Basta! Neo-Bistro

Sonunda Kadıköy’e bağlı Çiftehavuzlar’da bulunan çiçeği burnunda restoran Basta! Neo-Bistro‘ya gitme fırsatı bulduk. Gecenin sonunda karşılıklı bakıştık ve ikimizin ağzından da “Ne zamandır böyle güzel yemek yememiştim!” kelimeleri dökülüverdi.

Basta markasının kurucuları Derin (Arıbaş) ve Kaan‘ın (Sakarya) işletmecilik hikayesi 2016 yılının Nisan ayında Moda’da açtıkları Basta! Street Food Bar ile başladı. Yurt dışında Michelin yıldızlı restoranlarda çalışan, Türkiye’de iyi ve önemli işler yapan, özgeçmişleri mükemmel iki şefin tabiri caizse “Dürümcü” olması ve sokak yemeklerine sarmaları şaşkınlık yaratmıştı. Tabii sonrasında buna alıştık ve yediklerimizin ardından sokak yemeklerine yaptıkları dokunuşlara hayran kaldık. Mesela zamanında IWSA‘da gerçekleşen bir Basta yemeği vardı ki müthişti! (O yemeğin yazısını okumak için tıklayınız.)

Şaraplarca…

Ama yalnızca Basta‘da bir şeyler yapmak böylesine yetenekli şeflere yetmiyordu; hissediyorduk. Ayrıca, biz de onların ellerinden farklı şeyler yemek istiyorduk. Bir süre sonra Derin ve Kaan’ın “bistro” tarzında, yemeğin yanında şarabımızı da yudumlayabileceğimiz bir yer açacakları haberini aldık ve heyecanla beklemeye başladık. Nice badireler atlatsalar da artık Basta! Neo-Bistro misafir kabul etmeye başladı.

Basta’nın meşhur Humusu. Üretim mutfağında yapılıyor, Moda’ya ve Neo-Bistro’ya oradan dağıtılıyor.

 

Misler gibi Tarama. Güzel bir Emir ile deneyiz deriz.

Öncelikle menünün çok büyük bir kısmını yediğimizi söylemek isteriz ama yediklerimize tek tek değinmeye gerek yok çünkü her biri ayrı güzeldi. Bizleri öyle mutlu ettiler ki yaşama sevincimiz yerine geldi. Bu nedenle menüye baktıktan sonra herhangi bir yemeği gönül rahatlığıyla sipariş edebilirsiniz.

Ceviche gözlerimizden kalpler fışkırmasına sebep oldu.

Yemek fiyatlarının böylesi kalitede bir yere göre uygun tutulduğunu söylemek isteriz, “Fine Dining” dünyasından gelen şeflerin, daha geniş kitlelere hitap edecek böyle bir girişim yapmaları çok hoşumuza gitti. Bu lezzetlerin belirli bir azınlığa hitap edecek restoranlardansa böyle yerlerde sunulması bize göre çok daha değerli.

Yine de fotoğraftakini merak etmişsindir; tam kıvamında pişmiş, yağlı kısmı hafifçe cızırdamış Kuzu Karski ile Vişneli Ilık Firik Pilavının muazzam bir birleşimi dememiz yeterli olur. Eşlikçisi ise Kuzeybağ Kösetevek.

Çikolatalı tatlı ile Kayra Madre eşleşti ise hayat güzeldir.

Bundan sonra yapılacak belli, düzenli olarak Basta! Neo-Bistro‘yu ziyaret edip, müdavimi olacağız. Sana da tavsiye ederim. Böyle mekanları hep birlikte yaşatmalıyız.

2 comments on “Basta! Neo-Bistro”

  1. Nur Calki dedi ki:

    Its been the best experience of them all for us. We can say,as being the customers of Paul Bacuse himself (where Derin Aribas worked)that the taste, service and athmosfere was perfecto!
    Bravo!

    1. Adım Adım Gurme dedi ki:

      Yes! =)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir