim için tercih edebileceğiniz İrlanda harman viskisi, damağı yoran bir yapısı yok, rahat içimli. Buzla da denenebilir ancak bizim için akılda kalıcı oldu mu diye sorarsanız cevabımız hayır olacaktır.

Teacher’s Highland Cream

İşte şimdi konuşmaya başlıyoruz! Günlük içim viskimiz budur, uygun fiyatıyla her daim evde bulundurulası. Harman olmasına rağmen gayet iyi bir viski, bitişi uzun, pek güzel!

Monkey Shoulder

Monkey Shoulder ile ilk tanışmamız havalimanındaki Duty Free’de şişesine vurulmamız ve almamız ile başlıyor. Kesinlikle güzel ama tam olarak bizlik değil.

Balvenie 12 DoubleWood

Off sen ne kadar güzelsin! Yukarılardaki bir arkadaş için günlük viskimiz bu demiştik, özel anlar içinse Balvenie’yi el altında bulundurmak lazım. Bu viski için tadım notu olarak yalnızca “sütlü çikolata” yazmışız, ne anlatmak istediğimizi kim bilir. =) Bayağı bayağı beğendik.

Glenfiddich 15

Geyikler vadisi bir klasik! Viskiye başlayanın yolu buradan geçmeli, seversiniz veya sevmezsiniz ama mutlaka bu durağa uğramalısınız. Beğendiklerimizden.

Dalmore 15

Çok şekilli bir şişe, yüksek fiyat ve şaşalı duruş. Ama maalesef ki içip de unuttuklarımızdan.

Wild Turkey 81

Bununla ilgili hiçbir not almamışız, skandal!

Laphroaig 10

Viski ile ilgili okumalar yaparken “ecza dolabı” kokusu derlerdi de şaşırırdık. Ama Laphroaig’i koklar koklamaz her şey yerli yerine oturdu; isli kokular ve tatlar sevenler kaçırmamalı, nitekim biz de kaçırmadık ve bol bol yudumladık.

Böyle birlikteliklerin asıl güzel yanı ne biliyor musunuz? Etkinlikte azar azar tattığınız bütün güzelleri, sohbet kısmına geçince bardağınıza boca edip doyasıya içmek ve kendinizi ilk tanıştığınızda titrek bir şekilde “Merhaba” dediğiniz katılımcılarla bir anda kahkahalarla sohbet ederken bulmak. İşte bunları sağlayan dostlar güzel dostlar, hele Koray gibilerinin yeri çok ama çok ayrı. Özleyeceğiz seni!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir