Elvan Uysal Bottoni – Emma Teyze’nin Kitabı

Üzümler ve İnsanlar kitabıyla tanıdığımız, sonra da peşini bırakmadığımız Elvan Uysal Bottoni, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkardığı yeni kitabıyla kütüphanemizdeki yerini aldı: Emma Teyze’nin Kitabı – Yeni Başlayanlar için İtalyan Mutfağı

Mutfağa girdiğimde çoğu zaman buzdolabının kapağını açar, “Ah şundan varmış, bunu da buna katayım da şunu yapayım. Bak bu baharat da iyi gider.” diyerek yemek yapanlardanım. Ölçülerim yoktur. Mutfakta özgür ruhumdan beslenirim. Hal böyle olunca gram hesabıyla tariflerle uğraşmaktan ziyade malzeme listeleri ve yemeğin nasıl yapıldığıyla ilgili birkaç ipucu yemek yaparken bana kılavuz olur. Bir de tariflerin yanlarında küçük küçük notlar olsa, bak eğer o malzeme yoksa bunu kullanabilirsin diye beni yönlendirse daha ne isterim. İşte tam benim gibi kişilere hitap eden bir eser “Emma Teyze’nin Kitabı”.

1900’lü yıllarda Güney İtalya’da yaşayan bir kadın olan Emma’nın yazdığı tariflerin bir kısmı el yazısıyla, bir kısmı da gazete ve dergilerden kesilip biriktirilmiş. Kimi gazete kupürlerinin yanında Emma Teyze’nin açıklayıcı notları var. İşte sevgili Elvan bu defteri alıyor ve bugünün mutfağına uyarlayarak yeniden yazıp kitaplaştırıyor. Tariflerin yanlarına açıklayıcı notlar eklemeyi de ihmal etmiyor. Notlarında hem günümüzdeki İtalyan Mutfağı, hem de 80’lerin mutfağıyla ilgili güzel noktalara parmak basıyor. Bunların arasına kendi mutfağındaki tecrübelerini ekliyor ve kitap adeta bir dantel gibi işleniyor.

Kitabın fotoğraflarını Derya Turgut çekiyor. Derya’nın yalın ve sıcacık fotoğrafları, yemeklerin sadeliği ve o dönemin ruhuyla bütünleşip bizi iştah açıcı bir şölene davet ediyor. Bu arada, yemekleri tek tek en kaliteli malzemelerle Elvan hazırlıyor. Fotoğraf çekimi için yemeklerin yanına şaraplar açılıyor ve çekimlerden sonra hepsi bir güzel yenilip içiliyor. Yani Elvan’ın deyimiyle “-mış gibi” yapılmıyor. Tabii kitaptaki müthiş görsellerin ortaya çıkmasında yemek stilisti Ayşecan Tüfekçioğlu ile çiçeklerin düzenlemesini yapan Roberta Pellegrini‘nin payı yadsınamaz.

Savaş sonrası İtalya’sında yoklukla mücadele edildiği yıllarda Emma Teyze tarafından hiç mutfağa girmemiş yeğeni için yazılan tarif defteri, dört kadının ortak emeğiyle ve onların süreçte yaşadıklarıyla yeniden hayat buluyor.

Ben eminim ki Emma Teyze’nin Kitabı kütüphanenin köşesinde unutulan bir kitabın aksine, üzerinde pişirdiğimiz yemeklerden birkaç malzemenin eksik olmadığı yemek tarifi defterlerimiz gibi, bugün ne pişirsem diye düşündükçe fikir alacağımız bir kaynak olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir