Hayvan Dostu Mekanlar

Arye’nin ilk doğum günü

Arye, yaklaşık 3,5 yıldır hayatımda. Köpek sahibi, hatta genellersek evcil hayvan sahibi olmak bambaşka bir duygu. Tarifi imkansız derecede güzel. Tabii bu ülkede evcil hayvanla yaşamak zor. Özellikle mekana gidecekseniz, içinizde hep bir tedirginlik olur, acaba köpeği kabul edecekler mi yoksa sorun çıkaracaklar mı diye düşünürsünüz. Zaten belirli kurtarılmış bölgeler haricinde de köpek kabul eden pek bir yer bulamazsınız ya, o da ayrı mesele. Köpeğimle gidecek yer bulmak konusunda zamanında çok zorlandığım için, takipçilerime yardımcı olması amacıyla Instagram üzerinden #aagköpekdostu diye bir başlık yaratıp (hashtag), evcil hayvanınızla rahatlıkla gidebileceğiniz yerleri listelemeye çalışıyorum. Şu an için listede yer alan mekanlara aşağıda yer veriyorum:

Ülkede okumuş köpeğe saygı yok…

* Jerry’s Hot Dog, Nişantaşı

* Cortiletto Pizzeria, Nişantaşı

* Nişantaşı Mantıcısı, Nişantaşı

* Secco Cafe, Nişantaşı

* Kruvasan, Nişantaşı

* Delicatessen, Nişantaşı

* Naomi Sushi Bar, Nişantaşı

* Gravite Coffee, Nişantaşı

* Coffeebain, Nişantaşı

* Plus Kitchen, Nişantaşı

* Çalıştay, Nişantaşı

* VOI, Nişantaşı

* Doğaya Dönüş, Nişantaşı

* Cafe Wien, Nişantaşı

* Kase No. 16, Nişantaşı

* Bröd, Nişantaşı

* Bunco, Nişantaşı

* Mac&Grill, Nişantaşı

* Farfara Cafe, Gayrettepe

* Petra, hem Topağacı hem Gayrettepe şubesi

* Biergarten, Beşiktaş

* Fotini, Arnavutköy

* Zula, Harbiye

* Beer Hall, Akaretler

Çok gezdim ve yoruldum.

Şu ana kadar gittiğim, #aagköpekdostu olan ancak Instagram’da paylaşmaya vakit bulamadığım kimi mekanlar ise şöyle;

* Hunhar, Nişantaşı

* Borderline Coffee, Nişantaşı

* Sixty Beans Cafe, Nişantaşı

* Lucky And Friends, Nişantaşı

* Magado Coffee, Nişantaşı

* Spada Coffee, Nişantaşı

Alo! Beni bi’ böyle çeksenize.

Köpeğiyle gezenlere küçük de olsa fikir verebildiğimi düşünüyorum. Mekanların ağırlıklı olarak Nişantaşı’nda olması yalnızca o bölgeye yakın oturuyor olmamla ilgili değil. Bir yıl önce Gayrettepe’de oturuyorken, Arye ile daha rahat gezip dolaşabilmek için özellikle Nişantaşı’na yakın bir eve geçme kararı vermemde bu bölgenin gerçekten hayvansever mekanlarla ve insanlarla dolu olmasının payı büyük.

Garson! Bira diye köpük doldurmuşsunuz buna yavrum?

Yine köpekle gittiğim ancak “Maalesef sizi içeri kabul edemiyoruz, yalnızca bahçeye alabiliriz.” diyen mekanları da özellikle #aagköpekdostu saymadım. Çünkü böyle hayvanseverlik olmaz, oraya alırım, buraya almam gibi yaklaşımları samimi bulmuyorum. Ayrıca mekan sahiplerine bir notum var, eğer böyle bir yaklaşım benimsediyseniz lütfen saçma sapan açıklamalar yapmayın. Biri gelir der ki “İçeri almak isterdik ama diğer müşteriler korkuyor.”, ne yapayım yani, ben zaten köpeği tasmalı olarak masanın altında tutuyorum, bu haliyle köpekten korkan biri varsa onun garipliğidir. Manasız laflar. Bazısı da hijyen falan diye zırvalıyor, köpekleri ne sanıyorlar bilmiyorum, insandan tek farkı daha çok tüy dökmesi olabilir. Kısacası köpeği içeri kabul etmemek için böyle manasız açıklamalar yapan yerler sinirlerimi zıplatıyor. Tamam köpek kabul etmiyorsanız etmeyin ama “Aslında kabul ederdik de bla bla” diye ikiyüzlü ve samimiyetsiz açıklamalar yapmayın bari.

Beni, beni… Bihter’ini…

Bu mevzuda en beğendiğim sözleri Delicatessen ve Mangerie’nin sahibi Elif Yalın‘dan işitmiştim, kendisine köpeğimle mekanına gelip gelemeyeceğimi sorduğumda, “Tabii ki gelebilirsiniz, hatta köpeği geç, tarantula besliyorsanız onunla bile gelebilirsiniz.” diye karşılık vermişti. Gerçek hayvanseverlik böyle olur.

Yaptığım kumdan kaleyi Arye yıkarken.

Tatile çıkılacağı zaman köpek kabul eden otelleri bulmak da bayağı dert olabiliyor. Ancak, neyse ki bu konuda yardımcı olabilecek ve işini düzgünce yapan bir oluşum var, isimleri Patili Oteller. Sitelerindeki bilgilere güvenebilirsiniz; her oteli tek tek telefonla arayıp, doğru ve güncel bilgi almak için büyük gayret gösteriyorlar. Sevdiğimiz insanlar.

Son olarak, sıra sizde, evcil hayvanınızla gitmekten en çok keyif aldığınız yerleri bana bildirin. Ben de hem yeni yerler öğrenmiş olayım, hem de yukarıdaki listeye ekleyeyim. Haber bekliyorum. Mucks!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir